Svědkové Putinovi ukazují, jak málo stačí k získání moci

Svědkové Putinovi ukazují, jak málo stačí k získání moci

Režisér Manský

se původně pohyboval po Kremlu s kamerou z jiného důvodu. Měl vytvořit dokument o Jelcinovi. Ten však ve funkci prezidenta nečekaně skončil, začal tedy rovnou točit dokument o Putinovi, Jelcinovu nástupci. Když pak zjistil, jak mají Putin s Medvěděvem vymyšlené doživotní střídání moci, prozřel a pochopil, kdo je ve skutečnosti Vladimír Vladimírovič Putin. Svědkové Putinovi využívají především tehdy natočený materiál, který dnes dostal v mnoha ohledech zcela novou podobu i význam. 

Pohled do zákulisí, když se Putin nečekaně dostal k moci a jeho raketový vzestup přináší řadu nových podrobností. Například si uvědomíme, jak málo stačí pro změnu chodu dějin. Jelcin si svého nástupce Putina vybral a vychoval hlavně proto, že nenáviděl Gorbačova. Sice ho během své vlády důsledně odklidil z veřejného života, jeho ne nereálnému návratu však chtěl zabránit za každou cenu.

Vůdce přichází

Nástup Putina byl pečlivě připravený. Země potřebovala vůdce. Putin se nezdržoval předvolební kampaní a raději neúnavně objížděl voliče. Naslouchal lidem, sliboval nalevo napravo, inu úplně stejně, jako to známe u nás. Mimochodem, Zemanova strategie neúčastnit se předvolebních debat v televizi a objíždět místo toho vybrané regiony, je okopírována právě od Putina. Proč se bezúčelně handrkovat s politickými oponenty, když se přímo v terénu může předvádět jako pracovitý muž činu. Byl u všech významných událostí, nikde nechyběly objektivy televizních kamer ani fotoaparátů. Pár živelných katastrof mu nahrálo na smeč. A jeho popularita strmě stoupala.

Svědkové Putinovi nic nepochopili

Putin se nikdy netajil s tím, že mu jde o moc, byť pod zástěrkou diskuze a přesvědčování. Pak ovšem vždy záležitost definitivně uzavřely rozhodnutí a rozkazy vůdce. I když Putin tvrdil, že by dokázal přesvědčit kohokoliv o své pravdě, ve skutečnosti mu v tom bránily demokratické postupy. V praxi ani nedokázal přesvědčit režiséra Manského při jejich soukromém rozhovoru o plánovaných změnách ohledně ruské hymny.

Podpásová politika

Mnoho lidí se právem s obavou ptá, jestli by případná demokracie v bývalém Sovětském svazu vůbec byl dobrý nápad. V zemi, která si respekt vždycky získávala silou a vydíráním zbytku světa. Vždyť i Putin vždy hlásal, že největší geopolitickou tragédií dvacátého století byl rozpad sovětského impéria. A když sledujeme, jak nekompromisně a bezohledně vybudoval svoje impérium dnešní, včetně přizpůsobení si volebního zákona vlastním potřebám, jsou obavy na místě. Putin je totiž nepředvídatelný, a to je v politice ta nejhorší vlastnost. Manipuluje obrovským, ovladatelným davem, navíc je tlačený ke zdi dlouhotrvajícími ekonomickými sankcemi, které ruskou ekonomiku stále víc svírají do kleští.

Manského dokument je prvním otevřeným svědectvím o zákulisí kremelské politiky. Navíc varovnou ukázkou myšlení i jednání Putina v soukromí. Trochu pro nás zdlouhavě působí dějově nepříliš důležité záběry z Jelcinovy domácnosti a jeho dialogy s malým vnukem. Na ruské poměry jsou ovšem Svědkové Putinovi až nečekaně odvážný, mrazivý snímek, hutný obsahem, syrový formou, který určitě stojí za vidění. Dnes Vitalij Manskij nežije v Rusku a obává se o svůj život. Ví toho o současném vládci Kremlu příliš mnoho.

7/10

JJ

Svědkové Putinovi (Svideteli Putina, Lotyšsko, Švýcarsko, Česko, 2018)

žánr: dokumentární

režie: Vitalij Manskij

scénář: Vitalij Manskij

kamera: Vitalij Manskij

hudba: Karlis Auzans

hrají: Vladimir Putin, Michail Sergejevič Gorbačov, Vitalij Manskij, Boris Jelcin

délka: 102 minut

Další příspěvky
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Umíte si představit, jaké by bylo vůbec nic nevlastnit? A ještě o vše přijít ze dne na den? Toni a...
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Při hurikánu a povodni se otec Haley Kellerové (Kaya Scodelario) dlouho neozývá. Dcera o něj má čím dál větší starost,...
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Jednou si takhle jede neúspěšný písničkář a kytarista Jack Malik (Himesh Patel) v noci domů na kole. Najednou na několik...