Sněhulák – mrazivá detektivka konečně v kinech

Sněhulák – mrazivá detektivka konečně v kinech

Jakmile začne padat sníh, stane se vražda

a vznikne sněhulák. Jeden z nejlepších detektivních románů současnosti norského autora Jo Nesbø se dočkal filmové podoby. Svérázný detektiv Harry Hole (Michael Fassbender) se právě rozešel s přítelkyní Rachel (Charlotte Gainsbourg). V Norsku, kde žije, není téměř žádná kriminalita, a tak čím dál víc pije, více méně z nudy. Tato někdejší kriminalistická legenda všem chátrá doslova před očima. Stává se z něho alkoholik, za něhož musí ostatní řešit jeho průšvihy. Jedné noci se z ničeho nic ztratí matka od rodiny. Je nalezena mrtvá a zohavená. Na místě činu stojí sněhulák a Harry dostává posměšný dopis s obrázkem sněhuláka. Vrah si zjevně chce hrát. Jeho čin připomíná vraždu, která se již před pár lety stala podobným způsobem. Harry se dočkal své dlouho očekávané pracovní motivace a výzvy. Začíná souboj s časem.

Sněhulák jako stopa

Příběh je vystavěn s precizní dokonalostí. Až taková pečlivost nebývá u thrillerů obvyklá. Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil.

Všechny stopy i indicie do sebe perfektně zapadají, postupně zjištěné skutečnosti dávají logický smysl, nejsme svědky žádných nečekaných geniálních osvícení nebo dokonce deus ex machina. Harry Hole zkrátka před našima očima vyluští záhadu.

Po drsnějším začátku sice příběh na čas ztratí tempo, nakonec se ale celkem slušně rozjede, a nepoleví až do konce. Z neznámého důvodu zůstal nevyužit perfektní začátek literární předlohy.

Chyběl pověstný krůček

Skvělé herecké obsazení, vynikající předloha i zkušený režisér, dokonce i severská ponurost zůstala zachována, přesto příběh nedokázal vytvořit tak mrazivé napětí, jaké si zasloužil. A jaké si zřejmě tvůrci představovali i herci přáli. Třebaže Michael Fassbender i například Val Kilmer a J. K. Simmons jsou zde vynikající, sám Jo Nesbø potvrdil, že Fasbender je přesně Harry Hole podle jeho představ.

Je tak trochu nespravedlivé hovořit u takhle dobrého filmu o zklamání, ale vše mělo na víc. Laťka byla nastavena vysoko a Sněhulák ji nakonec nepřeskočil. Přesto, zvláště pokud jste nečetli knihu, směle do kina vyražte, za vidění tenhle snímek určitě stojí.

7,5/10

JJ

Sněhulák (The Snowman, Velká Británie, Norsko, USA, 2017)

žánr: drama, krimi, thriller

režie: Tomas Alfredson

předloha: Jo Nesbø (kniha)

scénář: Hossein Amini, Peter Straughan, Søren Sveistrup

kamera: Dion Beebe

hudba: Marco Beltrami

hrají: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Chloë Sevigny, J.K. Simmons, Val Kilmer, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, James D’Arcy, Jamie Clayton, Sofia Helin, Ronan Vibert, Jakob Oftebro, David Dencik, Alec Newman, Jonas Karlsson, Silvia Busuioc, Peter Dalle, Irina Kara, Martin Grid Toennesen, Jamie Michie, Anne Reid, Aurora Nossen

délka: 119 minut

Sněhulák

Michael Fassbender

Další příspěvky
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Při hurikánu a povodni se otec Haley Kellerové (Kaya Scodelario) dlouho neozývá. Dcera o něj má čím dál větší starost,...
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Jednou si takhle jede neúspěšný písničkář a kytarista Jack Malik (Himesh Patel) v noci domů na kole. Najednou na několik...
Spider-Man: Daleko od domova – superhrdinou proti své vůli
Spider-Man: Daleko od domova – superhrdinou proti své vůli
Pokračování příhod Pavoučího muže v podání Toma Hollanda nastává doslova proti jeho vůli. Po skončení Avengers: Endgame a ztrátě svého...