a digitalizace prostupuje do všech oblastí našeho života. Rozšířená realita umožnila milovníkům Pokémonů nachytat si své oblíbené příšerky. Zažili jsme nové taktiky kyberzločinců, kteří se již neschovávají, ale aktivně vystupují a žádají výkupné. Brzy se dočkáme dalších změn, které ovlivní nejen svět IT. Umělá inteligence odhalující hackery, internet věcí zajišťující městské služby, a cloud měnící způsob naší práce – to vše nás čeká v následujících letech.
„Stejně jako Velká průmyslová revoluce měnila podobu světa před 200 lety, tak nyní ovlivňuje digitalizace ten současný. Tenkrát byla pára hybatelem pokroku a dnes podobnou roli hrají data. Ta se stávají nejdůležitějším aktivem každého podniku i státu. Klíčová je proto schopnost svá data zabezpečit, analyzovat a na základě vyhodnocení nabídnout zákazníkům či občanům odpovídající služby,“ říká Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.
Rozsah kybernetických hrozeb už dnes narostl do takových rozměrů, že není zvladatelný lidskými silami. Detekce a neutralizace hrozeb musí probíhat automaticky. Proto se stále častěji využívá umělé inteligence, která sleduje a vyšetřuje podezřelý internetový provoz. S její pomocí lze odhalit útok dříve, než začnou hackeři krást citlivá data. Bezpečnostní řešení založená na umělé inteligenci se neustále učí z enormních objemů dat, která analyzují. Dokážou se naučit, jak vypadá normální chování v dané organizaci, určit, co je nežádoucí a reagovat na hrozby novým, efektivnějším způsobem. Tento druh hloubkového učení umožňuje automatizovat obranu proti novým a dosud neznámým hrozbám. Společnost Cisco využívá umělou inteligenci k tvorbě sítí se schopností sebeobrany, které automaticky detekují potenciální hrozby a podniknou potřebné kroky.
V průzkumu 2016 Harvard Business Review 72 % vrcholových manažerů uvedlo, že důležitost efektivní týmové komunikace za poslední dva roky vzrostla. Podle 68 % respondentů vzrostla také důležitost spolupráce s externími subjekty včetně partnerů, dodavatelů, zákazníků a konzultantů, ale také s kolegy v jiných lokalitách. Přitom nástroje pro spolupráci často nejsou integrované s jinými podnikovými procesy a neodpovídají stylu práce uživatelů. To má za následek to, že v praxi nemusí být příliš využívány. Mezi nejlépe hodnocené nástroje ve výše zmíněné studii patří sdílení souborů, videokonference a portály pro správu podnikového obsahu. Příští generace nástrojů pro spolupráci bude cloudová, zaměřená primárně na mobilní využití a otevřená integraci s různými zařízeními.
V roce 2017 bude pokračovat rozvoj tzv. fog computingu, který přenáší výhody cloudu i na okraje sítě. Fog computing bude nalézat uplatnění v inteligentních městech, kde i nejvzdálenější zařízení budou vybavena výpočetní kapacitou, možností ukládání dat a síťovými funkcemi s cílem zlepšit městské služby, například řízení dopravy, inteligentní osvětlení, bezpečnost nebo parkování. Fog computing může například zmírnit dopravní zácpy v případě nehody. Data z propojených vozidel jsou okamžitě vyslána do semaforů, které na základě předem daného algoritmu upraví řízení dopravy, aby byl dopad nehody na provoz co nejmenší.
Průnik různých dimenzí je něco, s čím se budeme v roce 2017 setkávat stále častěji. Čistě internetoví prodejci zavádí kamenné obchody (např. knihkupectví Amazon a Amazon Go). Aplikace Pokémon Go zase přitáhla pozornost mas k rozšířené realitě a mnozí tak trávili chůzí po parcích více času než dříve. Technologie jsou dnes dostupné téměř každému. Podobně jako chytré telefony a tablety, i nové platformy založené na otevřeném softwaru umožňují inovovat způsoby využití technologií ve fyzickém i virtuálním prostoru.
Stojíme na pokraji zásadních technologických změn. Uplynulý rok vydláždil cestu a připravil podmínky pro budoucnost – budoucnost, která rychle získává jasné obrysy. V roce 2017 můžeme očekávat těchto deset změn, které poznamenají podobu podnikových síťových prostředí.
Zavedení podpory VoWi-Fi v zařízeních se systémem Apple iOS a podpora ze strany řady významných poskytovatelů služeb bude znamenat, že se přínosů bezproblémových mobilních hovorů přes Wi-Fi sítě, včetně cenových výhod u roamingu v letošním roce, dočká širší okruh uživatelů.
