Souboj pohlaví – bitva mezi mužským a ženským světem

Souboj pohlaví – bitva mezi mužským a ženským světem

Podle stejnojmenné události,

na kterou svět dodnes nezapomněl, přestože se stala v roce 1973, vznikl film Souboj pohlaví. V době, kdy snahy o zrovnoprávnění žen vůči mužům budily spíš úsměv na mužských tváří, rozhodly se americké tenistky dokázat světu, že jsou přinejmenším stejně dobré a zaslouží si stejné ocenění. 

Souboj pohlaví, oč šlo?

Tehdy devětadvacetiletá světová tenisová jednička Billie Jean King přijala výzvu pětapadesátiletého, kdysi slavného tenisty Bobbyho Riggse. Exhibiční zápas se odehrál 20. listopadu 1973 v texaském Houstonu před třiceti tisíci diváky na kurtu Astrodome a devadesáti miliony před televizními obrazovkami po celém světě. Šlo údajně o nejúspěšnější televizní přenos minulého století.

Bobby Riggs byl znám jako vítěz Wimbledonu a US Open, ale především – jak i sám sebe nazýval – jako šovinistické prase. Nevynechal žádnou příležitost prezentovat své názory, že žena patří do ložnice a do kuchyně, přesně v tomhle pořadí.

Billie Jean King naproti tomu byla skromná, inteligentní, nesmírně houževnatá a talentovaná sportovkyně. Před začátkem utkání se navzájem obdarovali: Billie dala Bobbymu živé prasátko, on jí naopak velké lízátko.

Steve Carell přesvědčivě vypodobnil Bobbyho jako alfa samce, ze kterého stříká testosteron na všechny strany, a kamkoliv vstoupí, je ho okamžitě všude plno. Zábavný, nápaditý, ale také dost svérázný a protivný.

Emma Stone způsobem, jakým vdechla na plátně život tenistce Billie opět dokázala, že patří mezi skutečnou hereckou špičku. Natáčení se dokonce kvůli ní odložilo, aby stihla nabrat sedm kilo svalové hmoty a dostala se do skvělé fyzické formy. Podle svých slov takové, v jaké v životě nebyla.

Boj za stejné podmínky

Snímek vykresluje autentické reálie sedmdesátých let minulého století. Auta, reklamy, hudbu, účesy a oblečení. Přestože sexuální revoluce už byla v plném proudu, feministická hnutí teprve vznikala. A co si tehdy mohli dovolit říct v přímém přenosu třeba televizní komentátoři na adresu žen sportovkyň, je dnes naprosto nemyslitelné.

Při zhlédnutí tohoto snímku je vidět, že boj za rovnoprávnost žen urazil značný kus cesty, i když patrně nepostupuje tempem, jaké by si ženy představovaly. Pochopitelně velkým, vrozeným handicapem žen je nestabilní hormonální systém, díky němuž nesrovnatelně obtížněji zvládají konflikt osobní a pracovní krize. Což ale neznamená, že si zaslouží jakýkoliv despekt.

Každopádně se v závěru odehraje velkolepá bitva mezi ženským a mužským světem. Z řečeného je nadevší pochybnost zřejmé, že se jedná o výborný, napínavý film, který si rozhodně zaslouží pozornost.

(Robert Larimore Riggs zemřel v říjnu 1995, bylo mu 77 let. Billie Jean King žije dodnes v Kalifornii, je jí 74 let.)

7/10

JJ

Souboj pohlaví (Battle of the Sexes, USA, Velká Británie, 2017)

žánr: životopisný, sportovní, drama, komedie

režie: Jonathan Dayton, Valerie Faris

scénář: Simon Beaufoy

kamera: Linus Sandgren

hudba: Nicholas Britell

hrají: Emma Stone, Steve Carell, Andrea Riseborough, Natalie Morales, Sarah Silverman, Alan Cumming, Bill Pullman, Elisabeth Shue, Austin Stowell, Fred Armisen, Jessica McNamee

délka: 121 minut

Souboj pohlaví

Andrea Riseborough a Emma Stone ve filmu Souboj pohlaví

O dalším filmu z tenisového prostředí si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Strhující příběh Kurta Barnerta (Tom Schilling) je inspirovaný životním příběhem dodnes žijícího německého malíře Gerharda Richtera, jehož osud ovlivnila smrt...
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Fanouškové legendární ságy se konečně dočkali závěrečné řady oblíbeného seriálu. Ale na nové díly se dobře připravovali i kyberzločinci, kteří...
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Od prvního filmu s hrdinou jménem Hellboy uplynulo už patnáct let. Podle komiksové série mu tehdy vdechl na filmovém plátně...