Zelená kniha vypráví neobyčejně lidský, moudrý příběh

Zelená kniha vypráví neobyčejně lidský, moudrý příběh

Ocitáme se na začátku

šedesátých let ve Spojených státech amerických. Tony Vallelonga, přezdívaný Lip (Viggo Mortensen), je dítětem ulice. Vyrůstal v rodině italských přistěhovalců v Bronxu, protloukal se, jak se dalo. Svoji přezdívku získal výjimečnou výřečností, schopností přesvědčit kohokoliv o čemkoliv. Druhou dovedností byla pádná ruka a praxe vyhazovače v luxusním baru. Film Zelená kniha vypráví skutečný příběh otce autora scénáře filmu o cestě na jih Ameriky. Do míst, kde ještě vládla nelítostná segregace a v každém státě platily přísné, potupné zákony vůči černochům. 

Tony získá krátkodobé zaměstnání. Má se starat o klavírního virtuóza na turné, Doktora Donalda Shirleyho (Mahershala Ali). Neobyčejně vzdělaného, talentovaného a uznávaného hudebníka. Jeho jediným, avšak podstatným nedostatkem je, že se nenarodil s bílou barvou kůže. Tedy narodil se ve špatné době s tou úplně nejtmavší. Nyní osud tyto dva muže, rozdílné tak, že odlišnější být nemohli, odsoudil ke dvouměsíčnímu pobytu v jednom autě, tyrkysovém cadillaku.

Zelená kniha je průvodce

Shirley svým chováním, sečtělostí a vzděláním představuje pro Tonyho osobu, jakou v životě nepotkal. Na druhou stranu Tony zaujme Shirleyho schopností perfektně vyřešit jakoukoliv obtížnou situaci. Velmi pomalu k sobě nacházejí cestu, jeden od druhého se mají co naučit, v neposlední řadě respekt a toleranci.

Zelená kniha (The Green Book) byl průvodce vycházející ve Spojených státech třicet let, až do roku 1966. Představoval nepostradatelného pomocníka pro barevné obyvatelstvo na cestách. Každý stát měl jiné zákony upravující pohyb černochů a nebylo radno je nedodržet.

Rozhodujme si o svých životech

Snímek Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho je neobyčejně lidským a vlídným příběhem o cestě dvou rozdílných mužů s velkým srdcem, ze kterých se stali přátelé na zbytek života. Byť to tak na počátku zdaleka nevypadalo. Je natočen s vtipem i elegancí. Jednoduše a přesně. Obdivovat můžeme nádhernou kameru, režii, scénář s vtipnými dialogy a přirozeně se střídajícími vážnými i komickými situacemi. Všechny herecké výkony plynou s lehkostí a dokonale autenticky.

Zelená kniha je přesně ten svěží film, který diváka na začátku vtáhne a na konci jsme nemile překvapeni, že příběh už končí. Připomene nám, že své životy žijeme podle pravidel, která jsme si mnohdy sami nevytvořili, ale která můžeme do značné míry změnit. Každý máme v sobě svoji Zelenou knihu. Nedopusťme proto, aby nám naše životy řídil někdo jiný proti naší vůli.

9/10

JJ

Zelená kniha (Green Book, USA, 2018)

žánr: drama, komedie, roadmovie

režie: Peter Farrelly

scénář: Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly

kamera: Sean Porter

hudba: Kris Bowers

hrají: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Don Stark, Brian Stepanek, P.J. Byrne, Iqbal Theba, Tom Virtue, Ninja N. Devoe, Daniel Greene, Paul Sloan, Joe Cortese, Johnny Williams, Montrel Miller, Martin Bats Bradford, Jim Klock, David Kallaway, Jenna Laurenzo

délka: 130 minut

O nedávno uvedeném podobném filmu si můžete přečíst zde.

Zelená kniha

Další příspěvky
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Místo aby si užíval důchodu, věnuje se Earl Stone (Clint Eastwood) podnikání s květinami. Ovšem nelehká finanční situace a neplacení...
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Výzkumný tým Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných...
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
Uběhlo přesně 30 let od vytvoření World Wide Webu. K této příležitosti se více než 11 000 respondentů z Evropy,...