Zkouška dospělosti je o morálních zásadách a neochotě ustupovat

Zkouška dospělosti je o morálních zásadách a neochotě ustupovat

Film o nechtěných kompromisech

a morálce. Zkouška dospělosti je ale také o stárnutí, životních ideálech, střetu dvou generací a odlišných přístupech k životu. Romeo Aldea (Adrian Titieni) je uznávaným lékařem s neposkvrněnou profesionální i morální pověstí. Do Rumunska se vrátil z emigrace před lety, po pádu komunismu. Tehdy měl hlavu plnou plánů, jak pomůže změnit svět. Jako ostatně většina emigrantů. Své dospívající dceři Elize (Maria-Victoria Dragus) zajistil spolu s manželkou krásné dětství, vzdělání, milující rodiče, i domov, který až dosud měla ráda. Na prahu její dospělosti se však Romeo dostane do situace, že se nechá zatáhnout do systému protekčních protislužeb jen kvůli tomu, aby jí umetl cestičku k prestižnímu studiu v zahraničí. Vždy proti nepravostem a korupci bojoval a odsuzoval je, najednou se však ocitl na stejné straně barikády. Říká se, že jde jen o poprvé, pak si člověk zvykne. Jenže také už není cesty zpět.

Zkouška dospělosti jako životní rozcestí

Romeovi bude padesát a život se mu rozpadá pod rukama. Nejdřív manželství, pak hodnoty, které vždy vyznával. Nakonec přišel zásadní konflikt s dcerou, pro kterou, jak se alespoň domníval, všechno dělal. Co je víc? Zajistit dceři budoucnost, zříci se proto ideálů i pravdy, anebo zůstat poctivý, čestný, ale zapomenutý? Jeho manželka patří do druhé kategorie. V nám velmi povědomém zkorumpovaném prostředí východní Evropy nebyla ochotna ustoupit ze svých morálních zásad a skončila jako knihovnice.

Stěžejním okamžikem filmu je rozhovor s dcerou, když se ji jako otec snaží citlivě seznámit s tím, že aby to člověk někam dotáhl, musí občas udělat nějaký ten podvůdek. Elize se zhroutil svět. Její táta pro ni najednou přestal být životním vzorem hrdosti a poctivosti. A Romeo se dívá do vyděšené tváře, ve které se zračily stejné ideály, jaké měl kdysi v jejím věku i on. Nakonec těch, kdo složí svou zkoušku dospělosti bude víc, a ne všichni v ní obstojí stejně.

Velké téma

Film Zkouška dospělosti má každému z nás co připomenout. Žijeme v zemi, která je korupcí a klientelismem skrz na skrz prolezlá jak rakovinou. Vídáme podvádět nejvyšší představitele státu a politiky tak často, že už jsme si na to zvykli. Potřebujeme víc takových lidí s ideály, jaké má Eliza. Aby se ta spousta společenského bahna všude kolem nás konečně začala rozpouštět.

Všechny postavy ve snímku Zkouška dospělosti jsou představovány uznávanými a zkušenými herci. O čemž vás přesvědčí vynikajícími hereckými výkony. Všichni tři, otec, matka i dcera dokáží vytvořit, a velmi přesvědčivě představit, situaci i zcela beze slov. Tak, jak to dovedou jen lidé, co se dlouho a dobře znají.

Pokud by se někdo ošíval, že neví, jestli má jít do kina na rumunský film, pak vězte, že tenhle snímek je mnohem lepší, než velká část zahraniční (především americké) komerce, které k nám proudí. A určitě výrazně přesahuje svou kvalitou takřka cokoliv z produkce tuzemské.

8/10

JJ

Zkouška dospělosti (Bacalaureat, Rumunsko, Francie, Belgie, 2016)

žánr: drama

režie: Cristian Mungiu

scénář: Cristian Mungiu

kamera: Tudor Vladimir Panduru

hrají: Adrian Titieni, Maria-Victoria Dragus, Lia Bugnar, Rares Andrici, Malina Manovici, Vlad Ivanov, Ioachim Ciobanu, Valeriu Andriuta, Adrian Vancica, Claudiu Dumitru, Constantin Cojocaru

délka: 128 minut

Zkouška dospělosti Zkouška dospělosti

Další příspěvky
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Lidstvo je těžce zkoušeno neznámými tvory s extrémně vyvinutým sluchem, kteří sice nevidí, ale mají nepřetržitě hlad. Nikdo neví, kde...
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...