Anthropoid, tajná česká operace proti nacistům jde do kin

Anthropoid, tajná česká operace proti nacistům jde do kin

Atentátem zabitý říšský protektor Reinhard Heydrich

byl historicky služebně nejvyšším, tímto způsobem zlikvidovaným nacistou. Heydrich byl jako třetí muž říše podřízen přímo Hitlerovi, a pro jím organizované krvavé popravy tisíců Čechů se mu přezdívalo Pražský řezník. Operace Anthropoid měla jeho řádění učinit přítrž.

Operace s krycím jménem Anthropoid

Ve stručnostmi si připomeňme, o co šlo. Česká exilová vláda v Londýně vyslala do tehdy nacisty okupované vlasti sedm parašutistů, aby v Praze kontaktovali zbytky místního odboje a připravili atentát na tehdejšího říšského správce protektorátu Čechy a Morava. Operace dostala krycí jméno Anthropoid. Atentát nakonec málem nevyšel poté, kdy útočníkům selhala zbraň, plán B naštěstí všechno zachránil. Po atentátu se rozpoutalo vzteklé běsnění nacistů.

Anthropoid

Současné filmové zpracování jedné z mála událostí v české historii, na kterou můžeme být právem v celoevropském měřítku hrdi, je poctivě precizní a důstojné. Poetické záběry z pražských ulic i historických míst vyznívají pro naše hlavní město jednoznačně lichotivě. Veškeré scény jsou do detailu promyšlené a propracované. Však britský režisér (a současně i kameraman) Sean Ellis natáčení připravoval neuvěřitelných dvanáct let.

Herecké výkony britských i českých herců jsou ztvárněny pečlivě a stoprocentně věrohodně. Znamenitá je kamera i scénická hudba. V menších rolích se uplatnila celá řada českých herců, jako třeba Anna Geislerová, Karel Roden, a další. Dobovou autenticitu umocňuje napodobení barevné škály a zrnitosti filmového materiálu čtyřicátých let minulého století.

Anthropoid

Význam „heydrichiády“

Ačkoliv se tehdy našly hlasy, které význam tzv. heydrichiády v roce 1942 zpochybňovaly, dnes je jasné, že otevřela oči celému světu. Nenechala nikoho na pochybách, kdo je Adolf Hitler a co je nacismus. Tak jako obyvatelé Lidic a Ležáků, by nakonec byli vyvražděni všichni Češi. Brutální genocida, kterou rozběsnění nacisté po atentátu na svého soukmenovce roztočili, nemá v novodobé historii obdoby. Díky ní prohlásil Winston Churchill mnichovskou dohodu za neplatnou a Československo za spojence Velké Británie ve válce proti Německu. Nebýt hrdinství českých parašutistů, možná bychom dnes neexistovali, protože Hitler s poválečnou existencí Čechů ani Slováků v Evropě nepočítal. Přestože Slováci s ním během války kolaborovali.

Paradoxně, ač jde o lokální, českou událost, bude to u nás mít film asi těžší, než jinde. Poslouchat v něm, jak všichni v českých domácnostech za druhé světové války perfektně hovoří anglicky a říkají si přitom šišlavě českými jmény působí pro našince rušivě. Včetně některých německých vojáků, taktéž mluvících převážně anglicky. Málo platné, esesák prostě musí rozkazovat německy! Je jasné, že v rámci široké mezinárodní distribuce je angličtina základ úspěchu. Nejsem žádným příznivcem dabingu, v tomhle výjimečném případě bych ale nadabování do češtiny uvítal. Britští herci si údajně dali práci na angličtině s lehkým českým přízvukem, tuhle finesu ale nejspíš málokterý český divák ocení.

Přímo sami herci potvrdili naléhavou důležitost vzniku filmu Anthropoid, když v rozhovorech přiznali, že o této významné události druhé světové války neměli ani tušení.

7,5/10

JJ

Anthropoid (Anthropoid, VB/ČR, 2016)

žánr: historické drama

režie: Sean Ellis

scénář: Matthew Michael Carnahan, Matthew Sand

kamera: Sean Ellis

hudba: Robin Foster

hrají: Jamie Dornan, Cillian Murphy, Anna Geislerová, Charlotte Le Bon, Toby Jones, Alena Mihulová, Václav Neužil, Jiří Šimek a další.

délka: 121 minut

Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid

https://www.falcon.cz/film/anthropoid

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...