Zmenšování nabízí originální návod, jak užívat života

Zmenšování nabízí originální návod, jak užívat života

I v malém světě

se dají zažít velké věci. V to doufá Paul Safranek (Matt Damon), když se pro tento nevratný proces rozhodne. Norští vědci v reakci na přelidňování planety vynalezli způsob, jak všechny organické látky zmenšit bez ztráty jejich funkčnosti. Je to logické, malý člověk méně sní, vyprodukuje méně odpadu a nezabírá tolik místa. Proces zmenšování nazvali celulární miniaturizace.

V praxi to znamená stát se človíčkem velkým třináct centimetrů. Bez možnosti návratu. Zároveň s tímto procesem se nabízí možnost pohádkově zbohatnout. Přepočet byť jen nepatrného pozemského majetku z vás udělá v novém světě multimilionáře. Vznikají miniaturní města s nádhernými domy, plnícími se čím dál větším množstvím maličkých lidiček.

Zmenšování jak na běžícím pásu

Proces miniaturizace se rozeběhl na plné obrátky, na doslova hromadné, průmyslové úrovni. Zájemcům je nejprve oholen veškerý tělesný porost, včetně vlasů a obočí. Odstraněny musí být i plomby a zubní náhrady, jedince s umělými klouby nelze zmenšit vůbec.

Manželé Safranekovi se svým nudným životem nejsou spokojeni, a tak se rozhodnou pro miniaturizaci. Když se Paul probudí „na druhé straně“ zjistí, že jeho manželka si to rozmyslela. Zůstal sám, brzy si však najde nové přátele. Srbského playboye Dušana (Christoph Waltz) a vietnamskou jednonohou disidentku (Hong Chau). Paul Safranek s nimi během krátké doby zažije víc, než za celý svůj dosavadní život.

Maličký svět

Prostředí minilidí je perfektně přizpůsobeno pro své uživatele. Mají maličké telefony, oblečení, auta, jídlo, nádobí i nábytek. Když jedou na exotickou dovolenou, pošlou si tam jednoduše jachtu v krabici poštou. A naopak svět velkých s malinkými obyvateli počítá. Například v dopravních prostředcích jsou umístěny prosklené patrové boxy, ve kterých se jich na místě jednoho normálního člověka přepraví desítky.

Kromě toho, že tento snímek má značně originální námět, kontrast dvou světů nabízí spoustu zábavných situací. Dušan má pěkně rozjeté kšefty, jenže v malém světě je i obchod ve skutečnosti maličký. Že si parádně vydělá propašováním několika lahví vodky do jiného miniměstečka v Norsku, žádný finanční úřad nezajímá.

Všichni zprvu působí jako dost nesourodý spolek, nakonec se však z vietnamské disidentky vyklube nejen úžasně empatická bytost, ale především vtipná postavička. Mluví přitom žvatlavou angličtinou stejně, jako u nás vietnamští obchodníci poločesky.

Zbytečně moc ekologie

Ve filmu je naznačená i druhá strana mince, nevýhody zmenšení. Škoda, že tohle není dále rozpracováno. Potenciál námětu tak zůstal dost nevyužit. Například jaká sociální komunita vznikne, když se budou nechávat zmenšovat především neúspěšní. Zcela samostatnou kapitolu může tvořit kriminální i politická zneužitelnost. Ve filmu režiséra Alexandera Payneho je zdůrazněna především kladná komediální stránka, jakou je změna života zmenšením.

Postava Dušana je nakažlivě pozitivní svým živočišným elánem, suchar Paul se od něj pomalu učí žít a bavit se. Jen paralelní linie vyhroceně ekologického dramatu ve druhé části se do této komedie vůbec nehodí. Tento prvek působí násilně, cizorodě a zbytečně, jako by byl z jiné pohádky.

I přes uvedené výhrady je Zmenšování poměrně zábavný a originální film, mimo jiné také o druhé šanci na lepší život.

6,5/10

JJ

Zmenšování (Downsizing, USA, 2017)

žánr: drama, komedie, sci-fi

režie: Alexander Payne

scénář: Alexander Payne, Jim Taylor

kamera: Phedon Papamichael

hudba: Rolfe Kent

hrají: Matt Damon, Kristen Wiig, Hong Chau, Christoph Waltz, Udo Kier, Neil Patrick Harris, Jason Sudeikis, Rolf Lassgård, Alec Baldwin, Don Lake, Maribeth Monroe, Niecy Nash, Ingjerd Egeberg, Joaquim de Almeida, Pepe Serna, Patrick Gallagher, Laura Dern, Veena Sood, Diana Krall, James van der Beek, Søren Pilmark, Brigette Lundy-Paine, Jeff Clarke

délka: 135 minut

O předchozím filmu Matta Damona se dočtete zde.

Zmenšování

Boxy v dopravních prostředcích pro zmenšené lidi.

Další příspěvky
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Máte rádi adrenalin, čtyři kola a přírodu? Ale zároveň nechcete obtěžovat okolí hlukem spalovacích motorů? Pak je akumulátorová čtyřkolka řešením...
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Nelítostný vrah Michael Myers se poprvé ve filmu objevil v roce 1978, kdy v šesti letech ubodal svoji patnáctiletou sestřičku...
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Tajemná a vzdálená planeta, pojmenovaná podle římského boha války, je po Měsíci pro nás pozemšťany nejdostupnějším objektem naší sluneční soustavy....