Solo: Star Wars Story představí sympatického darebáka Hana

Solo: Star Wars Story představí sympatického darebáka Hana

Hvězdné války

se staly díky systému tzv. odvozených příběhů prakticky nekonečnými. Sice hlavní linie ságy se má příští rok devátým filmem oficiálně uzavřít, nicméně tyhle odvozené příběhy se odehrávají mezi jednotlivými filmy, či dokonce mnoho let před nimi. Právě tak je tomu v případě nejnovějšího prequelu Solo: Star Wars Story.

Ocitáme se přibližně deset let před epizodou IV. Mladík Han (Alden Ehrenreich) je pašerákem a zlodějem, přivydělává si, jak se dá. Sní o tom, že si jednou našetří na vlastní kosmickou loď a stane se pilotem, pochopitelně nejlepším v galaxii. Režie byla po počátečních problémech nakonec svěřena Ronu Howardovi (Apollo 13, Výkupné, Čistá duše, Šifra mistra Leonarda, Rivalové, V srdci moře).

Solo: Star Wars Story je Hanův příběh

Sledujeme mladičkého Hana, jak se dokáže statečně otáčet mezi ostatními v pouličním gangu. Vidíme ho plnit si sen stát se pilotem a dozvíme se, kde a od koho načerpal první cenné zkušenosti. Určitě vás také zajímá, kdo a proč mu vymyslel jméno.

Úsměvný je způsob, kterým přišel ke svému budoucímu nerozlučnému kopilotovi Chewbaccovi (Joonas Suotamo), jemuž rozumí, co říká, jen on. Mimochodem, Hana hrál dříve v Hvězdných válkách Harrison Ford. Ehrenreichův Han je však méně nafoukaný, a tím pádem sympatičtější než byl mladý Ford.

Tehdy začal i odboj

Tady všechno teprve začíná. Dozvídáme se o Impériu, žádná Hvězda smrti, Republika, Darth Vader ani Luke Skywalker se tu ještě nevyskytují. Přesto narazíme na celou řadu odkazů a náznaků, které už známe, včetně Hanových kostek pro štěstí spojených řetízkem.

Takřka od první do poslední minuty drží děj příjemné tempo a působí naprosto kompaktně. To znamená, že nedrhne logika příběhu, neustále se něco odehrává, přichází spousta zvratů, často zcela nečekaných a překvapivých. Použití hereckých výrazových prostředků Aldena Ehrenreicha nápadně připomíná Leonarda DiCapria zamlada.

Od minule zlepšení

Jsem přesvědčen, že s tímto snímkem bude víceméně spokojen skalní fanoušek Star Wars i příznivec řekněme náhodný, či sváteční. Na rozdíl kupříkladu od loňského velmi rozpačitého výtvoru – Star Wars: Poslední z Jediů. Přežít se při troše trpělivosti tentokrát dá i ta trocha teenagerské naivní romantiky.

Nynější Solo: Star Wars Story je vlastně takový svižný akční film, nebo chcete-li vesmírný western, používající kulisy Hvězdných válek. Je to prozatím jediný film z ekosystému Star Wars, k jehož zhlédnutí nepotřebujete o Hvězdných válkách vědět vůbec nic. Byť nevěřím, že takový člověk existuje.

7/10

JJ

Solo: Star Wars Story (Solo: Star Wars Story, USA, 2018)

žánr: akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi

režie: Ron Howard

scénář: Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan

kamera: Bradford Young

hudba: John Powell

hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton, Joonas Suotamo, Phoebe Waller-Bridge, Richard Dixon, Jon Favreau, Ian Kenny, Warwick Davis, Clint Howard, Lily Newmark, Anthony Daniels, Kiran Shah, Alice Hewkin, Samantha Colley, Sam Witwer

délka: 135 minut

O předchozích Star Wars čtěte zde a zde.

Solo: Star Wars Story

Další příspěvky
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Na královském dvoře nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Na začátku...
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Patrně si ještě vybavíte dva roky starý výborný Shyamalanův snímek Rozpolcený s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Muže s poruchou...
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Před osmnácti lety došlo na palubě největší ruské jaderné ponorky při vojenském cvičení k výbuchu. Více jak stopadesátimetrový kolos klesl...