Stíhačka F-16 jako drone

Stíhačka F-16 jako drone

Boeing a US Air Force testují vyřazené stíhačky F-16 pro bezpilotní lety

 

f-16-drone

 

Vyřazená stíhačka Lockheed Martin F-16 po úpravě v dílnách Boeingu úspěšně absolvovala první bezpilotní let. Dva američtí vojenští piloti ji na dálku řídili ze země na trase ze základy na Floridě do Mexického zálivu. Podle oficiálního vyjádření zástupce Boxingu by v blízké budoucnosti tato technologie měla pomáhat při výcviku pilotů – poskytnout jim „soupeře“, na kterém by trénovali střelbu.

 

F-16, která strávila předchozích 15 let zakonzervovaná na vojenském letišti v Arizoně, letěla ve výšce 12 kilometrů rychlostí 1800 km/h. Celou dobu ji sledovaly dva další letouny, které měly za úkol na ni „dohlížet“ a v případě problémů uvést do chodu samo-destrukční mechanismus. Při letu stíhačka dosáhla přetížení 7G, ale zvládne obtížné manévry i při 9G – což je přetížení pro živého pilota příliš vysoké.

 

Boeing má k dispozici celkem šest těchto modifikovaných strojů, které dostaly nový název QF-16 a armáda hodlá všechny využít jako cvičné cíle. Mimochodem není to poprvé – v minulosti už ke stejnému účelu sloužily předělané staré F4 – Phantom.

Další příspěvky
Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech
Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech
Cyklus Koncerty v kině pokračuje v zářijovém nášupu epochálních hudebních návratů největších rockových legend. Po Davidu Gilmourovi nabídne tentokrát filmový sestřih dvou...
Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci
Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci
Rozhodně nelze doporučit kazit si oči i výsledky své práce úsporným nákupem a koukáním na laciný monitor, kterých je na...
Americký zabiják se vrací na úplný začátek
Americký zabiják se vrací na úplný začátek
Pokud vám teroristé zabijí snoubenku přímo před očima pár minut poté, co jste ji požádali o ruku, máte důvod se...