Rudá volavka je školená děvka ve státních tajných službách

Rudá volavka je školená děvka ve státních tajných službách

Když se baletce Dominice

Jegorovové (Jennifer Lawrence) zhroutí svět a po úraze musí odejít do předčasného důchodu, ocitá se v existenčních potížích. Hrozí, že přijde o byt i možnost starat se o nemocnou matku. Přijme tedy nabídku svého strýce vstoupit dočasně do státních služeb. Tajné služby z ní vyškolí pracovnici, psychologicky a cíleně využívající mužské sexuální touhy k manipulaci a získávání informací. Cílem výcviku je naučit své „žákyně“, aby v roli profesionálních svůdnic využívaly své tělo a mysl jako dokonalé zbraně. Rudá volavka je v podstatě děvkou na odborné, vysoce vlastenecké úrovni.

Špinavé řemeslo

Napínavý thriller vznikl podle knižní předlohy z pera veterána CIA Jasona Matthewse s třiatřicetiletou praxí ve světě kontrarozvědky. Baletky, které musí předčasně ukončit svou kariéru, to vůbec nemají jednoduché. Celý svůj život se věnovaly jen tanci a jejich žalostná příprava na skutečný život podle toho vypadala. Až na jediné – extrémní sebekázeň a obrovskou vůli dohnanou skutečně do krajnosti.
Po ukončení zvráceného a sadistického tréninku je Dominika jako nejnebezpečnější volavka nasazena na Nathaniela Nashe (Joel Edgerton), důstojníka CIA, který řídí jednoho z nejdůležitějších špiónů v Rusku. Dominika s Nathanielem vede souboj silných vůlí plný špionských triků, nedůvěry, ale především vnitřně bojují s nevyhnutelnou vzájemnou přitažlivostí a touhou.

Spletitost intrik

Ve špionážním prostředí není nic jak se na první pohled zdá, nikomu se nedá věřit, dokonce ani vlastnímu příbuznému. Zvlášť když je, jistě jen náhodou, nápadně podobný modrookému Putinovi. Každý hraje svoji roli, ať už vědomě, anebo nikoliv. Dominika se v novém prostředí rychle zorientuje a ukáže se, že má nevšední talent. Naučí se odhadnout slabé stránky protivníka a zároveň brilantně přemýšlet několik tahů dopředu. Jennifer Lawrence tenhle vývoj přerodu zklamané baletky v chladnokrevnou ruskou děvku, až posléze proměnu na prvotřídního taktického stratéga, dokázala přesně a jemně během filmu naprosto přesvědčivě ukázat.

Rudá volavka zfilmovaná

Přestože i ostatní role jsou skvěle obsazeny a ztvárněny, filmu chybí napětí, které by v takhle napínavém thrilleru mělo z každé minuty doslova kapat. Ne snad, že by Rudá volavka byla nudná, to zdaleka ne, ovšem z tak kvalitní předlohy, jako je stejnojmenná kniha Jasona Matthewse, šlo vykřesat bezesporu víc.

6,5/10

JJ

Rudá volavka (Red Sparrow, USA, 2018)

žánr: thriller

režie: Francis Lawrence

předloha: Jason Matthews

scénář: Justin Haythe

kamera: Jo Willems

hudba: James Newton Howard

hrají: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Shoenearts, Jeremy Irons, Mary-Louise Parker, Charlotte Rampling

délka: 136 minut

Recenze dalšího filmu se špionážní tématikou zde.

Rudá volavka

Další příspěvky
Útěk od vlastního života může dávat překvapivě hluboký smysl
Útěk od vlastního života může dávat překvapivě hluboký smysl
Na varšavském hlavním nádraží se jednoho dne objeví neznámá žena trpící ztrátou paměti. Po dvou letech se pod jménem Alicja...
Biometrická brána rozhodne, kdo smí jít na fotbal
Biometrická brána rozhodne, kdo smí jít na fotbal
Fotbalové fanoušky v Belgii bude na stadion pouštět tzv. biometrická brána, která rozpozná jejich obličeje. Majitelé permanentek na zápasy belgického...
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Módu populárních otvíracích mobilních telefonů, zvaných lidově „véčko“ definitivně pohřbily dotykové displeje. Najednou musel rozkládací drobek, který nepřekážel ani v...