30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu

30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu

Uběhlo přesně 30 let

od vytvoření World Wide Webu. K této příležitosti se více než 11 000 respondentů z Evropy, Středního východu a Afriky podělilo o to, v čem jim internet pomohl. Co jim umožnil dokázat a k čemu předpokládají, že bude internet používat budoucí generace. Web přinesl mnoho „poprvé“. Od první stránky (info.cern.ch – 1990), přes první on-line objednávku pizzy (1994), až po první připojení na internet z vesmíru (Cisco – 2010). Průzkum představil ambice lidí v oblasti využívání internetu za 30 let od vzniku www. Ukázal, jaké možnosti může internet ještě naší společnosti nabídnout. Propojení lidí, lepší komunikaci a nové způsoby učení jsou zatím považovány za největší přínosy webu.

Průzkum napříč 13 zeměmi v Evropě, na Středním východě a v Africe ukázal obrovský dopad World Wide Webu, jakožto největší aplikace na internetu. Ta má na svědomí propojování lidí a sdílení informací již 30 let. Nejčastější odpovědí respondentů na otázku, jaké možnosti nabídne internet budoucnosti, byla poskytnutí lepšího přístupu ke vzdělání (63 %). Na druhém místě se umístil lepší přístup ke zdravotní péči (57 %).

Posledních 30 let

Z průzkumu vyplývá, že nejčastějšími důvody používání internetu je potřeba nepřetržité informovanosti o aktuálním dění (74 %). Na druhém místě je zábava (71 %) a kontakt s rodinou a přáteli (70 %). Zábavní průmysl (39 %) a odvětví financí (31 %) podle respondentů dokázaly nejlépe využít možností, které světová webová síť nabízí.

Následujících 30 let

63 % respondentů počítá s tím, že internet během příštích 30 let umožní snadnější přístup ke vzdělávání. 57 % respondentů odhaduje, že bude dostupnější i zdravotní péče. Podle respondentů budou z technologického pokroku nejvíce těžit právě oblasti vzdělávání a zdravotnictví (34 % a 32 %).

Nemůžeme bez něj žít

Více než třetina (39 %) respondentů je přesvědčena, že by nedokázali v osobním životě bez internetu fungovat. Další třetina lidí (33 %) si nedovede představit, že by byli schopni bez internetu pracovat.

30 let od vzniku WWW

1) 1989 – Vynalezen web

Britský vědec Sir Tim Berners-Lee v roce 1989 vynalezl celosvětovou síť World Wide Web. V březnu 1989 Tim Berners Lee v dokumentu Návrh informačního managementu popsal svoji vizi konceptu, který se později stal celosvětovou sítí. A web se stal jednoznačně nejvýznamnější aplikací na internetu.

2) 1990 – Spuštěna první internetová stránka

A rovněž server v Evropském středisku jaderného výzkumu (CERN). Vše běželo na počítači NeXT Tima Bernerse-Leeho s nápisem „Tento počítač je server. NEVYPÍNAT!“

3) 1992 – Zavedení prvního vytáčeného připojení k internetu

Vytáčené připojení k internetu poprvé představila v březnu 1992 ve Velké Británii společnost Pipex, která byla založena v roce 1991 jako první britský komerční poskytovatel internetového připojení. Některým z nás tento šílený zvuk zní dosud v uších.

4) 1992 – První Protokol IGRP

IGRP je zkratka pro Interior Gateway Routing Protocol). Společnost Cisco získala svůj první patent pod číslem 5 088 032 na IGRP, metodu směrování datového provozu mezi počítačovými sítěmi. Proprietární směrovací protokol byl vyvinut s cílem překonat omezení protokolu založeného na standardech.

5) 1992 – První chytrý telefon uveden na trh

První chytrý telefon uvedla na trh společnost IBM v roce 1992 pod názvem Simon Personal Communicator.

6) 1993 – První obrázky na webu

Marc Andreessen navrhuje, aby bylo možné na webových stránkách zobrazovat obrázky pomocí tagu IMG HTML.

7) 1994 – První online objednávka donášky jídla

Předmětem jedné z prvních známých objednávek pizzy přes internet byla salámová pizza s houbami a sýrem z restaurace Pizza Hut.

8) 1994 – První věc koupená přes internet

Vůbec první legitimní online transakci podle informací společnosti Shopify pravděpodobně provedl v srpnu 1994 Dan Kohn, který vytvořil internetovou stránku s názvem NetMarket. 11. srpna prodal Stingovo CD „Ten Summoner’s Tales“ svému známému ve Filadelfii.

9) 1994 – První reklamní banner

Objevuje se první bannerová reklama zvoucí na stránky hotwired.com s textem „Už jste někdy klikli myší TADY? -> TAK TEĎ TO UDĚLÁTE.“

10) 1994 – Vyvinut protokol SSL

Společnost Netscape Communications v reakci na stoupající obavy o počítačovou a internetovou bezpečnost vyvíjí protokol Secure Sockets Layer (SSL).

11) 1994 – Vytvořen první vyhledávač

Tedy první s full-textovým vyhledáváním. Brian Pinkerton začal pracovat na původně desktopové aplikaci WebCrawler 27. ledna 1994 na Washingtonské univerzitě. 15. března 1994 vygeneroval seznam 25 nejnavštěvovanějších internetových stránek.

12) 1994 – První zákazník Amazonu

3. dubna 1995 si zákazník jménem John Wainwright v novém online knihkupectví s názvem Amazon zakoupil knihu. Šlo o spis amerického vědce Douglase Hofstadtera Fluid Concepts and Creative Analogies. Wainwright neměl tušení, že jeho nákup byl prvním u firmy, která zásadním způsobem změnila způsob, jakým nakupujeme zboží.

