Ztracené město Z odkrývá neznámou civilizaci v amazonské džungli

Ztracené město Z odkrývá neznámou civilizaci v amazonské džungli

Major Percy Fawcett

je díky své geodetické minulosti pověřen důležitým armádním úkolem: zmapováním části latinské Ameriky, převážně amazonských oblastí Brazílie a Bolívie. Tato výprava v roce 1906 se mu stane osudná. Přežije veškeré útrapy i nástrahy, nesnědí ho kanibalové, ani nezemře hlady. Splní úkol a vrátí se domů. Nedá mu však spát jeden objev, učiněný během mapování dalekých území. Narazil tam totiž na zbytky vyspělé civilizace. Nazve ji Ztracené město Z. 

Brzy po návratu začne Percy Fawcett (Charlie Hunnam) dávat dohromady expedici, která by se vrátila do amazonského pralesa, tentokrát s hlavním posláním přinést co nejvíce dalších důkazů o neznámé civilizaci. Přesvědčí britskou Královskou geografickou společnost k podpoře svého plánu, sežene peníze, a s věrným přítelem, asistentem Henrym Costinem (Robert Pattinson), opět vyrazí. Z Percyho se následně stane uznávaný badatel, jižní Amerika pak jeho celoživotním osudem.

Na úkor rodinného života

Percy Fawcett se dokáže poprat se všemi cestovatelskými i životními nástrahami. Naučí se jednat s indiány, překoná počáteční společenský posměch, kdy mu nikdo nevěří a pokládají ho za bláznivého snílka. Charlie Hunnam se s těmito pestrými peripetiemi herecky vypořádává s lehkostí a velmi přesvědčivě. Čelí intenzivnímu odporu své rodiny, se kterým se pochopitelně vyrovnat nedovede. Ta mu vyčítá, že tráví život na cestách, a vlastní žena (Sienna Miller), ani jejich děti ho nezajímají. Na svou poslední expedici se vypraví roku 1925 se synem Jackem, jenž mezitím dospěl a snaží se být po tátovi.

Ke konci filmu jsme svědky magicky ztvárněného indiánského obřadu. Z jeho důležitosti i přízračné, slavnostní atmosféry přiblížené poetickými, sugestivními záběry kamery jde mráz po zádech.

Ztracené město Z nutí k zamyšlení

Percy Fawcett skutečně existoval, jde o reálnou postavu badatelského světa první poloviny minulého století. Tehdy se mu přezdívalo amazonský Livingstone. Z dnešního pohledu se někomu může zdát Fawcettův život poněkud zmarněný, nicméně o něm natočený zdařilý film Ztracené město Z rozhodně není marné vidět. A nejen úchvatné záběry z amazonské džungle, ale i celkově velmi kvalitní filmařské řemeslo si každopádně zaslouží navštívit tento snímek pěkně v kině. Což berte jako naše doporučení.

7/10

JJ

Ztracené město Z (The Lost City of Z, USA, 2016)

žánr: akční, dobrodružný

režie: James Gray

scénář: James Gray, David Grann

kamera: Darius Khondji

hudba: Christopher Spelman

hrají: Charlie Hunnam, Tom Holland, Robert Pattinson, Sienna Miller a další

délka: 141 minut

Více o Percy Fawcettovi zde.

Ztracené město Z Ztracené město Z

Další příspěvky
Jurský svět: Zánik říše – zase po nás nemilosrdně půjdou ještěři
Jurský svět: Zánik říše – zase po nás nemilosrdně půjdou ještěři
Ostrov plný prehistorických ještěrů sloužících k zábavě návštěvníků se změní v peklo na zemi. Někdejší sen miliardáře o zábavním parku...
Prodejna budoucnosti je otevřená 24 hodin, sedm dní v týdnu
Prodejna budoucnosti je otevřená 24 hodin, sedm dní v týdnu
Koncept prodejny, která vás obslouží sama není v principu žádná novinka, záleží jen na propracovanosti a funkčnosti provedení. U nás...
Jsem božská, jiná možnost nepřipadá v úvahu
Jsem božská, jiná možnost nepřipadá v úvahu
Také jste někdy zapochybovali sami o sobě? Renee (Amy Schumer) je jeden velký chodící komplex méněcennosti. Žije sama, pracuje v...