Assassin’s Creed odhaluje divoce mysteriózní příběh

Assassin’s Creed odhaluje divoce mysteriózní příběh

Callum Lynch (Michael Fassbender) je vrahem,

odsouzeným k trestu smrti. V den popravy je nečekaně osvobozen z popravčí komory. Oficiálně však zemřel. V Assassin’s Creed byl totiž vybrán, aby se nedobrovolně stal účastníkem vědeckého programu v tajném zařízení s názvem Abstergo. Vybaveno je revoluční technologií Animus, která odhaluje v lidské DNA genetické vzpomínky. Tím umožňuje vrátit se a prožít vzpomínky předků, které byly dosud ztracené v minulosti. Call je totiž jediný genetický potomek důležitého Aguilara.

Tajná organizace asasínů po století dodnes vede skrytou válku se svým odvěkým nepřítelem, řádem templářů. Asasíni se zavázali zabránit tomu, aby se templáři s pomocí inkvizice zmocnili mocného artefaktu nazývaného Jablko Ráje. Právě tento symbol prvotního hříchu je podle přesvědčení templářů nástrojem k ovládnutí celého světa.

Call se díky Animu propojí se svým prapředkem žijícím v Granadě a Seville v období španělské inkvizice v 15. století. Jmenuje se Aguilar de Nerha a je členem bratrstva asasínů.

Callum Lynch

Když se na začátku poprvé setkáme s Calem Lynchem, je na konci cesty. Call, usvědčený z vraždy a očekávající svůj trest smrti, je ztracená oběť traumatických zážitků z dětství. Nemá nad sebou kontrolu a není schopen důvěřovat ostatním. Nezná svůj genetický původ, nikdy neslyšel o asasínech, natož o jejich dějinách a konfliktu s templáři. „Call je něco jako tulák,” poznamenává Michael Fassbender. „Většinu svého života strávil v nápravných zařízeních, je vyděděncem společnosti. Věří jen v málo věcí. Skoro nic ho nepoutá, protože o rodinu přišel už dávno. Přes Aguilarovy vzpomínky se začíná dozvídat, odkud pochází a že někam patří. Patří ke krevní linii a to je něco zvláštního. Dá mu to poprvé v životě směr.”

Aguilar de Nehra

Když Cal vstoupí do Animu, prožívá znovu vzpomínky Aguilara, asasína z 15. století, který bojuje s templářskými silami v období španělské inkvizice v Granadě a Seville. „Aguilar velmi silně věří v Krédo,” říká Fassbender. Poukazuje na silnou víru asasínů, na důležitost svobodné vůle a osobní odpovědnosti za její ochranu. I když to je vlastně v rozporu s přísnou disciplínou v jejich řádu. „Aguilar patří do Kréda a žije pro Krédo.” Říká, že měli s režisérem dlouhé diskuse o tom, jak by měl Aguilar vypadat. „Sammy Sheldon-Differ vymyslel úžasný kostým. Mám kontaktní čočky, které mi zbarví oči dohněda. Ty oči jsou divné, protože víte, že něco je jinak, ale ve skutečnosti nevíte co.”

V Assassin’s Creed je na co koukat

Michael Fassbender je proslulý svým až ultimátně zodpovědným přístupem ke každé svěřené roli. Nejinak pečlivě přistoupil i k této své v podstatě dvojroli. Oběma verzím postavy dokázal vtisknout vývoj, u obou dokážeme sledovat, jak se mění v průběhu motivace a zaujeti jejich počínání.

Opět další film, který má ve 3D opravdu hodně co nabídnout. Divoké honičky po středověkých budovách, ztvárnění provozu celého systému Animus, to vše nabízí obdivuhodnou smršť prostorových, nesmírně dynamických filmových efektů. Paradoxně chvílemi je jimi divák skoro zahlcen až příliš. V některých momentech zabírá kamera příliš detailů po sobě, v rychlých scénách se může pak zdát obtížnější udržet si prostorovou orientaci. Bezmála dvouhodinové stopáži by sice prospělo menší zkrácení, nicméně příběh je dostatečně originální a efektní, aby přilákal do kina diváky. Ti patrně nebudou odcházet zklamáni.

6,5/10

JJ

Assassin’s Creed (Assassin’s Creed, USA, Velká Británie, Francie, Hong Kong,

2016)

žánr: akční, dobrodružný

režie: Justin Kurzel

scénář: Michael Lesslie, Adam Cooper, Bill Collage

kamera: Adam Arkapaw

hudba: Jed Kurzel

hrají: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons, Brendan Gleeson, Khalid Abdalla, Michael K. Williams

délka: 115 minut

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...