Složka 64 – šokující příběh nové severské detektivky

Složka 64 – šokující příběh nové severské detektivky

Dánský kriminální thriller

podle bestselleru Jussiho Adler-Olsena přivádí opět na scénu známé vyšetřovací oddělení Q. A pochopitelně arogantního, věčně zamračeného detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas) následovaného věrným kolegou Assadem (Fares Fares). Složka 64 pojednává o skutečné události temného zákoutí dánské novodobé historie. 

Odhalení zazděného výjevu zrůdné hostiny mrtvých přivádí detektivy na ostrov Sprødo, kde kdysi býval státní převýchovný ústav pro příliš svobodně uvažující dívky. Fungoval až do začátku šedesátých let a ne náhodou připomíná některé nacistické ideje čistoty rasy podle Adolfa Hitlera. Po mnoha letech se objevují dramatické a drastické příběhy zla, páchaného ve jménu dánským státem podporované očisty společnosti.

Nenápadná složka 64

Temný příběh je o zneužívání, pomstě, jedné statečné ženě a nepochopitelně zrůdných skutcích, které jsou někteří lidé schopni páchat ve jménu bizarní ideologie. Je čtvrtým zfilmováním jedné ze sedmi knih tohoto známého dánského autora. Nepochybně si každý vybaví předchozí vynikající filmy Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi.

Mozek i emoce

Nechybí ani obligátní Carlova otázka, jestli je opět jediný, kdo si nezapomněl doma mozek. Jinak jde o neuvěřitelný, tragický příběh plný silných emocí. Film je natočen doslova s hodinářskou přesností. Perfektně vystavěný děj, kamera, režie i střih nás provádějí v dokonalé symbióze vyšetřováním a krok za krokem dávkují divákovi překvapivá zjištění. Ani detektivové nejsou ušetřeni nepříjemně osobních konfrontací s morálními hodnotami, před kterými se ocitají.

Vynikající detektivka, jedna z nejlepších, jaké jsem za poslední roky viděl. A suverénně nejlepší z uvedené dánské kriminální série. Mimochodem, Složka 64 se stala nejúspěšnějším filmem v historii dánské kinematografie.

9/10

JJ

Složka 64 (Journal 64, Dánsko, Německo, USA, 2018)

žánr: krimi, thriller

režie: Christoffer Boe

předloha: Jussi Adler-Olsen (kniha)

scénář: Nikolaj Arcel, Bo Hr. Hansen, Mikkel Nørgaard

kamera: Jacob Møller

hudba: Anthony Lledo, Mikkel Maltha

hrají: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Søren Pilmark, Johanne Louise Schmidt, Fanny Bornedal, Clara Rosager, Michael Brostrup, Nicolas Bro, Anders Hove, Elliott Crosset Hove, Vibeke Hastrup, Diêm Camille Gbogou, Anders Juul, Birthe Neumann, Luise Skov, Anders Brink Madsen, Lado Hadzic, Trine Pallesen, Wanda Perdelwitz, Nastja Arcel, Marianne Høgsbro, Camilla Lau

délka: 100 minut

O jiné zfilmované severské detektivce si můžete přečíst zde.

Složka 64

Další příspěvky
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Umíte si představit, jaké by bylo vůbec nic nevlastnit? A ještě o vše přijít ze dne na den? Toni a...
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Při hurikánu a povodni se otec Haley Kellerové (Kaya Scodelario) dlouho neozývá. Dcera o něj má čím dál větší starost,...
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Jednou si takhle jede neúspěšný písničkář a kytarista Jack Malik (Himesh Patel) v noci domů na kole. Najednou na několik...