Videokultura bude brzy zásadní pro úspěch osob i firem

Videokultura bude brzy zásadní pro úspěch osob i firem

V blízké budoucnosti

nám budou technologie plánovat pracovní schůzky nebo doporučovat kolegy, se kterými se pracovně spojit. Jednací místnosti vybavené pokročilou technologií pro video budou v blízké budoucnosti stále častější. Běžné budou funkce rozpoznávání obličeje a hlasu. Videokultura, rozšířená realita, automatické překládání hovoru ve více jazycích nebo plánování pracovních schůzek na základě strojového určení se stanou samozřejmostí. Vyplývá to z aktuální studie „The Future of Video Communication and Meeting Productivity“, kterou zpracovala společnost Lifesize. 

Mění se pracovní prostředí

V poslední době se zásadně mění pracovní prostředí, formy komunikace a spolupráce. Místa, ve kterých pracujeme, dnes nezahrnují pouze kancelář, ale i domácí prostředí, coworking nebo kavárnu. Mění se i prostory určené pro jednání ve firmách.

„Máme možnost pracovat vzdáleně téměř odkudkoliv. Každý den jsme s kolegy v kontaktu prostřednictvím vysoce kvalitní face-to-face video interakce. Dalším trendem je zmenšování konferenčních místností a obecně prostor pro týmovou práci. Technologie jako videokonference a bezdrátové sdílení obsahu začínají být běžně používány v dalších firemních prostorách. Ne tedy pouze v zasedacích místnostech při důležitých jednáních,“ říká Andrej Hronec, zástupce společnosti Lifesize v ČR.

Budoucnost patří technologiím

Uživatelé, kteří tyto technologie v práci denně používají, chtějí, aby nástroje pro komunikaci byly vzájemně kompatibilní. Navržené jsou tak, aby fungovaly v rámci stávajících pracovních postupů. Stále důležitější skupinu dnes na pracovním trhu tvoří mileniálové. Ti v boomu digitální éry vyrostli, jsou na technologie zvyklí a při práci je aktivně využívají. Firmy, které chtějí přilákat kvalitní pracovníky z této generace, musí držet krok s dobou a svým zaměstnancům umožnit využívání moderních technologií.

Video v podnikovém prostředí

Oblast video technologií se neustále vyvíjí, jaké změny můžeme očekávat? Videokonference se proměňují ze strategické výhody na nezbytnost. Stávají se součástí běžného provozu, obvyklým prostředkem pro komunikaci se vzdálenými zaměstnanci a pobočkami. Zapojení nových technologií přinese v blízké budoucnosti další možnosti. Například souběžný překlad probíhající konverzace do více jazyků. Videokonference jsou pokládány za nejlepší variantu hned po osobních schůzkách. Díky vylepšení AI technologií, rozšířené realitě, automatickým jazykovým překladům a sledování výrazu obličeje – v  mnoha ohledech brzy předčí osobní pracovní setkání.

Sleduje mimiku

„Pro budoucí vývoj technologií je důležité to, co si myslí jejich uživatel. Jeho názory a preference budou hlavním podnětem pro inovace. Lidé jsou technologiemi moderní doby zhýčkaní a mají vysoká očekávání. V budoucnosti uvidíme, jak budou přední společnosti řídit videokulturu, která umožní efektivně pracovat každému zaměstnanci na jakémkoliv zařízení. Lidé by nemuseli do práce dojíždět každý den, ale mohli plnohodnotně pracovat z domova. A přínosem tak bude i zásadní snížení emisí a uhlíkové stopy,“ doplňuje Andrej Hronec.

Hlavně bezpečně

Automatické generování schůzek, inteligentní poznámky a jazykový překlad. Využití jazykového ovládání, například Siri, Alexa nebo Cortana, které se stalo rychle populární, to vše vyvolalo zájem také o automatizaci a robotická řešení v business prostředí. Video a audio technologie budou v budoucnosti rozpoznávat obličeje a hlas, automaticky generovat shrnutí schůzek, vytvářet inteligentní poznámky nebo jazykový překlad. Obrovskou roli však bude hrát bezpečnost. Firmy totiž hledají způsob, jak využívat moderní technologie, aniž by se vystavovaly nebezpečí cloudových útoků.

Umělá inteligence a videokultura

Vzestup Al (umělé inteligence) a machine learning (strojového učení) nabízí zjednodušení způsobu komunikace z pohledu koncového uživatele. IT administrátorům zase pomáhá při monitorování sítí a koncových bodů pro zvýšení spolehlivosti a výkonu. Videokonference založené na cloudových technologiích nám dávají přístup k obrovskému množství dat. Tato data, podporovaná umělou inteligencí a strojovým učením, umožňují optimalizovat využití videokonferenčních zařízení, a ještě zvýšit jejich efektivitu. Zařízení může být schopné stanovit optimální délku schůzky, ideální počet účastníků nebo nejvhodnější den pro konferenci. Rozpoznávání hlasu by mohlo analyzovat obsah schůzí, porovnat je s dalšími setkáními v téže organizaci a navrhnout spojení mezi lidmi, jejichž znalosti a dovednosti se doplňují.

Některým firmám se taková videokultura může jevit jako sci-fi, ale pro moderní zahraniční i tuzemské společnosti se tato technologie stává každodenní realitou.

O dalším využití umělé inteligence si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Le Mans ’66 – film, ze kterého stříkají závodnické emoce
Le Mans ’66 – film, ze kterého stříkají závodnické emoce
Ford proti Ferrari na nejtěžším motoristickém závodu světa 24 hodin Le Mans je legendární soboj. Ferrari vítězilo pět let v...
Ženská na vrcholu, z nové česká komedie se chce spíš plakat
Ženská na vrcholu, z nové česká komedie se chce spíš plakat
Krása Tater je nejvýraznější dojem z další české komedie. Příběh, dá-li se těch pár událostí, které se před námi odehrají,...
Amnestie chce být objektivní výpovědí o naší nedávné historii
Amnestie chce být objektivní výpovědí o naší nedávné historii
První film o důležité události v tehdy ještě československých dějinách, o Sametové revoluci v roce 1989. Pro pamětníky bezpochyby velmi...