Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje

Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje

K naší planetě se vesmírem blíží

několik vesmírných lodí. Na palubě si každá nese jednoho Predátora, starého známého ze dvou předchozích návštěv na Zemi. Predátor: Evoluce podrobněji objasňuje, proč se právě k nám tento mimozemský druh tak rád vrací, a co má za lubem. 

Nový film série Predátor režiséra Shanea Blacka přináší zpět do divočiny jižní Georgie z nejzazších koutů vesmíru prudkou honičku. Nejsmrtonosnější lovci vesmíru nyní přicházejí silnější, chytřejší a nebezpečnější než kdykoliv předtím. Před vyhubením musí lidskou rasu uchránit pouze parta šílených ex-vojáků a statečná evoluční bioložka.

Inteligentní a lstivý Predátor

Yautju, děsivého mimozemšťana známého jako Predátor, který se poprvé představil ve filmu v roce 1987, původně vytvořil guru speciálních efektů Stan Winston, který už stojí za ikonickými tvory, jakými jsou Vetřelec a Terminátor. Scenárista Fred Dekker říká: „Myslím, že Predátor je jedním z nejkultovnějších filmových tvorů proto, že má velmi elegantní design. Ten – stejně jako design všech velkých monster – okamžitě zacílí na naše podvědomí.“

„Predátor je dokonalý lovec,” dodává Davis. „Drtivý, vraždící stroj. Má schopnost se pohybovat neuvěřitelně hladce a rychle, schopnost překonat velké vzdálenosti skokem, schopnost skrýt se a schopnost natáhnout se jako tygr nebo lev. Čistá, hrubá síla spojená s mazaností skutečně velkého lovce. Je to právě tahle vychytralost. Predátor ví, jak svou kořist pronásledovat, jak ji přilákat, jak ji napadnout v tom nejpříhodnějším okamžiku a jak zjistit každou její slabinu.” (John Davis produkoval všechny filmy o Predátorovi.)

Postavy Predátora jsou v tomto filmu kombinací skutečných kamerových záběrů a  počítačových efektů. Zatímco známější, původní postavu Predátora hrál velmi vysoký herec v kostýmu (207 cm vysoký Brian Prince), dokonalejšího a mohutnějšího Predátora stvořil počítač. „Chtěli jsme dosáhnout plynulého propojení speciálních a vizuálních efektů,” říká Black. „Pozvednutí Predátora na vyšší úroveň zabíjení vyžadovalo velké zapojení CG.”

Pošuci

Hrdinům bojujícím nedobrovolně s Predátorem se láskyplně ve filmu přezdívá „Pošuci”. Vede je Quinn McKenna (Boyd Holbrook), s kterým se potkávají ve vojenském vězeňském autobusu. Pošuci jsou skupinou veteránů s posttraumatickou stresovou poruchou, kteří se znají ze skupinové terapie: Williams (Trevante Rhodes), Coyle (Keegan-Michael Key), Baxley (Thomas Jane), Lynch (Alfie Allen) a Nettles (Augusto Aguilera). Jsou každý úplně jiný, přesto si jsou hodně podobní. Všichni touží po spojení a po bratrství, které kdysi zažívali v boji.

Třetí pokračování

V tomto filmu se už dávno nevytváří napětí psychologií nepoznané hrůzy jako v prvním díle. Nikdo neskrývá, že Predátory lidstvo zná, a tak se děj nezdržuje poznáváním nepřítele. I když tentokrát dojde i na konflikt mezi samotnými Predátory, jde především o lítou řežbu. Ta je provázena cynickými dialogy okoralých mariňáků a nepřetržitým pronásledování střídavě na obou nepřátelských stranách.

Příznivci Predátora zklamáni nepochybně příliš nebudou. Koneckonců, všichni jsme viděli už mnohem horší sci-fi. Čekejte tak průměr s pěknými efekty a prostinkým příběhem.

 

ZAJÍMAVOSTI:

První „Predátor” se měl původně jmenovat „Lovec” (Hunter).

Shane Black se nyní ve filmu Predátor objeví jako Hawkins, první hlavní postava, kterou Predátor zabije.

Predátor se točil 30 let poté, co šel v roce 1987 do kin první film Predátor.

Predátor přiznává existenci předchozích filmů. Jako odkaz na Predátory Roberta Rodriqueze říká jedna z postav v Predátorovi, že se říká, že Predátoři unášeli lidi ze sportu a odnášeli je na neznámé místo.

Z Predátora vzešli dva guvernéři: Arnold Schwarzenegger (Kalifornie) a Jessie „ten, co nemá čas krvácet” Ventura (Minnesota).

Exteriéry akčních scén Stargazeru se točily v čističce odpadních vod na Lulu Island v Richmondu v Britské Kolumbii, takže když vítr vanul určitým směrem, na scéně to pěkně zapáchalo!

 

5,5/10

JJ

Predátor: Evoluce (The Predator, USA, 2018)
žánr: akční, thriller, sci-fi, horor, dobrodružný
režie: Shane Black
scénář: Fred Dekker, Shane Black
kamera: Larry Fong
hudba: Henry Jackman
hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Keegan-Michael Key, Olivia Munn, Thomas Jane, Alfie Allen, Sterling K. Brown, Augusto Aguilera, Jake Busey, Yvonne Strahovski, Niall Matter, Lochlyn Munro, Patrick Sabongui, Paul Lazenby, Andrew Jenkins, Harrison MacDonald
délka: 108 minut

O jiném nedávném sci-fi filmu si můžete přečíst zde.

Predator

Další příspěvky
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
V posledních letech vznikají nové koncepty sdílené dopravy další, vylepšené generace. Prvopočátky sdílení jednoho dopravního prostředku více lidmi můžeme vidět...
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Jak se firmy mohou ochránit? Každodenní praxe ukazuje, že největší bezpečnostní riziko pro firmy představují jejich zaměstnanci. Ať už jsou...
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Kultovní japonský obří ještěr se dočkal desítek filmových zpracování. Na plátně se poprvé objevil roku 1954, a jeho oblíbenost mimo...