Avengers: Infinity War – největší marvelovské obžerství

Avengers: Infinity War – největší marvelovské obžerství

Pokud jde jen o záchranu lidstva,

případně někoho jiného ve vesmíru, přichvátá někdo z Avengers a pomůže, vždyť to je maličkost. Takové věci jsou pro ně pouhá rutina a povinnost. Jenže když se v Infinity War vrátí Thanos, nejnebezpečnější marvelácký zloduch, a chystá se pořídit si šest kamenů nekonečna do své speciální rukavice, jde do tuhého. Těch šest kamenů by z něj definitivně učinilo nejmocnější bytost ve vesmíru. A to si nikdo, kromě něj, nepřeje. 

Thanos se totiž hodlá na vybraných planetách věnovat dost zvláštnímu, a ne právě humánnímu sociálnímu inženýrství, řečeno moderní terminologií. Ne, že by v něčem neměl pravdu, není to žádný hlupák, jenže jeho metody jsou přeci jen nepřijatelně brutální.

Infinity War skrývá optimismus

Nemohu prozradit proč, ale název filmu přináší ve skutečnosti optimismus a odpověď na otázku, kterou si po zhlédnutí budete klást. Celkově je výroční film o Avangers dost na vážno. Sejdou se v něm všichni dosavadní hrdinové studia Marvel, aby spojili síly proti Thanosovi.

Thora přešla od minule legrace. Ukázalo se navíc, že přeci jen nějaké to nářadí potřebuje, má-li zastat kus práce. Pokud si vzpomínáte, jeho zlá sestra mu posledně rozbila kladívko. Jedinou nadsázku a humor vnášejí tradičně do příběhu Strážci galaxie, zde je třeba pochválit, že i malý Groot roste a začíná být užitečným členem kolektivu.

Nečekaně se spřátelí doktor Strange s Iron Manem i Spider-Manem a kouzlí ostošest. Opulentní bitvy na zemi, ve vzduchu i ve vesmíru jsou prokládány někdy trochu zdlouhavými dialogy. Tento snímek představil zřejmě zatím nejokázalejší marvelovský masakr.

Deset let existence Marvel Studios

2. května 2008 se premiérou snímku Iron Man zrodil filmový svět společnosti Marvel. Jednalo se o celosvětový filmový hit, který sklízel úspěchy jak u fanoušků, tak i kritiků. Po dlouhé roky představovaly komiksy základní kámen, na němž společnost Marvel Studios vybudovala své impérium, s řadou nejúspěšnějších filmů v historii kinematografie.

Za deset let od premiéry Iron Mana uvedla společnost Marvel Studios do kin rekordních osmnáct filmů, které se okamžitě po premiéře ocitly na první příčce žebříčku návštěvnosti. Přičemž pět z nich utržilo přes miliardu dolarů a celkově všechny snímky celosvětově vydělaly přes třináct miliard dolarů.

Slovo mají oba režiséři

Režiséři Anthony a Joe Russo vysvětlují, co diváci mohou čekat. „Návštěvníci kin budou mít v tomto filmu možnost odhalit zcela nový rozměr svých oblíbených hrdinů,“ míní Anthony Russo. „Jde o jejich schopnost vypořádat se s výzvami způsobem, k němuž v minulosti zatím nemuseli přistoupit. A také způsobem, který má specifické následky, jež v minulosti nemuseli řešit. Základní filozofie tohoto filmu by se dala shrnout větou ‚i superhrdinové jsou pouze lidé‘. Doufám, že jsme dokázali tyto hrdiny ještě více polidštit a diváci to budou schopni vnímat.“

„Nemyslím, že se na filmových plátnech v rámci filmového světa společnosti Marvel do této chvíle objevil snímek, který by se tomuto filmu vyrovnal. Po stránce napětí, toho, co je v sázce a také následků, které to vše bude mít,“ shrnuje Joe Russo. „Nedá se srovnat s žádným jiným filmem. Jestliže společnost Marvel strávila posledních deset let psaním pomyslné knihy, pak tento snímek představuje její poslední kapitoly. A rozhodně tu najdeme věci, které budou mít definitivní důsledky, a něco rozhodně skončí. A něco jiného naopak začne.“

Takže si užijte největší marvelovské „porno“ všech dob. Takovéhle avengerovské obžerství tu dosud nebylo. A už nyní se připravuje Infinity War část druhá.

7,5/10

JJ

Avengers: Infinity War (Avengers: Infinity War, USA, 2017)

žánr: akční, dobrodružný, fantasy, sci-fi

předloha: Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

režie: Anthony Russo, Joe Russo

scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely

kamera: Trent Opaloch

hudba: Alan Silvestri

hrají: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Josh Brolin, Benedict Cumberbatch, Tom Holland, Chris Pratt, Zoe Saldana, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Chadwick Boseman, Don Cheadle, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Dave Bautista, Pom Klementieff, Danai Gurira, Karen Gillan, Peter Dinklage, Tom Hiddleston

délka: 149 minut

Infinity War

Thanos (Josh Brolin)

O posledních filmech Marvel Studios si můžete přečíst zde a zde.

Další příspěvky
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Kalifornský sen – hudební romantika plná emocí
Jít za svým snem se rozhodne Maggie (Dakota Johnson) v ne právě idylické branži, jakou je šoubyznys. Na zvolené cestě...
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Téměř dokonalá tajemství – další remake filmu o pokrytectví
Naprostí cizinci se jmenoval první film na toto téma, natočený v roce 2016 podle scénáře italského režiséra a scenáristy Paola...
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Problémissky popisují skutečný skandál na Miss World
Soutěž Miss World se v roce 1970 konala v Londýně. V té době šlo o show s více jak stomilionovou...