Velká hra představí zákulisí nelegálního pokeru

Velká hra představí zákulisí nelegálního pokeru

Molly Bloomová musí kvůli zranění

páteře zanechat vrcholového freestyle lyžování a nastoupí do kanceláře k nepříjemnému člověku, provozujícímu nelegální pokerové herny. Nevyhnutelně se jejich cesty brzy rozdělí, protože Molly (Jessica Chastain) je příliš inteligentní a ctižádostivá než aby posluhovala hlupákovi. Velká hra se rozjíždí zcela pod její taktovkou.

Postupně se vypracuje až do těch nejluxusnějších pater hazardu, kdy k ní chodí hrát nejbohatší muži světa. Jen zápisné činí čtvrt milionu dolarů, a za něj přitom smíte jen projít dveřmi. Další miliony se pak čile přesouvají po herním stole. Takovéhle částky přitahují nejrůznější typy lidí, od podvodníků, mafiánů, profesionálních hráčů přes zoufalce, končící sebevraždou, až po znuděné miliardáře, kterým je jedno, kolik za večer prohrají.

Mezi touto svojí pestrou klientelou Molly bravurně, s lehkostí a elegancí diplomaticky proplouvá. Dozvíme se mnoho ze zákulisí hazardu i pokeru. Bohužel se jí nevyhne ani vyšetřování FBI. I v něm nakonec obstojí, když se zachová neobyčejně a překvapivě čestně.

Velká hra jede

Snímek Velká hra od první minuty nabere tempo a drží ho až do konce. Proto ani nepřijde zbytečná jeho délka. Sledujeme spoustu dějových zvratů, inteligentních, rychlých dialogů lidí, kteří jsou zvyklí od rána do večera používat mozek.

Pochopitelně na vysoké kvalitě filmu má nejviditelnější podíl energická Jessica Chastain. Ve všech okamžicích je hlavní postavou a hybným motorem událostí. Dá se říci, že celý film „utáhne“ převážně sama.

Tím, kdo je naopak v pozadí, ovšem vše probíhá pod jeho vedením, je oskarový Aaron Sorkin, scénárista filmu Sociální síť a zdařilého snímku o Steve Jobsovi s Michaelem Fassbenderem. S přehledem dokázal vytvořit přesný rytmus situací a udržet napětí i v momentech, které samy o sobě příliš dramatické nejsou. Způsob vyprávění podpořený detailními, skoro až intimními záběry kamery a rychlým střihem, nenechá diváka odpočinout ani na chvilku. Vynikající je také Idris Elba v roli Mollyina advokáta.

Velká hra je nabitá dějem, penězi, informacemi i velice lidským příběhem. Za vidění určitě stojí.

8/10

JJ

Velká hra (Molly’s Game, USA, 2017)

žánr: drama, životopisný

předloha: Molly Bloom (kniha)

režie: Aaron Sorkin

scénář: Aaron Sorkin

kamera: Charlotte Bruus Christensen

hudba: Daniel Pemberton

hrají: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner, Michael Cera, Samantha Isler, Chris O’Dowd, Rachel Skarsten, Graham Greene, Claire Rankin, Bill Camp, Jeremy Strong, Brian D’Arcy James, Madison McKinley, J.C. MacKenzie, Ari Cohen, Bo Martyn, Duane Murray, Jon Bass

délka: 140 minut

Velká hra

Idris Elba a Jessica Chastain

Další příspěvky
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Lidstvo je těžce zkoušeno neznámými tvory s extrémně vyvinutým sluchem, kteří sice nevidí, ale mají nepřetržitě hlad. Nikdo neví, kde...
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...