Rychlý mobilní internet od T-Mobile

Rychlý mobilní internet od T-Mobile

Další krok na klopotné cestě k civilizovanému světu

Mobilní datové služby v Česku, to je tradičně smutný příběh. Příklad za všechny: v takovém Bulharsku, na které se tu kdekdo dívá skrz prsty jako na periférii Evropy, lezete po horách nebo bloudíte zapadlými vesničkami a na telefonu vám stále výsměšně svítí ikona 3G. U nás vysokorychlostní připojení funguje ve velkých městech, jinde o něm zatím neslyšeli. O cenách nemluvě.  

 

 

Proto nás velmi potěšila zpráva, že se T-Mobile rozhodl situaci aspoň v něčem vylepšit a razantně zvyšuje rychlost připojení. V místech s 3G signálem se bude postupně zavádět nová technologie HSPA+ 42 nabízející přenosovou rychlost až 42 Mb/s při šířce kanálu 10 MHz, což je dvojnásobek současného maxima. Těžko říci, nakolik se zvýšení projeví v praxi, pokud by se ale současné rychlosti skutečně zdvojnásobily, bylo by to výborné. Mobilní internet by se tak dostal zhruba na úroveň běžného ADSL připojení a to bohatě stačí pro domácí i firemní využití.

 

Nic se neděje naráz a na novou technologii si většina z nás nějakou dobu počká – v půlce dubna ji T-Mobile spouští ve Zlíně, Otrokovicích a Mladé Boleslavi, pak přijde na řadu část Prahy (části 4 a 11) a teprve pak zbytek současného 3G pokrytí. K příjmu je zapotřebí nová modem – v tuto chvíli je na trhu model Huawei E372 za cenu od jedné koruny po 3500 Kč v závislosti na tarifu.

 

Celé by to bylo skvělé, nebýt jednoho háčku – nepopulárního datového omezení neboli FUP. To se sice zvedá z 1 na 2 GB, ale pořád je to hodně málo. Při dnešním internetovém provozu to s notebookem s Windows běžný člověk zvládne za pár dnů a vůbec se nemusí zabývat žádným nelegálním stahováním. Na toto téma se vedou debaty všude možně a my se tedy jen připojíme ke konstatování, že s těmito hodnotami o plnohodnotném internetovém připojení opravdu mluvit nelze. Škoda, jinak zrychlení zaslouží velkou pochvalu.

Další příspěvky
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Před čtyřmi lety se produkční tým Nvidia, zabývající se vytvářením video ukázek, pustil do zajímavého úkolu. Využil tehdejší nejlepší grafické...
Na krátko je natočené podle knihy roku 2010 Petry Soukupové
Na krátko je natočené podle knihy roku 2010 Petry Soukupové
Příběh chlapce, kterému lhali, i když v dobré víře. Jenže lež má krátké nohy a prozření nebývá příjemné. Jedenáctiletý Jakub...
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...