Uteč je perfektně vystavěný horor s bizarním příběhem

Uteč je perfektně vystavěný horor s bizarním příběhem

Začátek vypadá jako romantická idylka,

ta však ve filmu Uteč nemá trvat dlouho. Chris (Daniel Kaluuya) je sice černoch zamilovaný do bílé dívky, kdo by ale něco takového v inteligentní společnosti třetího tisíciletí řešil. Rose (Allison Williams) po čtyřměsíční známosti přiváží představit Chrise svým rodičům na venkov. Ti jsou oba známi pokrokovými názory a moderním uvažováním. Dokonce svolají většinu přátel a uspořádají zahradní párty, aby se všichni s Chrisem lépe poznali.

Až mnohem později vám dojde, proč a komu ho tak radostně ukazovali. Pomaličku, polehoučku se na jasném nebi přátelského veselí začínají nenápadně objevovat první mráčky, které si Chris nedovede vysvětlit.

Uteč

Úsměvy postupně tuhnou na rtech

Někteří přítomní se občas začínají chovat podivně, někdy nepatrně, jindy vyloženě ujetě. Rosina matka (Catherine Keener) přivede Chrise proti jeho vůli pod záminkou zbavení návyku kouření do stavu hypnózy. Od té chvíle vznikne Chrisovi zcela překvapivě dost podstatný problém.

Od počátku upoutá, jak vtipně, nápaditě a svěže je film natočen. Neustále se něco děje, jednotlivé situace jsou prošpikované spoustou chytrých gagů a narážek. Mnohým porozumíte ovšem se značným zpožděním. Teprve v samotném závěru vám dojde spousta souvislostí. Jemné předivo příběhu je nesmírně pečlivě a logicky vystavěno a poskládáno, všechno jste přitom celou dobu měli před očima. Přesto se veškeré události a narážky spojí do děsivého poznání teprve v závěru.

Nefalšovaně napínavý horůrek – uteč!

Samotný příběh zase tolik originální není, je však kouzelně a poutavě zpracován za přispění výborných hereckých výkonů. Některé „lekavky“ jsou sice trochu samoúčelné, celkově však do takového filmu patří. Snímek Uteč elegantně projde postupně napříč žánry od romantické komedie, přes drama, po hororový thriller. Obdivuhodně se podařilo plíživě a zcela logicky stupňovat napětí až k téměř nesnesitelné hutnosti. Těsně před koncem jedna z postav vysloví směrem k jiné postavě větu: „Dědo, chyť ho!“ A protože v celém filmu žádný děda není, dojde vám definitivně zrůdnost příběhu v celé své kráse.

Nějakou dobu po zhlédnutí filmu budete patrně trochu alergičtí na skřípání lžičky při míchání čaje v hrníčku.

7,5/10

JJ

Uteč (Get Out, USA, 2017)

žánr: horor, mysteriózní, thriller

režie: Jordan Peele

scénář: Jordan Peele

kamera: Toby Oliver

hudba: Michael Abels

hrají: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, Caleb Landry Jones, Lil Rel Howery, Keith Stanfield, Betty Gabriel, Erika Alexander, Lyle Brocato, Ashley LeConte Campbell, Jana Allen, Rutherford Cravens

délka: 103 minut

Uteč

Další příspěvky
Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech
Legendární Black Sabbath se rozloučí s fanoušky i v kinech
Cyklus Koncerty v kině pokračuje v zářijovém nášupu epochálních hudebních návratů největších rockových legend. Po Davidu Gilmourovi nabídne tentokrát filmový sestřih dvou...
Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci
Jak vybrat správný monitor pro náročnější práci
Rozhodně nelze doporučit kazit si oči i výsledky své práce úsporným nákupem a koukáním na laciný monitor, kterých je na...
Americký zabiják se vrací na úplný začátek
Americký zabiják se vrací na úplný začátek
Pokud vám teroristé zabijí snoubenku přímo před očima pár minut poté, co jste ji požádali o ruku, máte důvod se...