Beautiful Boy – tragický příběh vztahu otce a syna

Beautiful Boy – tragický příběh vztahu otce a syna

Zdánlivě pohodový

život ve fungující rodině nejspíš Nicovi (Timothée Chalamet) tak úplně bezproblémový nepřišel. Přestože má milující rodiče a blíží se mu nástup ke studiu na prestižní univerzitě, jeho život se zhroutí jak domeček z karet. Otec David (Steve Carell) náhodou přijde na to, že Nick bere drogy. A to už delší dobu. Rodinná idylka se mění v noční můru. Zjevně svému synovi ani zdaleka nerozuměli, jak si mysleli. Film Beautiful Boy vznikl na základě dvou knižních předloh. Otec i syn totiž vylíčili každý za sebe svůj pohled na věc v samostatné knize. 

Ve filmu excelují v hlavních rolích dva vynikající herci poslední doby. Zejména Timothée Chalamet na sebe nedávno upozornil výrazným výkonem ve snímku Dej mi své jméno. David Sheff se zoufale snaží pochopit důvody Nicova jednání a pomoci mu – jak se alespoň domnívá – ve svízelné situaci. Jenže jak pomáhat někomu, kdo o žádnou pomoc nestojí? A dokonce je víceméně spokojený? Události, které se před Davidem nečekaně obludně nakupí, jsou nejčernější můrou asi všech rodičů. V jistém smyslu se zdají být horší, než smrt.

Felix Van Groeningen

Beautiful Boy je první anglicky mluvený film tohoto vlámského režiséra. Obě knihy Sheffových ho hluboce zaujaly. Setkal se s Davidem a Nicem a byl překvapen jejich vstřícností, doslova ho pozvali do svých životů. Poznal, že peklo, kterým si prošli a které dodnes zcela neskončilo, je v podstatě nesdělitelná životní zkušenost. Krátce po tom, co tento film, který pro něho mnoho znamená dokončil, stal se sám otcem, čímž se mu vše ještě emocionálně znásobilo. Sám zjistil, jak úžasný pocit je milovat vlastního syna.

Hudba ve filmu

Významným prvkem v tomto snímku je hudba. Právě ona Davida a Nica hluboce spojuje. Nic vyrostl v době Nirvany, proto také jejich skladba Territorial Pissing zazní během významné a silné scény v autě. Název knihy Beautiful Boy je inspirován skladbou Johna Lennona, se kterým kdysi David dělal první důležitý rozhovor své novinářské kariéry. Groeningen se nakonec rozhodl rezignovat na autorskou hudbu, složenou pro tento film, a nahradil ji interprety oblíbenými Davidem a Nicem. Významně tak dodal příběhu na autenticitě a větší rozmanitosti. 

Otec a syn

Je užasné, jak snadno a přesvědčivě dokáže být Timothée Chalamet po celou dobu tatínkovým „krásným chlapcem“. Milým mladým mužem, ve kterém se David doposud jako hrdý otec viděl. A na druhou stranu drsným, nelítostně pragmatickým feťákem, utrženým ze řetězu. A co je neuvěřitelné, v obou polohách si udrží divácké sympatie. Pohybuje se v začarovaném kruhu. Drogy ho drží v šachu, krade, aby na ně měl peníze. 

Jakkoliv byl dříve Steve Carell zaveden spíše jako komediální génius (seriál Kancl), v posledních letech dokazuje, že neméně přesvědčivě ztvární i dramatické role. A zde navíc roli vrchovatě nabitou emocemi. Milující otec bezradně urputný, rozhodnutý doslova za každou cenu zachránit drogově závislého syna, je pravděpodobně jednou z jeho doposud nejlepších rolí. 

Beautiful Boy

Leckdo známe podobný případ ze svého okolí. Drogy ničí životy i celé rodiny. Tragédie rodičů, kteří by za záchranu svých drogami postižených dětí dali cokoliv, a ve skutečnosti většinou nezmůžou nic. Beautiful Boy je silný, sugestivní snímek o nekonečné otcovské lásce, vůli nevzdát se za nic na světě, ani po krk v totální beznaději. 

7/10

JJ

Beautiful Boy (Beautiful Boy, USA, 2018)

žánr: drama, životopisný

předloha: Philip RothDavid Sheff, Nic Sheff (kniha)

režie: Felix Van Groeningen

scénář: Luke Davies, Felix Van Groeningen

kamera: Ruben Impens

hrají: Steve Carell, Timothée Chalamet, Amy Ryan, Maura Tierney, Christian Convery

délka: 112 minut 

Ojiném, poněkud nejednoznačném filmu s výborným Timothée Chalametem si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...