Bezdrátová prostředí, zejména v odvětvích jako maloobchod, zdravotnictví nebo pohostinství, těží z přínosů rozvoje technologií umožňujících analýzu v kontextu lokality. Zdokonalování Wi-Fi spolu s technologiemi, jako je např. Cisco Beacon Point, usnadní vyhledávání ideální trasy a optimalizace uspořádání prostoru. Výsledek: služby založené na lokalizaci přestanou být okrajovou záležitostí a naleznou masové uplatnění.
Internet věcí začíná nacházet široké uplatnění ve výrobě a nyní provozní manažeři přichází na jeho přínosy i v kancelářích. Může to být v podobě inteligentního osvětlení, lokalizačních služeb na pracovištích nebo připojených klimatizačních systémů. Můžeme očekávat, že podniky propojí všechny „věci“ na pracovištích, což umožní větší konsolidaci různých systémů – vše díky lepším bezpečnostním mechanismům, jako je segmentace a profilování.
Rozmach programovatelnosti sítí a SDN vyžaduje nové znalosti a dovednosti. Správci sítí, kteří dokážou spojit rozsáhlé znalosti problematiky sítí s programátorskými dovednostmi, mohou výrazně zefektivnit provoz sítě. Lze očekávat, že v roce 2017 začne stoupat počet správců sítí, kteří budou studovat programování s přidanou hodnotou v rámci projektů jako je Cisco Learning Network.
Zajímavé příležitosti otevírá strojové učení. Budeme se setkávat s účinnějšími funkcemi pro zajištění kvality sítě a řešení problémů. Díky poskytování těchto schopností z cloudu a využití agregovaných zkušeností vetší množiny sítí se můžeme těšit na podstatně lepší (a rychlejší) diagnostiku a nápravu problémů.
Mnoho podniků přesouvá aplikace do cloudu a bude provádět zásadní změny úpravy architektury svých sítí WAN. Tradiční „demilitarizované zóny“ v jejich vlastních datových centrech budou rozšířeny nebo v některých případech nahrazeny kapacitou hostovanou v kolokačních centrech. To znamená, že není nutné provoz směřující do cloudu posílat zpět do datového centra a následně do internetu.
Virtualizace stojí v centru pozornosti – a z dobrých důvodů. Virtualizace síťových funkcí (NFV) se rozšíří od poskytovatelů služeb do podniků, a to nejprve do poboček. Umožní síťařům-průkopníkům, kteří spravují množství pobočkových sítí, snadněji poskytovat, řetězit a rozšiřovat síťové služby.
Softwarově definované sítě (SDN) již začaly zakořeňovat v datových centrech a nyní i v sítích WAN. Očekáváme, že se SDN uchytí i v kampusových sítích, a to v pevných i bezdrátových prostředích. Vize komplexní programovatelnosti a automatizace ve všech síťových doménách se v roce 2017 začne stávat realitou.
Programovatelnost na úrovni zařízení je sice základem udržitelné automatizace sítí, ale je pravděpodobné, že letos se pozornost mnohem více zaměří na programovatelnost na úrovni kontrolérů. Odtud totiž vychází skutečné zjednodušení, škálovatelnost a propracovanost sítě. Většina inovací z hlediska programovatelnosti se odehraje na úrovni kontroléru s přímým dopadem na služby probíhající v síti, nikoli u jednotlivých zařízení.
Bezdrátové připojení s nízkým výkonem (LPWS) se rozvíjí a nabízí mnoho nových možností využití internetu věcí. Je to ideální řešení pro velká množství geograficky rozptýlených nízkonákladových senzorů s malým tokem dat, kde je požadována dlouhá výdrž na baterii nebo nízká spotřeba. Technologie pro tzv. nízkokapacitní připojení internetu věcí, tzv. „narrow band“ (NB-IoT) a LoRa budou pro rozvoj různých řešení internetu věcí klíčové.
(Autor: Jeff Reed, Senior Vice President Enterprise Infrastructure and Solutions Group at Cisco)
V pražském Technickém muzeu probíhá až do dubna výstava T-Mobile o historii mobilního telefonování. Můžete si na ní zavzpomínat na své staré dobré přístroje, se kterými jste toho tolik prožili. Zároveň však nahlédnete i do budoucnosti. Podíváte se, jak bude fungovat popelnice či poštovní schránka připojené k internetu, anebo jak nám interent usnadní parkování.