Sweet Country ukazuje, jak relativní může být cena člověka

Sweet Country ukazuje, jak relativní může být cena člověka

Dramatický western

inspirovaný skutečnými událostmi se odehrává v Severní Austrálii ve dvacátých letech minulého století. Na každém ranči mají bílí obyvatelé „k ruce“ pár černochů, se kterými nezacházejí z dnešního pohledu vůbec pěkně. Vlastně většinou ani ne jako s lidmi. Zabít černocha nebo znásilnit černošku není ve Sweet Country žádný zločin, ba ani přestupek.

Ovšem naprosto odlišná situace nastane, když černoch Sam v sebeobraně zastřelí opilého farmáře Harryho. Roztočí se až obsesivní posedlost pomstít Harryho, jenž, mimochodem, jako člověk nestál za nic a jeho smrt je vysvobozením pro ostatní. Ale byl bílý, což některé vydráždilo do nepříčetnosti.

Ironický název Sweet Country

Život na australském venkově v divoké přírodě na okraji pouště není vůbec sladký, ani snadný. Drsnější podmínky k životu si lze představit jen stěží. Velkorysá stopáž filmu budí lehké obavy, ale jen do doby, než si uvědomíme, že ve světě australských farmářů život plyne jiným tempem. Jeho součásti nejsou žádné radosti, jen dřina. Farmy jsou od sebe vzdálené v lepším případě několik hodin cesty, většinou však několik dní.

Místy až úchvatná podívaná

Zcela impozantní složkou tohoto snímku je kamera. Pomalé, dlouhé, hutné, přesné, sugestivní záběry do hloubky vystihují atmosféru situace. Připomínají doslova umělecké obrazy, na kterých se nachází jen to, co tam skutečně patří. Inu nezapře se, že talentovaný australský režisér Warwick Thornton původně vystudoval kameru.

Mlčenlivý život a osud otroka

Důležitou roli hraje ticho. Dialogy jsou omezené na minimum. Farmáři nejsou zvyklí mluvit. Tam, kde by se jinde několik minut něco řešilo spoustou vět, tady zazní jen dvě tři slova. Konec, žádné zbytečné řeči.

A černoši hovoří ještě méně. Dokonce ani na svou obhajobu raději nic neřeknou. Vědí, že většinou se všechno otočí proti nim, nikdo jim nevěří. Nemají v Austrálii zázemí, kulturu, nic neumí, nemají vůbec nic. Ani nemluví dobře anglicky. Jsou považováni za méněcenné hlupáky na práci.

Sweet Country od loňského uvedení sklízí na festivalech jedno ocenění za druhým. U nás měl premiéru na karlovarském filmovém festivalu. Jde o výjimečný, byť důkladně ponurý a temný snímek s řadou ohromujících hereckých výkonů.

7,5/10

JJ

Sweet Country (Sweet Country, Austrálie, 2017)

žánr: western, drama, thriller, dobrodružný, krimi, historický

režie: Warwick Thornton

scénář: Steven McGregor, David Tranter

kamera: Dylan River, Warwick Thornton

hudba: Damien Lane

hrají: Hamilton Morris, Bryan Brown, Sam Neill, Gibson John, Matt Day, Ewen Leslie, Thomas M. Wright, Natassia Gorey Furber

délka: 110 minut

O docela jiném westernu se dočtete zde.

Další příspěvky
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Předpotterovská série pokračuje v krasojízdě. Jeden z nejmocnějších kouzelníků Grindelwald (Johnny Depp) se dostal ze zajetí a dává dohromady národ...
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
V dobách studené války mnoho lidí toužilo opustit totalitní zemi a žít ve svobodném prostředí. Policejně střežený komunistický režim si...
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Skandální vyprávění o soukromí a vyprázdněnosti života dlouholetého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho není pouhým politickým filmem. Představuje...