Temné síly dají přeživším snadno zneužitelné superschopnosti

Temné síly dají přeživším snadno zneužitelné superschopnosti

Neznámý virus

usmrtí ve Spojených státech většinu dětí. Avšak ani hrstka přeživších nezůstane bez následků, začnou se u nich projevovat různě nebezpečné superschopnosti. Jakési temné síly v nich jim umožní ovládat oheň, upravovat vzpomínky jiným lidem nebo telekineticky přemísťovat předměty.

Malá Ruby (Amandla Stenberg) je spolu s ostatními přemístěna do internačního tábora, kde tyto děti vláda vězní. V šestnácti letech se jí podaří uprchnout. Na cestě se potká s dalšími dětmi a snaží se společně nalézt jakýsi tajný tábor, kde by se jim dostalo ochrany.

Temné síly nečekaných možností

Děj se odehrává ve velmi blízké budoucnosti, v podstatě se podobně nečekaný společenský vývoj nedá vyloučit. Klidně může nastat zítra. Především je takové prostředí velkou psychologickou laboratoří. Každý se se svými novými možnostmi vyrovnává jinak. Je jasné, že jsou i dalekosáhle zneužitelné. A věřte, že není málo těch, které to v tomto příběhu velmi rychle napadne.

V podstatě teenagerský akční film Temné síly však nabízí i hlubší zamyšlení. V nové životní situaci přestávají platit dosavadní tradiční kritéria pro posuzování jednotlivce. Nemá žádný smysl rozlišovat lidi podle barvy pleti, vzhledu, pohlaví nebo věku. Zdá se, že identifikovat se mezi ostatními pouze tím, co dotyčný nebo dotyčná dovede, je ideálním měřítkem. Brzy však zjistíme, že to je úplně stejný, a možná ještě nelítostnější způsob segregace, naprosto nepočítající s jakoukoliv lidskou solidaritou.

Co je tedy správně? Temné síly vám na tuto otázku dají odpověď. Děj nabídne pestrobarevnou škálu lidských povah, romantický příběh, představí nenasytnou americkou armádu a potěší spoustou akčních scén. Při většině z nich se ani nebudete nudit. Hlavní představitelé jsou sympatičtí, přesvědčiví, film má atmosféru, ve druhé půli se však vše začne hroutit do přehnaného, místy až směšného patosu. Nápad se záhadnou epidemií také příliš originality nepobral. Celkový dojem z tohoto snímku však přesto vyloženě špatný není.

6/10

JJ

Temné síly (The Darkest Minds, USA, 2018)

žánr: sci-fi, thriller

režie: Jennifer Yuh

předloha: Alexandra Bracken (kniha)

scénář: Chad Hodge

kamera: Kramer Morgenthau

hudba: Benjamin Wallfisch

hrají: Bradley Whitford, Mandy Moore, Amandla Stenberg, Gwendoline Christie, Harris Dickinson, Mark O’Brien, Wallace Langham, Patrick Gibson, Sammi Rotibi, Golden Brooks, Miya Cech, Catherine Dyer, Deja Dee, Allie McCulloch, Skylan Brooks, McCarrie McCausland, Lidya Jewett, Darren Alford

délka: 104 minut

O dalším teenagerském akčním sci-fi si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...