Berlínská IFA 2012

Berlínská IFA 2012

Začal každoroční podzimní svátek spotřební elektroniky v podobě největší evropské výstavy v Berlíně

 

 

Letošní IFA působí na první pohled inovativně a svěže. Při hlubším zamyšlení se však zdá, že pro nejbližší sezonu mnoho užitečného nepřináší. Přesto se v naší reportáži na pokračování pokusíme postupně vybrat to nejzajímavější, co se letos výstavě IFA objevilo.

Všichni významní výrobci televizí se zaměřili na předvedení čtyřnásobku Full HD rozlišení pod nejrůznějším označením (UD, 4K, atd.). Je zřejmé, že tudy vede cesta k trojrozměrnému obrazu a někteří ukázali i další možnosti využití. Jsou si totiž vědomi, že oslnivá ostrost supervysokého rozlišení tak, jak ji nabízejí, je trochu podvod, protože vysoce kvalitní obraz staví na odiv pomocí speciálně natočeného materiálu. Běžný obsah ovšem takových kvalit nedosahuje. Proto jsme si mohli několikrát porovnat dopočítání z klasického Full HD. Vzhledem k tomu, o kolik bude taková televize dražší, zřejmě pro většinu lidí nepůjde o zásadní argument k výměně stávajícího přístroje. Jiná situace je u duální televize, na které mohou sledovat přes brýle dva diváci každý svůj program. Oba obrazy jsou pak k vidění ve Full HD díky rozdělení 4K na dvě poloviny. Prozatím lze z vysílání sledovat jen jeden program, druhý musí být z externího zdroje, protože televize má jenom jeden tuner.

Samostatnou kapitolou je opravdu nádherný obraz OLED zobrazovačů, jejich cena je však pro většinu zákazníků prozatím zcela mimo realitu. Nelze si také nevšimnout, do jak elegantního designu současné televize dospěly.

 

 

 

Jablečný byznys

 

Další odvětví, které doslova bije do očí, je výroba nejrůznějšího, leckdy dost prapodivného příslušenství k iPhone a iPadu. Je s podivem, jak velké množství velkých i malých firem žije z produkce jablečných, více či méně užitečných pomůcek. Skoro se zdá, že kdyby se rozhodl Apple ukončit udílení licencí, nastane další globální krize. K těm smysluplnějším rozhodně  patří držáky značky Native Union a nárazuvzdorná, vodotěsná pouzdra LifeProof.

 

 

 

 

Jistě jste nevěděli, že váš iPhone si u vás dokáže pohlídat pohodu z pohledu zenbuddhistického, včetně měření tepové frekvence a kyslíku v krvi. Stačí připojit senzor a na něj přiložit palec, nejlépe svůj. Naměřené údaje se dají nejen ukládat, ale i sdílet.

 

 

 

Samsung poprvé: obří OLED televize

 

K nejaktivnějším účastníkům veletrhu tradičně patří Samsung a pro letošek si připravil několik opravdových lahůdek. Pravděpodobně nejvýraznější z nich je zbrusu nová OLED televize s úhlopříčkou 140 cm. V tenoučkém provedení s elegantním hliníkovým rámem vypadá výborně i ve vypnutém stavu, tím hlavním lákadlem je ale skvělý obraz. OLED technologie znamená v porovnání s tradičními LCD panely s LED podsvícením podstatně jasnější barvy a lepší kontrast, ale také rychlejší obnovování obrazu a tím i plynulejší překreslení rychlého pohybu. Podle zástupců Samsungu by měl být rozdíl vidět hlavně v akčních scénách a při sledování sportovních přenosů. U menších televizí s OLED displejem je rozdíl oproti tradičnímu LCD opravdu patrný a na velké obrazovce pravděpodobně vynikne ještě víc.

 

Nová OLED televize toho pochopitelně umí více, za zmínku stojí například funkce Multiview. Díky ní dokáže vysílat dva kanály současně na jediné obrazovce – při pohledu pouhým okem televize bliká a vypadá, že má nějakou divnou poruchu, se speciálními brýlemi ovšem skutečně vidíte jen jeden nebo druhý obraz (na brýlích lze přepínat). Celé je to postavené na podobné technologii jako 3D obraz a podle zástupců Samsungu by tak mohly definitivně utichnout domácí spory na téma „na co se dnes budeme dívat“ – každý si prostě vybere to své…

 

Zatím netušíme, kolik bude OLED televize od Samsungu stát, ale málo to určitě nebude – za novou technologii se zkrátka vždycky platí. Můžeme ale doufat, že počáteční cena rychle klesne, jak je v televizním světě zvykem.

 

 

 

Samsung podruhé: fotoaparát s Androidem

 

Další zajímavá novinka, kterou Samsung na letošním berlínském veletrhu IFA představuje, se jmenuje Galaxy Camera. Název říká vše – jde o dlouho očekávaný hybridní model na pomezí fotoaparátu a chytrého telefonu, či spíše kapesního počítače (telefonovat klasickým způsobem totiž neumí).

 

 

Na první pohled vypadá jako běžný kompakt se zoomovým objektivem a vyklápěcím bleskem, zadní stranu ovšem tvoří velký dotykový displej. Operačním systémem je Android ve verzi 4.1 aneb Jelly Bean, k dispozici jsou všechny aplikace dostupné na Google Play nebo v dalších internetových obchodech se softwarem pro Android. O datové spojení se stará Wi-Fi a 3G, přístroj je připraven i na příchod 4G. Samozřejmostí je snadný přístup na Facebook, Twitter a další sociální sítě či webová úložiště, takže se o svá dílka můžete hned podělit s přáteli. O kvalitě fotografií a videozáznamů se ještě budeme muset přesvědčit praktickým testem, Samsung ale kompakty vcelku umí, a není důvod předpokládat, že by na tom Galaxy Camera měla být hůře než běžné modely téhle značky…

 

 

 

 

Na závěr malá ukázka brutální dekadence technického eklekticismu dnešní doby. Gramofon se zvukovou troubou, která opravdu vydává zvuk, ovšem místo toho, aby se zde točila gramofonová deska, se nachází uprostřed dockovací stanice pro iPhone. Tento přístroj od nás dostává první cenu za technický nevkus.

 

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...