Recenze: Noční zvířata prožívají nekonečné noci beze spánku

Recenze: Noční zvířata prožívají nekonečné noci beze spánku

Kde je hranice mezi láskou a prudkou nenávistí?

Rádobyspisovatel Edward (Jake Gyllenhaal) pošle další své dílko, tentokrát s názvem Noční zvířata, k přečtení exmanželce Susan (Amy Adams). Vždy nenáviděl její hodnocení své spisovatelské práce, protože mu neříkala, co chtěl slyšet. Přitom k němu byla naprosto upřímná, když přiznávala, že jeho tvorbě nerozumí. Připadala si příliš pragmatická a nekreativní. I své výtvarné ambice proto zbytečně předčasně vzdala. Bála se vlastního názoru. Proto se protlouká svým průměrným životem, žije sama ve zlaté kleci luxusního domu.

Přes slušné pracovní úspěchy je nešťastná, trpí depresemi a nespavostí. Po rozvodu si našla navlas stejného, jen mladšího chlapíka, nejen vzhledem, ale i nepříliš úspěšného. Tento ji navíc bezostyšně podvádí. Ani neměla sílu se tě potupě vzepřít, tak fatalisticky přijímá vše, co život přináší. A její ex? Nejen, že jí neustále vnucoval všechny své nedostatky, ještě je trapně vepíše jako příběh do knihy, která se nápadně podobá jeho bývalé rodině. Všechny v ní nechá nakonec zemřít krutou, násilnou smrtí. Jeho postavu hraje rovněž Jake Gyllenhaal. Chce se jí snad co nejsurověji pomstít, že ho opustila nebo se jen nepoučil ze svého zbytečného života slabocha?

Slovo režiséra

„Kniha Tony & Susan je nádherně napsaná,” vysvětluje režisér Tom Ford. „Je to ohromný příběh. Myšlenka morální alegorie vyprávěná prostřednictvím částečné fikce – knihy uvnitř knihy – je podle mě svěží a originální. Zamiloval jsem si ji, jakmile jsem ji začal číst a cítil jsem, že by to mohl být skvělý film. Kniha a film jsou nesmírně odlišné záležitosti a doslovná interpretace knihy často na plátně nefunguje. Pro mě je důležité uchopit témata, která mě v knize osloví a ta pak zveličím a zabývám se jimi na plátně. V tomto smyslu jsou Noční zvířata knize věrná, a přestože některé prvky příběhu jsou původní, prostředí se ve skutečnosti od knihy naprosto liší.

Tony & Susan je do značné míry vnitřním monologem odehrávajícím se v Susanině hlavě. Musel jsem vytvořit v jejím životě scény, které by vyjádřily pocity, které jí v knize jdou hlavou. Ovšem udělat to vizuálně, abychom pochopili, co cítí a aniž bychom se uchýlili k něčemu, co by ve skutečnosti bylo pouhým mluveným komentářem v průběhu filmu. Kromě toho, základní motiv Edwardova románu je v knize poněkud neurčitý a cítil jsem, že to potřebuji nadnést a zveličit, aby to bylo na plátně jasné.”

Noční zvířata

Noční zvířata a jejich deprese

Celý příběh je výrazně umocněn silně sugestivní vizuální složkou. Do důsledku zde platí známé, byť často v jiných dílech porušované pravidlo, že všechno, co se objeví na plátně má mít v příběhu své místo a důležitost. Výtvarná kompozice, barvy, pohyb kamery, to vše je v Nočních zvířatech kompaktní, nedílnou složkou surově vyprávěného příběhu. Amy Adams předvedla neuvěřitelně hluboký, jemný a přesvědčivý herecký výkon, za nějž ji dost možná nemine nominace na některou z filmových cen. Z klíčové scény nočního, nechutně zákeřného přepadení na dálnici stupňující se agresivita a zároveň Edwardovo slabošství kombinované s bezmocí doslova kape. Velkou pochvalu zaslouží i postava okoralého detektiva Bobbyho Andese (Michael Shannon). Ale nezmínit i ostatní herecké výkony by byla nespravedlnost, všichni se svého úkolu zhostili výborně.

Noční zvířata před divákem rozvinou natolik ponurý příběh, že je těžké o něm ještě delší dobu nepřemýšlet.

8/10

JJ

Noční zvířata (Nocturnal Animals, USA, 2016)

žánr: thriller/drama

režie: Tom Ford

předloha: Austin Wright (kniha)

scénář: Tom Ford

kamera: Seamus McGarvey

hudba: Abel Korzeniowski

hrají: Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher

délka: 115 minut

Noční zvířata Noční zvířata

Další příspěvky
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Zkušený veterán z Vietnamské války John Rambo se celý život živil zabíjením, a proto by rád na stará kolena dožil...
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Úspěšná komediální hokejová minisérie se dočkala pokračování Lajna 2. Trenér Hrouzek je noční můrou pro všechny české hokejisty. Jeho tréninkové...
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Nová zrcadlovka a bezzrcadlovka, mimořádně rychlé přístroje s mimořádně vysokým rozlišením. Jsou určené především pro pokročilé fotoamatéry, kteří chtějí zdokonalovat...