Alfa vypráví o počátku vztahu člověka a jeho nejlepšího přítele

Alfa vypráví o počátku vztahu člověka a jeho nejlepšího přítele

Před dvaceti tisíci lety

mladý lovec Keda (Kodi Smit-McPhee) poprvé vyrazí s ostatními lovci lvího kmene na lov bizonů. Úspěch lovu je pro přežití kmene zásadní. Panuje doba ledová, zemi pokrývá několikakilometrová vrstva ledu a zima trvá devět měsíců. Při lovu měl však nehodu. Když přijde k vědomí, jsou lovci pryč. Při sebeobraně zraní útočícího vlka, alfa samce, kterého následně smečka rovněž opustí. Vlk i člověk dobře vědí, že mnohem efektivnější je lovit ve smečce. Přestože nikdy neměli vlci důvod přátelit se s lidmi, nyní se Alfa s Kedou dostali do nové situace. Mají-li přežít, bude nezbytné spolupracovat. Keda vlkovi ošetřuje rány, krmí ho, a postupně se spřátelí. Loví spolu, párkrát si navzájem zachrání život a snaží se dostat domů, do vesnice, než vypukne krutá zima.

Alfa není tak úplně vlk

Natáčení Alfy připravoval režisér Albert Hughes (žijící v Praze) dlouho a pečlivě. Nejdůležitější úkol byl obsadit roli vlka. Skutečný vlk není ochoten spolupracovat, nechat se ochočit, a fungovat za pamlsky. Nemá v povaze potřebu vděčnosti. Nakonec padla volba na plemeno československého ovčáka, který je kříženec s karpatským vlkem. Jmenuje se ve skutečnosti Chuck a kvůli natáčení musel absolvovat několikaměsíční výcvik.

Další zajímavost byl vznik kromaňonštiny, jazyka, o kterém nic nevíme a neexistuje způsob, jak cokoliv o dorozumívání Kromaňonců zjistit. Zcela nový komunikační systém pro potřeby filmu vytvořila kanadská docentka antropologie Christine Shreyer. Na jejím vědeckém pracovišti už vznikly jazyky pro Hru o trůny, Avatara či kryptonština do filmu Superman. Hercům připravila slovník se zhruba 1500 slovy a dialogy včetně fonetického přepisu.

Audiovizuální složka je lahůdka

Ve filmu se toho mnoho nenamluví, proto bylo nutné se důkladně pověnovat vizuální stránce. Natáčení exteriérů probíhalo převážně v kanadské provincii Alberta. Je celosvětově známá úchvatně překrásnou, drsnou i malebnou přírodou, ostatně právě přes ni vede údajně nejkrásnější silnice světa Icefields Parkway.

Pochopitelně bylo nutno dotvořit v počítači čarokrásné úkazy na noční obloze nebo v pozadí občas postávající hloučky obřích chobotnatců.

Příběh o zprvu účelovém, posléze však opravdovém přátelství mezi člověkem a vlkem, který spíš připomíná psa, není vůbec nudný. Naprosto opulentní vizuální složka filmu, podpořená promyšlenými, efektními kompozicemi kamery, je navíc mnohonásobně umocněna vynikající dramatickou hudbou. Sledujete, jak se Keda učí být mužem, co všechno spolu s Alfou zažijí a děj vás rychle vtáhne.

7/10

JJ

Alfa (Alpha, USA, 2018)
žánr: akční, thriller, drama
režie: Albert Hughes
scénář: Daniele Sebastian Wiedenhaupt
kamera: Martin Gschlacht
hudba: Joseph S. DeBeasi, Michael Stearns
hrají: Kodi Smit-McPhee, Morgan Freeman (vypravěč), Natassia Malthe, Leonor Varela, Jens Hultén, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Mercedes de la Zerda, Spencer Bogaert, Marcin Kowalczyk, Patrick Flanagan, Priya Rajaratnam
délka: 97 minut

O jiném filmu se zvířátky si můžete přečíst zde.

Alfa

Keda (Kodi Smit-McPhee) a Alfa

Další příspěvky
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64...