The Circle – radostná ztráta soukromí jako globální byznys

The Circle – radostná ztráta soukromí jako globální byznys

Emma Watson představuje mladou ambiciózní dívku Mae,

shánící jakoukoliv práci, která by ji bavila. Její kamarádka pracuje pro obrovskou společnost The Circle, kde právě probíhá konkurz na nová místa. Mae je přijata. Postupně zevrubně poznává, kde se ocitla. The Circle je vyspělá technologická high-tech firma, v níž její zakladatel a šéf (Tom Hanks) vybudoval ráj na zemi. Firemním krédem je, že kdo má tajemství, lže a okrádá ostatní o své zážitky. A tak je veškeré konání všech veřejně sdíleno, dostupné každému. Všichni se stále jen baví, usmívají, jsou k sobě ve všem naprosto upřímní. 

Mae je nadšena, vždyť která mladá dívka by nechtěla měnit svět k lepšímu. Přichází s dalšími nápady, jak šířit dobro za hranice firmy, do celého světa. Film The Circle je veden v kategorii sci-fi. Jenže když vidíte, jak v něm všichni chodí s mobilními telefony před očima a všechno si fotí a natáčí, aby to vzápětí sdíleli, uvědomíte si, že v tomhle sci-fi jsme už začali žít.

Co všechno máme „právo“ vědět?

Kdybyste věděli, že vás někdo 24 hodin denně nepřetržitě sleduje, chovali byste se lépe? Kdyby naše společnost začala sdílet úplně všechno, jaké by to asi mělo důsledky? O některých lidech – jako jsou celebrity nebo kriminálníci – chceme vědět všechno, abychom ukojili zvědavost nebo získali jistotu, že jsme před nimi v bezpečí. O jiných lidech – jako jsou politici nebo policisté – chceme vědět všechno, protože jsme přesvědčení, že na to máme svaté právo. Kde leží hranice? Odjakživa jsme si mysleli, že totalita je něco, co nám musí vnutit. Ale co když už se na ní, třeba i nevědomky, dobrovolně podílíme?

The Circle

Emma Watson

Závažná témata

Prvním důležitým tématem je otázka významu ztráty soukromí. Pochopitelně, že výklad šéfa The Circle o pomáhání si navzájem svými vědomostmi, zkušenostmi a informacemi zní na první pohled skvěle. I komunismus tak kdysi vypadal, a jaká se z něj vyklubala zrůdná ideologie. Co nám ještě přinese naprostá ztráta soukromí? Mae ve filmu ukáže, kam až je ochotna v honbě za svými ambicemi a ideály, jimž slepě věří, zajít. Obětuje i život svého nejlepšího kamaráda. Stejně jako jakákoliv jiná masová, fundamentalistická ideologie nepočítá ani filozofie The Circle s individualitou člověka. Vše probíhá stádovitě a direktivně, někdo jiný vždy ví, co je pro ostatní nejlepší. Jednotlivec je povinen se podřídit. Takový proces má naštěstí vždy své psychologické limity, na které v praxi narazí.

Korporátní nesmysly

A dostáváme se k dalšímu důležitému tématu, o němž film pojednává. Říká se mu korporátní chování. Ve velkých společnostech existuje na veškeré konání instrukce a stanovený postup propracovaný do nejmenších detailů. Kdo nevěří, ať si zkusí pracovat v takové společnosti. Bude mít nařízeno i jak a kdy se má držet zábradlí při chůzi ze schodů. The Circle je zobrazením toho nejhoršího korporátního zla, které s povinným širokým úsměvem bere jednotlivci jeho indentitu. Pokrytecky přitom tvrdí, že v jeho zájmu. Typickým centrem arogantního diletantství bývají oddělení lidských zdrojů, tzv. „ejč-ár“.

The Circle

Tom Hanks

The Circle znamená službu ďáblu?

Mae zpočátku nemá vůbec tušení, jak obludné mašinérii se rozhodla sloužit. Její elán, nadšení a nápady neznají hranic a rychle jí zjednají přístup k nejvyššímu vedení společnosti. Snad v žádné roli ještě nebyl Tom Hanks tak přesvědčivě odporně slizký a jeho postava tolik negativní. Ani Emma Watson za ním v lecčems nezaostala a předvedla velice přesvědčivý, výborný herecký výkon. Její postava má vývoj, který je jasně čitelný, byť se nakonec ve filmu odchýlí pozitivnějším směrem než v knižní předloze. Pro Billa Paxtona (otec Mae) byl The Circle posledním filmem v jeho herecké kariéře, v únoru letošního roku zemřel.

Zítřek je už dnes

Kniha Kruh vyšla v roce 2013 jako sci-fi. Mnoho tehdy budoucích technologických a psychologických stránek příběhu se mezitím přiblížilo skutečnosti. Díky aplikacím jako Periscope, Meerkat a Facebook live se může připojit na internet kdokoliv, kdykoliv a odkudkoliv podobně jako s kamerami SeeChange, které uvidíte ve filmu. Fakt, že sociální média sehrála v amerických prezidentských volbách 2016 významnou roli, že kandidáti na prezidenta využívali Twiitter ve velkém a obcházeli tak tradiční média, posunul téma sdílení všech informací (nebo alternativních informací) mnohem blíž naší každodenní realitě.
Téma filmu je drásavě aktuální právě tím, že ve skutečnosti vypovídá dost o dnešku. Proto budete mít cestou z kina o čem přemýšlet. Teď jen, aby se zamysleli i ti, jichž se týká nejvíc.

7/10

JJ

The Circle (USA, Spojené arabské emiráty, 2017)
žánr: drama, sci-fi, thriller
režie: James Ponsoldt
předloha: Dave Eggers (kniha)
scénář: James Ponsoldt, Dave Eggers
kamera: Matthew Libatique
hudba: Danny Elfman
hrají: Emma Watson, Tom Hanks, John Boyega, Karen Gillan, Patton Oswalt, Bill Paxton, Glenne Headly, Ellar Coltrane, Poorna Jagannathan, Amir Talai, Nate Corddry, Ellen Wong, Regina Saldivar, Hunter Burke, Troy Murray
délka: 110 minut

The Circle

Bill Paxton, Glenne Headly, Emma Watson

Další příspěvky
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Film o muži se zázračnou schopností, ke které přišel jen náhodou. Jako uprchlík byl při přistání smrtelně postřelen, a od...