Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije

Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije

Lidstvo je těžce zkoušeno neznámými

tvory s extrémně vyvinutým sluchem, kteří sice nevidí, ale mají nepřetržitě hlad. Nikdo neví, kde se vzali, jediný způsob, jak se před nimi chránit, je nevydávat žádné zvuky a nedělat hluk. V Tiché místo se rázem promění celý svět. Lidé chodí bosi, opatrně našlapují, venku nemluví. Bydlí ve zvukově utěsněných sklepech, doma mají předměty obalené molitanem.

Obrovský problém představuje v rodině Evelyn (Emily Blunt) a Leeho (John Krasinski) Abbottových blížící se narození dítěte, protože to se zkrátka bez křiku neobejde. Neznámé potvory nelítostně drtí lidstvo, jeho vyhlídky jsou chmurně neradostné.

Když tiché místo není tiché

Pro vznik napínavého thrilleru je pochopitelně značnou nevýhodou, když se postavy musejí pohybovat pomalu, obezřetně, a skoro vůbec nemluví, jen gestikulují. Na druhou stranu nebezpečí, číhající na každém kroku, pomáhá atmosféru strachu zdatně dotvářet. Stačí totiž malá nepozornost, něco třeba shodíte nebo upustíte, a v mžiku je po vás.

Dějovou dynamiku se tedy režii podařilo velmi slušně zvládnout. Možná kdyby John Krasinski na sebe egocentricky nestáhl autorství scénáře (což by se ještě dalo pochopit), režii, ale i jednu z hlavních rolí, mohl se dobrat ještě lepšího výsledku. Takto se připravil o další tvůrčí nápady a odstup od své postavy, když režíroval sám sebe.

Hlavu by si jeden ukroutil nad logikou

Jak už bylo řečeno, Tiché místo je napínavý film, jehož děj však po chvíli začne zneklidňovat. Ne svojí nevyhnutelnou osudovostí, ale tím, jak významně jeho průběh určuje celá série fatálně špatných rozhodnutí jednajících postav. Sice je těžké si představit, jak by člověk zareagoval v podobně krizové situaci, jenže tady už jsme svědky mnohdy neuvěřitelných hloupostí.

Taťkova rozhodnutí ve vypjatých chvílích jsou těžko obhajitelná, protože takhle nesmyslně by snad nemohl jednat ani úplný trouba.

O nepochopitelném nápadu si do téhle kritické situace pořizovat další dítě, když veškerá ohrožení života zapříčinili právě jejich ostatní neposlušní haranti, snad raději ani nemluvit.

Na hliněných nohách

Lidstvo se zřejmě může jít s celým svým technologickým vývojem zahrabat. Na skutečnost, že největší přednost těch potvor, která je dělá tak nebezpečnými, je zároveň jejich nejslabší místo, musí přijít malá holka? Proč už po celém světě dávno nestojí ultrazvukové rušičky?

Třešnička závěrem: Většina lidstva vyhyne než jakási mamina objeví, že milou potvoru stačí prostě zastřelit? Ostatně, kdo tito krvežízniví nepřátelé vůbec jsou a co chtějí?

Shrnuto podtrženo. Nebýt strhujícího výkonu Emily Blunt, který rozhodně stojí za vidění, směřovalo by Tiché místo i přes zajímavý námět spíš ke kvalifikaci na tuctový horor. Poděkování zaslouží i délka filmu. Naštěstí si občas někdo všimne, že i za hodinu a půl se dá stihnout film, není třeba, aby měl dvě a půl hodiny a více, jak je dnes běžné.

6,5/10

JJ

Tiché místo (A Quiet Place, USA, 2018)

žánr: sci-fi, thriller, horor

režie: John Krasinski

scénář: John Krasinski, Scott Beck, Bryan Woods

kamera: Charlotte Bruus Christensen

hudba: Marco Beltrami

hrají: Emily Blunt, John Krasinski, Noah Jupe, Millicent Simmonds, Cade Woodward, Leon Russom

délka: 90 min

Tiché místo

Alicia Vikander

Další nové sci-fi zde.

Další příspěvky
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Na královském dvoře nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Na začátku...
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Patrně si ještě vybavíte dva roky starý výborný Shyamalanův snímek Rozpolcený s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Muže s poruchou...
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Před osmnácti lety došlo na palubě největší ruské jaderné ponorky při vojenském cvičení k výbuchu. Více jak stopadesátimetrový kolos klesl...