Útok z hlubin je o poctivé válce jaderných ponorek

Útok z hlubin je o poctivé válce jaderných ponorek

Jsou na světě místa,

kde studená válka nikdy neskončila. Jedním takovým místem je oblast kolem severního polárního kruhu. Kapitán Joe Glass (Gerard Butler) dostane se svojí speciální útočnou ponorkou vysoce tajný a nebezpečný úkol. Jeho mise může rozpoutat třetí světovou válku. Snímek Útok z hlubin ukazuje, jak snadno by to všechno mohlo být naostro, kdyby skončilo pouhé oboustranné řinčení zbraněmi a začala válka. 

Ruská ponorka pošle ke dnu americkou, odveta přichází okamžitě a kolotoč se roztáčí. Naštěstí se najde i pár rozumných hlav, kupodivu převážně mezi americkými vojáky. Naproti tomu úlohu nejškodlivějších vojenských „gum“ tentokrát převzala ruská armáda se vším všudy. Včetně maniaka utrženého ze řetězu.

Zase ponorky

Pokud se vám zdá, že v podvodních ponorkových filmech už není co vymyslet, máte pravdu pouze částečně. Gerard Butler strávil s režisérem Donovanem Marschem na palubě jaderné ponorky několik dní a zažili „ostrý“ provoz. Dokonce jim bylo dovoleno i občas natáčet. Tentokrát se hašteření s Rusy odehrává částečně i na pevnině a má z jejich strany dokonce kladného hrdinu.

Útok z hlubin je poctivý akční film s několika výbornými hereckými výkony, u takovéhoto filmu až nečekanými. Jak se stalo, že se v něm mihl Gary Oldman se svojí malou rolí prezidenta, je záhadou. Kromě trochu se vlekoucí střední částí příběh ubíhá slušným tempem. Butlerův kapitán je zkušený mazák, jehož něco jen tak nezaskočí. Umí i hladce likvidovat konflikty, jistě by byl zdatným mediátorem. A že jde opravdu o správného chlapíka, poznáme hned na začátku, kdy na lovu nezastřelí srnu, jakmile zjistí, že má malého kolouška. Scéna, bez které by se film rozhodně obešel.

Útok z hlubin

Ale jinak jde o vcelku solidní podívanou, s dramatickou hudbou, poutavou kamerou i režií. Rozměrné ponorky pod vodou působí na velkém plátně kina impozantně. Pochopitelně se, zejména v závěru, nevyhneme hromadě emocí, ale bez těch by přeci, jak známo, americká armáda nemohla ve filmu fungovat. Nic převratného tento snímek sice nepřináší, nicméně vidět se v pohodě dá. Pokud tedy mávneme rukou nad zmíněnou dávkou politické propagandy.

6,5/10

JJ

Útok z hlubin (Hunter Killer, USA, 2018)

žánr: akční, thriller

režie: Donovan Marsh

předloha: Don Keith (kniha), George Wallace (kniha)

scénář: Arne Schmidt, Jamie Moss

kamera: Tom Marais

hudba: Trevor Morris

hrají: Gerard Butler, Gary Oldman, Common, Linda Cardellini, Toby Stephens, Ryan McPartlin, Zane Holtz, Michael Trucco, Michael Nyqvist, Alexandr Ďjačenko

délka: 141 minut

O reálném nebezpečí z východu si můžete přečíst zde.

Útok z hlubin

Další příspěvky
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Bez věcí nad věcí se zamýšlí nad naším konzumním životem
Umíte si představit, jaké by bylo vůbec nic nevlastnit? A ještě o vše přijít ze dne na den? Toni a...
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu
Při hurikánu a povodni se otec Haley Kellerové (Kaya Scodelario) dlouho neozývá. Dcera o něj má čím dál větší starost,...
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Yesterday – co by se stalo, kdyby nikdy neexistovali Beatles
Jednou si takhle jede neúspěšný písničkář a kytarista Jack Malik (Himesh Patel) v noci domů na kole. Najednou na několik...