Projekt Wing: Google představil poštovní drony

Projekt Wing: Google představil poštovní drony

Na jejich vývoji dva roky pracovala supertajná googlovská laboratoř Google  X

 

876931900999964334

 

Google úspěšně otestoval svůj dron Wing, neboli oficiálně „autonomní vzdušný dopravní prostředek“, které by se v blízké budoucnosti mohl používat pro doručování různých zásilek. Projekt vznikl v supertajném oddělení Google X, odkud pochází mimojiné třeba samořídící auto, o kterém jsme psali nedávno.

 

Jestli vám to celé něco připomíná, pak to je určitě podobný dron od Amazonu. Ovšem zatímco ten amazonský je čistě komerční záležitostí a měl by se používat pro rychlejší doručování zboží, které jste si koupili na Amazonu, Google hovoří o nekomerčním využití: jeho drony by našly uplatnění při zmírnění následků katastrof a pomáhali v izolovaných oblastech. Například po zemětřesení, povodních, nebo extrémních povětrnostních jevech, by lidem v postižených oblastech, kam se nemohou dostat auta, doručovaly malé předměty, jako jsou třeba léky, nebo baterie. Díky tomu, že mohou fungovat prakticky nepřetržitě a létat sem a tam by dokonce i jen několik strojů dokázalo pomoc množství lidí v nouzových situacích. Původním účelem projektu bylo doručit defibrilátory lidem s podezřením na srdeční infarkt. Droni dokážou zařízení dopravit rychleji než jakákoli sanitk. Testy prototypů probíhaly v Austrálli, kde jsou obrovské vzdálenosti, zásilky se doručovaly na odlehlé farmy v Queenslandu. Google si vybral Austrálii mimojiné proto, že má ohledně použití dronů poměrně uvolněné zákony, jinde jsou pravidla mnohem přísnější.

 

Droni nejsou žádní drobečce – jejich rozpětí křídel je 1,5 m. Mají čtyři trysky na elektrický pohon, váží 8,5 kg a uvezou náklad o hmotnosti 1,5 kg. Celý dron je vlastně jedno velké křídlo, aby se maximalizoval zdvih.  Duální mód ovládání umožňuje zařízení využít výhody ledadla i helikoptéry: dokáže se vznést bez startovací dráhy, „viset“ ve vzduchu na jednom místě a zároveň – na rozdíl od současných dronů/helikoptér – létat rychle s malou spotřebou a překonat tak velké vzdálenosti.

 

google-x-project-wing-prototypes-640x377

 

 

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...