je snem každého zaměstnavatele. Není nemocný, nejezdí na dovolenou, nebolí ho zuby, zkrátka jen se usmívá a pracuje. Takový chlapík je Pepper, nový robot, který je ode dneška k dispozici na Terminálu 2 pražského letiště Václava Havla. Každý, kdo někam občas cestuje letadlem to zná. Buď spěchá a dobrou radu šetřící čas uvítá, anebo čeká na přestup, a pak mu trocha nevšední zábavy přijde vhod ke zkrácení dlouhé chvíle. A k tomu všemu právě ochotně poslouží robot Pepper.
S robotem mohou cestující rozmlouvat v angličtině a stále více i v češtině. Pro složitější dotazy má Pepper na břiše tablet, kde lze dotaz konkretizovat. To může být potřeba i v okamžicích hlášení letištních informací, kdy nemusí dobře rozumět dotazu. Dokonce už umí i první vtipy.
Master Pepper se nachází v prostorách „prstu“ D Terminálu 2. Nasměruje cestující k nejbližší informační přepážce, dětské místnosti nebo ke konkrétnímu odletovému gatu. Cestujícím na vyžádání zatančí nebo si s nimi ochotně pořídí selfie. Zároveň poskytne informace o Letišti Praha, nejbližším letu nebo o službách společnosti Mastercard.
Robot Master Pepper byl vyroben francouzskou společností Aldebaran ve spolupráci s japonskou společností SoftBank Robotics. Je 120 centimetrů vysoký, váží 28 kilo a po nabití vydrží v provozu až 12 hodin. Bezpečnost robota na místě budou zajištovat informační pracovníci v terénu Letiště Praha.
Master Pepper disponuje několika zařízeními, které zajišťují jeho funkcionality, včetně pohybu a hlasové interakce. Na hlavě má čtyři mikrofony, tři kamery a 3D hloubkovou čtečku. V jeho trupu se nachází gyroskop. Dotykové senzory jsou umístěny na hlavě a rukou. Na spodní části těla jsou dva sonary, šest laserů, tři nárazníkové senzory a další gyroskop.
„Letiště Praha disponuje dlouhodobými rozvojovými plány. Při jejich tvorbě a realizaci se díváme do vzdálenější budoucnosti tak, aby všechny projekty, které postupně budou vznikat, měly potenciál efektivně fungovat i v horizontu několika desítek let. Z toho důvodu sledujeme také trendy v oblasti moderních technologií, které vyhodnocujeme a následně zavádíme do provozu.
Technologický rozvoj letiště směřujeme do pěti oblastí. Těmi jsou bezpečnost a mobilita budoucnosti, pohodlná cesta letištěm, virtuální nakupování a zákaznická zkušenost. Robot Master Pepper je příkladem technologického rozvoje letiště právě v oblasti zákaznické zkušenosti,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.
Až tedy budete někdy cestovat přes Terminál 2, nezapomeňte se pozdravit a vyfotit s Pepperem.
Další informace o digitálním rozvoji si lze přečíst zde.