Sweet Country ukazuje, jak relativní může být cena člověka

Sweet Country ukazuje, jak relativní může být cena člověka

Dramatický western

inspirovaný skutečnými událostmi se odehrává v Severní Austrálii ve dvacátých letech minulého století. Na každém ranči mají bílí obyvatelé „k ruce“ pár černochů, se kterými nezacházejí z dnešního pohledu vůbec pěkně. Vlastně většinou ani ne jako s lidmi. Zabít černocha nebo znásilnit černošku není ve Sweet Country žádný zločin, ba ani přestupek.

Ovšem naprosto odlišná situace nastane, když černoch Sam v sebeobraně zastřelí opilého farmáře Harryho. Roztočí se až obsesivní posedlost pomstít Harryho, jenž, mimochodem, jako člověk nestál za nic a jeho smrt je vysvobozením pro ostatní. Ale byl bílý, což některé vydráždilo do nepříčetnosti.

Ironický název Sweet Country

Život na australském venkově v divoké přírodě na okraji pouště není vůbec sladký, ani snadný. Drsnější podmínky k životu si lze představit jen stěží. Velkorysá stopáž filmu budí lehké obavy, ale jen do doby, než si uvědomíme, že ve světě australských farmářů život plyne jiným tempem. Jeho součásti nejsou žádné radosti, jen dřina. Farmy jsou od sebe vzdálené v lepším případě několik hodin cesty, většinou však několik dní.

Místy až úchvatná podívaná

Zcela impozantní složkou tohoto snímku je kamera. Pomalé, dlouhé, hutné, přesné, sugestivní záběry do hloubky vystihují atmosféru situace. Připomínají doslova umělecké obrazy, na kterých se nachází jen to, co tam skutečně patří. Inu nezapře se, že talentovaný australský režisér Warwick Thornton původně vystudoval kameru.

Mlčenlivý život a osud otroka

Důležitou roli hraje ticho. Dialogy jsou omezené na minimum. Farmáři nejsou zvyklí mluvit. Tam, kde by se jinde několik minut něco řešilo spoustou vět, tady zazní jen dvě tři slova. Konec, žádné zbytečné řeči.

A černoši hovoří ještě méně. Dokonce ani na svou obhajobu raději nic neřeknou. Vědí, že většinou se všechno otočí proti nim, nikdo jim nevěří. Nemají v Austrálii zázemí, kulturu, nic neumí, nemají vůbec nic. Ani nemluví dobře anglicky. Jsou považováni za méněcenné hlupáky na práci.

Sweet Country od loňského uvedení sklízí na festivalech jedno ocenění za druhým. U nás měl premiéru na karlovarském filmovém festivalu. Jde o výjimečný, byť důkladně ponurý a temný snímek s řadou ohromujících hereckých výkonů.

7,5/10

JJ

Sweet Country (Sweet Country, Austrálie, 2017)

žánr: western, drama, thriller, dobrodružný, krimi, historický

režie: Warwick Thornton

scénář: Steven McGregor, David Tranter

kamera: Dylan River, Warwick Thornton

hudba: Damien Lane

hrají: Hamilton Morris, Bryan Brown, Sam Neill, Gibson John, Matt Day, Ewen Leslie, Thomas M. Wright, Natassia Gorey Furber

délka: 110 minut

O docela jiném westernu se dočtete zde.

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...