Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti

Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti

Patrně si ještě vybavíte

dva roky starý výborný Shyamalanův snímek Rozpolcený s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Muže s poruchou osobnosti, jejíž komplet nazýval Horda a na konci se změnil v poslední alter ego – Bestii. V samotném závěru filmu, kde všichni v baru sledují zprávy o unesených děvčatech, si jistě každý všiml Bruce Willise. A „Modří“ už věděli. Jednalo se o příslib pokračování s postavou Davida Dunna z filmu Vyvolený (režírovaného rovněž Shyamalanem). A nyní tedy tato komiksová kompilace přichází do kin pod názvem Skleněný. 

Kromě McAvoye a Willise v ní ještě nalezneme Samela S. Jacksona. Všichni se setkávají zavřeni na klinice, kde je jejich psychický stav podrobován zkoumání. Willis zřejmě ve svém věku již definitivně opustil tradiční nátělníkový outfit, a běhá pořád v podivné šedivé peleríně s kapucí. Je jediný, kdo se dokáže fyzicky postavit ničivé McAvoyově podobě Bestie. Ten se proměňuje jak na běžícím pásu.

V Rozpolceném vždy přicházel na scénu již jako postava včetně kostýmu, nyní se proměňuje plynule před očima, stačí na něj bliknout světlem. Pokaždé se na začátku další etudy představí, takže není problém se v Hordě orientovat. Jen to většinou není důležité a po několika desítkách minut této herecké exhibice už začínají lézt neustálé změny osobnosti pořád dokola na nervy. Jenže v první polovině se nic jiného neděje.

Skleněný Elijah Price je troska

Během filmu se stále řeší tradiční struktura komiksových příběhů, v nichž by se měl nejlépe orientovat jejich tajemný sběratel, pan Skleněný s velmi křehkými kostmi. I ten se v nich nakonec zmýlí. Jeho úloha tkví v plánu na osvobození vězňů a uspořádání jejich velkolepého souboje. Ponechme stranou, proč to udělal. Neustálá očekávání, kdy i on projeví nějakou nadlidskou dovednost, končí dalším zklamáním. Zmatek do příběhu navíc vnášejí tři ženy, doktorka Ellie Stapleová, dále bývalá McAvoyova oběť Casey a pak, úplně zbytečně, i Skleněného matka.

Vyvolený versus Rozpolcený

Celkově je veškerý děj až trapně předvídatelný. Nepřetržité očekávání, kdy se konečně začne něco smysluplného a zajímavého dít, končí opakovaným zklamáním. Do příběhu je občas učiněn pokus implantovat jakési plytké filozofické myšlenky a komiksovou osvětu. Od tak zkušeného tvůrce, jakým M. Night Shyamalan bezesporu je, lze jistě očekávat víc.

Snad jediný zajímavý je na této filmové slátanině alespoň trochu inteligentní konec. Překvapivý tím, že přichází ve chvíli, kdy už neočekáváte vůbec nic, a těšíte se, až bude po všem. Ještěže finále, ať už jakkoliv nelogické, vylučuje další pokračování. Pokud neznáte filmy Vyvolený a Rozpolcený, nemáte šanci tento snímek vůbec pochopit. Chabou náplastí na zmařené dvě hodiny vašeho života bude obdivuhodný herecký výkon Jamese McAvoye.

4,5/10

JJ

Skleněný (Glass, USA, 2019)

žánr: thriller, drama, mysteriózní, sci-fi

režie: M. Night Shyamalan

scénář: M. Night Shyamalan

kamera: Mike Gioulakis

hudba: West Dylan Thordson

hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Jane Park Smith, Charlayne Woodard, Adam David Thompson, Marisa Brown, Shayna Ryan, Veronica Sixtos

délka: 129 minut

O filmu Rozpolcený si můžete přečíst zde.

null

Další příspěvky
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Konec šedesátých let představoval velké změny v americké společnosti. Prezident Kennedy byl zavražděn, zuřila druhá válka ve Vietnamu, své zájmy...
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Unikátní notebook se dvěma displeji Asus ZenBook Pro Duo (UX581) přichází na český trh. Hlavní 15,6palcový dotykový panel doplňuje ještě...
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Skupina amerických vysokoškoláků se vypraví do Švédska. Jede s nimi i Dani (Florence Pugh), přítelkyně jednoho z nich, Christiana (Jack...