Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě

Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě

V dobách studené války

mnoho lidí toužilo opustit totalitní zemi a žít ve svobodném prostředí. Policejně střežený komunistický režim si těchto snah byl dobře vědom a snažil se jim zabránit všemi prostředky. Často i brutálně nelidskými. Pokusy nelítostně trestal zastřelením na útěku, případě mnohaletým těžkým žalářem. Přes uvedená rizika se neustále mnoho lidí o ilegální opuštění socialistických zemí pokoušelo. K tomu jim často sloužily velmi amatérské, až naivní prostředky, jako v tomto případě podomácku ušitý horkovzdušný balón. 

Příběh tohoto filmu se odehrává v tzv. východním Německu, tedy v sovětské zóně tehdy rozdělené Spolkové republiky Německo. Dvě rodiny se v roce 1979 dohodly, že si tajně vyrobí horkovzdušný balón, kterým v noci přeletí vojensky střeženou hranici na vytoužený západ. První pokus jim nevyšel, proto, poučeni z chyb, začali bez průtahu se stavbou nového balónu. Jenomže z trosek prvního pokusu nedaleko hranic získala tajná policie Stasi cenné stopy a rozjela celostátní pátrání.

Přestat dělat chyby

Nakoupit takovou spoustu látky nebylo vůbec snadné, a tak se po počátečních chybách všichni pustili do nakupování v menším množství po městech široko daleko. Začal souboj s totalitní mocí doslova o život. Stasi kolem nich svým intenzivním pátráním neustále utahovala smyčku. Nebylo snadné nenápadně získat tolik odborných znalostí o provozu horkovzdušného balónu. Tehdejší režim těžil z podpory velkého množství udavačů, proto se nedalo důvěřovat vůbec nikomu. Každý, byť relativně blízký člověk, skrýval potenciální nebezpečí.

Vysněný balón

V té době se podobně zoufalé pokusy odehrávaly každou chvíli. Tento napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. Je věnován rodinám Strelzykových a Wetzelových a jejich pokusu o překonání železné opony s podomácku vyrobeným horkovzdušným balónem.

Podobné řešení k útěku na Západ zvolil i cyklistický závodník Robert Hutyra, dvojnásobný mistr Československa, jenž v roce 1983 s rodinou v balónu úspěšně překonal hranice do Rakouska. V roce 1987 využil vzdušný prostor Josef Hlavatý, který si se svým synem k útěku za svobodou vybral vlastníma rukama postavené rogalo.

Tragické příběhy napsané životem

V Berlíně se u někdejšího přechodu mezi východním a západním Berlíně nazvaném Checkpoint Charlie nachází Muzeum totality. V něm jsou k vidění exponáty nejrůznějších zařízení použitých k překonání hranice. Mnoho z jejich tvůrců skončilo bohužel tragicky. Na všech je vidět, jak nedůstojné a zoufalé činy byli ochotni podstoupit lidé, kteří nechtěli žít v komunistické totalitě.

Například vystavený Volkswagen „Brouk“ převozil přes hranici desítky lidí. Měl upravený motor a nádrž tak, aby se pod něj vešel schovaný člověk. Malá nádrž na pár litrů benzinu na krátkou cestu stačila. Hraniční prostor před berlínskou zdí hlídaly i samostříly na fotobuňku. Pod hladinou několikametrového vodního předělu také číhaly zhruba půlmetrové ocelové ostny, znamenající jistou smrt. Jeden sovětský artista se pokusil k přeskočení zdi využít trampolínu. Byl zastřelen.

Snímek Balón je napínavou památkou na všechny, kdo se nesmířili s potupným životem ve strachu a totalitě. Do poslední chvíle není jisté, jestli se útěk podaří, jen budete držet všechny palce, aby vše dobře dopadlo. Škoda, že film je dabovaný. Mezi českými distributory panuje názor, že u českých diváků by originální znění v němčině negativně ovlivnilo návštěvnost. Na otitulkovanou verzi si zřejmě budeme muset počkat na DVD.

I dnes je velmi důležité, aby takovéto filmy, připomínající chmurné etapy novodobé historie, vznikaly.

7,5/10

JJ

Balón (Ballon, Německo, 2018)

žánr: drama

režie: Michael Herbig

scénář: Kit Hopkins, Thilo Röscheisen

kamera: Torsten Breuer

hudba: Ralf Wengenmayr

hrají: Friedrich Mücke, Karoline Schuch, David Kross, Alicia von Rittberg, Thomas Kretschmann

délka: 120 minut

O jiném zajímavém filmu s podobnou tematikou si můžete přečíst zde.

Balón

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...