Evropská vesmírná agentura plánuje 3D tisk kovových součástek
3D tisk už způsobil revoluci v produkci výrobků z plastu, teď se chystá totéž s kovem. Projekt Amaze svedl dohromady 28 různých institucí z průmyslové i akademické sféry (členy je několik univerzit a např. Airbus, Norsk Titanium nebo EADS), které společnými silami vyvíjí techniku pro 3D tisk kovu. Využití najde především při výrobě letadel a vesmírných lodí.
Kovové komponenty vzniklé touto technikou jsou lehčí, silnější a levnější než součástky vyrobené tradičními metodami. Experti tvrdí, že jeden kilogram ušetřené váhy na součástce do letadla pro dálkové lety během jejího životního cyklu ušetří tisíce dolarů. Kromě zmíněných výhod je celý výrobní proces podstatně kratší. Postupné nanášení jednotlivých velmi tenkých vrstev také umožní vyrobit velmi složité součástky, na kterých by si konvenční metody vylámaly zuby.
Na prezentaci projektu Amaze byly k vidění výrobky, které vydrží žár 3000 °C. Takto extrémní teploty jsou například uvnitř jaderného reaktoru nebo v tryskách raketových motorů. Už se podařilo „vytisknout“ kovové části křídel a součástky motorů velké 2 metry. Tyto komponenty, které musí být velice pevné, se vyrábí ze vzácných a drahých kovů, jakou jsou titan, tantal a vanad. Při použití tradičních metod docházelo k jejich plýtvání, vždycky byl nějaké odpad. 3D tisk naopak využije 100% zdrojového materiálu a má nulový odpad.