13) 1994 – Zavedení internetového bankovnictví

V říjnu 1994 se kampelička Stanford Federal Credit Union stala první finanční institucí, která nabídla internetové bankovnictví všem svým klientům.

14) 1994 – První blog

První blog na webu byl Links.net a vytvořil jej univerzitní student Justin Hall.

15) 1996 – První e-mail

Zprovoznění první bezplatné internetové e-mailové služby: Jack Smith a Sabeer Bhatia v roce 1996 zakládají první bezplatnou internetovou e-mailovou službu s názvem Hotmail.com.

16) 1996 – Jedno z prvních virálních videí

V polovině 90. let se na dlouhou dobu stalo hitem jednoduché video tančícího dítěte renderované ve 3D. Lidé se na něj nemohli vynadívat. Video s tančícím miminem původně vzniklo jako ukázka schopností programu 3D Studio Max, ale již po desetiletí se objevuje v televizi, filmu a reklamě.

17) 1996/1997 – První crowdfunding

První doložený úspěšný případ internetového crowdfundingu: Britská rocková kapela Marillion získala finanční prostředky na své turné z darů, které jí přes internet zaslali fanoušci.

18) 1997 – Uvedení Wi-Fi

Bezdrátové připojení WiFi bylo vynalezeno a poprvé poskytnuto spotřebitelům v roce 1997, kdy byl založen výbor nazvaný 802.11. To vedlo ke vzniku souboru standardů IEEE802.11, které definují komunikaci v bezdrátových místních sítích (WLAN).

19) 1997 – První internetová sociální síť dnešního typu

První internetová stránka se typickými znaky sociální sítě s názvem Six Degrees vznikla v roce 1997. Umožňovala uživatelům nahrát profil a navazovat přátelství s dalšími uživateli. V roce 1999 získala oblibu první blogovací stránka. Stála na počátku rozmachu sociálních médií, který přetrvává dodnes.

20) 1998 – Oficiálně spuštěna služba Google

Provedeno první vyhledávání: Společnost Google v roce 1998 založili kybernetici Larry Page a Sergey Brin, tehdy doktorandi na Stanfordské univerzitě v Kalifornii.

21) 1998 – První streamovací služba na světě

Navzdory všeobecnému přesvědčení nebyl Netflix první streamovací službou. Hongkongská telekomunikační společnost Tedium spustila svoji iTV již v roce 1998. O tři týdny dříve, než Netflix odeslal poštou své první DVD.

22) 1998 – První kybernetický útok

Zhruba dvacetiletý student Cornellovy univerzity Robert Tappan Morris, syn slavného kryptografa Roberta Morris staršího, chtěl vědět, jak je internet velký. Tedy hlavně kolik je k němu připojeno zřízení. Napsal proto program, který putoval od počítače k počítači. Každý instruoval poslat signál zpět řídicímu serveru, který zaznamenával počet připojení. Jeho program se stal první, počítačovým útokem typu DDoS (distribuovaného zahlcení požadavky). Velký počet zařízení připojených k internetu, včetně počítačů, webových kamer a dalších chytrých přístrojů, dostane instrukce k zasílání velkého objemu provozu na jednu určitou adresu. Tím ji naprosto přetíží, takže dojde k výpadku systému nebo totálnímu zahlcení jeho síťového připojení.

23) 2001 – Vytvořen první záznam ve Wikipedii

Internetová encyklopedie Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001, dva dny poté, co si doménu zaregistrovali Jimmy Wales a Larry Sanger. Jedna z prvních stránek vytvořených hned 16. ledna pojednávala o UuU.

24) 2005 – Digitální mapy pro širokou veřejnost

Google převzal společnosti Where 2 Technologies spolu se společností Keyhole, která vyvíjela geoprostorový vizualizační software. Z něho se vyvinula aplikace Google Earth – a nový padesátičlenný tým začal pracovat na vývoji Google Maps.

25) 2005 – První video na YouTube, „Já v zoo“

Jeden ze zakladatelů služby YouTube, Jawed Karim, v roce 2005 publikoval krátký videoklip sama sebe před skupinkou slonů. To bylo ještě před tím, než YouTube koupil Google za 1,6 miliardy dolarů a každý se chtěl stát internetovou video celebritou. Jeden člověk a několik zvířat v zoo spustili internetovou video revoluci.

26) 2006 – První tweet

21. března 2006 spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey využil 24 znaků ze svého 140znakového limitu jako první tweet na světě. Během deseti let se Twitter stal důležitým komunikačním nástrojem pro více než 300 milionů uživatelů.

27) 2007 – Na trh byl uveden iPhone

Toto zařízení zásadním způsobem ovlivnilo mobilní internet, jak jej známe nyní.

28) 2010 – První internetové připojení ve vesmíru

Cisco posílá internetový router do vesmíru.

29) 2014 – Užívání internetu v mobilních zařízeních

Poprvé překonává stolní počítače. V lednu 2014 mobilní internet v USA objemem provozu poprvé překonal pevné připojení.

30) 2016 – Objem provozu na internetu

Dosáhl jednoho zettabytu! Objem celosvětového internetového provozu dosáhl zettabytové hranice 9. září 2016. Takový objem má 250 miliard DVD a můžete na něj nahrát 36 000 let HD videa.

(Zdroj Cisco)

O budoucnosti internetového nakupování se více dozvíte zde.

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...