Spider-Man Homecoming znamená nečekaně zdařilý návrat

Spider-Man Homecoming znamená nečekaně zdařilý návrat

Pavoučí hrdina je v plné parádě

zpět. Mladý Peter Parker/Spider-Man (Tom Holland), který velkolepým způsobem debutoval ve filmu Captain America: Občanská válka, vstupuje ve filmu Spider-Man: Homecoming opět do filmového světa společnosti Marvel. Spider-Man je nejoblíbenější komiksovou postavou vůbec, a je korunním klenotem všech marvelovských komiksů. Nyní se vrací domů ve svěžím a zábavném filmu Spider-Man Homecoming. 

Peter, nadšený ze svých zážitků s Avengers, se vrací domů (Homecoming), kde žije se svou tetou May (Marisa Tomei) pod bedlivým dohledem svého nového učitele Tonyho Starka (Robert Downey Jr.). Peter se snaží vrátit ke svému běžnému životu. Což mu ovšem značně komplikuje touha dokázat, že by jako Spider-Man zvládl mnohem víc, kdyby dostal příležitost. Jakmile se objeví nový padouch Vulture (Michael Keaton), ocitá se v ohrožení vše, co je pro Petera skutečně důležité. Tváří v tvář této hrozbě tak přichází jeho chvíle, aby se stal hrdinou, jímž je mu zjevně osudově souzeno být.

Pavoučí chlapík se činí

Obsazení Toma Hollanda do role Spider-Mana bylo vskutku vynikajícím tahem. Takový totiž původně tento hrdina vždy měl být. Mladý, vtipný, odvážný, zbrklý, s vypjatým smyslem pro spravedlnost, patřícímu právě k jeho mládí. A Tom Holland dokázal ztvárnit patnáctiletého chlapce s vyspělým uvažováním nesmírně přesvědčivě. Na jeho cestě k dospělosti ho vede Robert Downey Jr jako Iron Man, takže dává jeho vývoji logiku poznání. Ano, v tomto filmu se setkáme s celou řadou hrdinů z početné marvelovské rodiny. A kteří nepřijdou osobně, padne o nich alespoň zmínka. Vždyť už na samotném začátku vidíme ještě odklízení spouště, způsobené řáděním Avengers v New Yorku.

Spider-Mana představil jeho duchovní otec Stan Lee už v roce 1962. Od té doby se svět po technické stránce posunul neuvěřitelně dopředu, na což reaguje i technická vybavenost a vyspělé možnosti Spider-Manova obleku. Včetně operátorky, se kterou během akcí neustále komunikuje.

Spider-Man Homecoming

Spider-Man Homecoming – povedený návrat

Kromě toho, že je celý film (zejména první půlka) protkán nejrůznějšími odkazy a zmínkami na jiné části marvelovského vesmíru, je děj pořádně akční. Až na pár drobností nepostrádá příběh logiku, není nijak snadno předvídatelný, takže nenudí. Velmi příjemný je styl Spider-Manova humoru. Odpovídá jinému marvelovskému hrdinovi. Je podobně jako antihrdina Deadpool komicky drzý, občas si natluče, sarkasticky všechno komentuje, jenom používá vzhledem ke svému věku poněkud jemnější výrazivo. Jakmile si Peter oblékne červený kostým, je z něho okamžitě někdo jiný.

Další, kdo nezklamal, je Michael Keaton. Jeho role má dvě oddělené polohy, obě zvládnuté bravurně, drsně i s humorem. Keaton v posledních letech totiž ani zklamat neumí. Veškeré role vždy pojedná neobyčejně barvitě a sugestivně.

Tom je dlouholetým obdivovatelem Keatonovy tvorby. „Jsem jeho obrovským fanouškem už od dob Beetlejuice,“ říká Holland. „Když jsem se s ním setkal poprvé, natáčeli jsme tu nejnáročnější scénu z celého filmu. Bylo to velice děsivé a upřímně jsem ani nemusel moc hrát, protože on se té role ujal s takovou působivostí, že jsem z něj měl doopravdy strach. Po herecké stránce je ale také velice štědrý a svou přítomností ve filmu posouvá vše na zcela novou úroveň.“

Ze všech Spider-Manů patří tenhle poslední rozhodně k těm zdařilým. Komu se navíc líbil Deadpool bude spokojený i zde, a kdo není pavoučím fandou, pobaví se též, žádný strach. Protože kromě akce v tomto snímku nechybí ani spousta humoru.

8/10

JJ

Spider-Man: Homecoming (Spider-Man: Homecoming, USA, 2017)

žánr: akční, dobrodružný, sci-fi

režie: Jon Watts

scénář: Jonathan Goldstein, John Francis Daley, Jon Watts, Christopher Ford, Chris McKenna, Erik Sommers

kamera: Salvatore Totino

hudba: Michael Giacchino

hrají: Tom Holland, Michael Keaton, Zendaya, Jon Favreau, Donald Glover, Tyne Daly, Marisa Tomei, Robert Downey Jr

délka: 133 minut

Spider-Man Homecoming

Další příspěvky
Le Mans ’66 – film, ze kterého stříkají závodnické emoce
Le Mans ’66 – film, ze kterého stříkají závodnické emoce
Ford proti Ferrari na nejtěžším motoristickém závodu světa 24 hodin Le Mans je legendární soboj. Ferrari vítězilo pět let v...
Ženská na vrcholu, z nové česká komedie se chce spíš plakat
Ženská na vrcholu, z nové česká komedie se chce spíš plakat
Krása Tater je nejvýraznější dojem z další české komedie. Příběh, dá-li se těch pár událostí, které se před námi odehrají,...
Amnestie chce být objektivní výpovědí o naší nedávné historii
Amnestie chce být objektivní výpovědí o naší nedávné historii
První film o důležité události v tehdy ještě československých dějinách, o Sametové revoluci v roce 1989. Pro pamětníky bezpochyby velmi...