Test: Bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

Test: Bezdrátová sluchátka s výborným poměrem cena/výkon

Mobilnímu poslechu

hudby čím dál víc vládnou bezdrátová sluchátka. Natolik, že do některých moderních přehrávačů (především telefonů) už ani nejsou instalovány tradiční zásuvky pro sluchátkové konektory jack 3,5 mm. Dnes jsme si k testu vybrali bezdrátová sluchátka Pioneer SE-MJ561BT, která podle nás už delší dobu představují na současném trhu velmi zajímavý poměr výkon/cena.

Ve své cenové kategorii se tato sluchátka mohou pochlubit překvapivě velmi solidním zpracováním. Nenajdete zde žádné nepřesně slícované, rozvrzané a rezonující plasty. Naopak, náušníky jsou z vnější strany z hlinikové slitiny, směrem k uchu pak polstrovány příjemně měkkou kůží. Stejnou, jakou je obalen hlavový most. V nabídce jsou dvě barevná provedení, černo-stříbrné nebo zlato-hnědé. Obě působí vkusně a elegantně.

Ovládání a zkušenosti z praxe

Levý náušník je zvnějšku vybaven ovládacími prvky. Třemi multifunkčními tlačítky, mikrofonem, micro USB pro dobíjení a signalizační modrou LED diodou. Největší tlačítko slouží pro spárování, zapnutí, vypnutí, zastavení/spuštění přehrávání, přijmutí a ukončení hovoru. Dvě menší tlačítka pak ovládají hlasitost a pohyb mezi skladbami (pouze přeskakování). Rozdíl mezi drobnou změnou hlasitosti a přeskočením o skladbu je třeba nacvičit, zpočátku se ne vždy zadaří trefit přesně ten úkon, který jste měli na mysli.

Telefonování je s nasazenými sluchátky bez problémů, osoby, se kterými jsem si volal mi dobře rozuměly a i já jsem ve sluchátkách slyšel řeč čistě a jasně, dokonce i na ulici. Spárování přes Bluetooth proběhlo na první pokus, veškeré úkony jsou signalizovány akusticky do sluchátek.

Bezdrátová sluchátka Pioneer

A teď k tomu nejdůležitějšímu, ke zvuku. Jako testovací nahrávky posloužily výhradně soubory v bezztrátovém formátu FLAC napříč žánry. Od metalu přes rock, blues, pop, fusion, akustické skladby, až po Verdiho Nabucca. Samozřejmě bez equalizéru, s nastavenou rovnou reprodukční charakteristikou. Rammstein, Miles Davis nebo King Crimson, vše zahrají tato sluchátka naprosto v pohodě. S čistými středy i výškami, dostatkem nízkých kmitočtů. Překvapivě i metal je přehledný a s basy. Na sluchátka v cenové kategorii kolem dvou tisíc opravdu nečekaně příjemné překvapení.

Příznivý poměr cena/výkon

Zvuk je příjemný i při delším poslechu, sluchátka sedí na hlavě pevně, nikoliv však nepříjemně svíravě. Pochopitelně si můžeme říct, že konkurence třeba zapnutí a vypnutí sluchátek řeší komfortněji, například otočením náušníků o devadesát stupňů. Zde náušníky otočíte také, výhradně však z transportních důvodů, a ještě na druhou stranu, než by bylo praktické. To jsou však vzhledem k ceně a kvalitě přednesu naprosto nepodstatné výhrady. Za poněkud nepříjemný nedostatek lze snad jen považovat absenci nějakého transportního, alespoň látkového obalu.

Na závěr dvě důležité poznámky. Sluchátka Pioneer SE-MJ561BT téměř vůbec netrpí obvyklým nešvarem bluetoothových sluchátek, kterým je protivné vypadávání zvuku. Překvapením je ale především zjištění, že svým provedením i reprodukcí strčí do kapsy výrazně dražší konkurenci. Koneckonců skutečnost, že tahle sluchátka se ani za několik let na trhu neztratila, svědčí o jejich kvalitě.

(Lze je občas v různých akcích pořídit i za méně než dva tisíce korun, oficiální cena podle dovozce značky Pioneer na český trh společnosti Basys je stanovena na 2 190 Kč.)

Typ konstrukce: uzavřená

Připojení: Bluetooth (kodek aptX), NFC

Doba provozu na jedno nabití: cca 15 hodin

Klady: provedení, zvuk, ovládání, spolehlivost

Zápory: chybí transportní pouzdro

JJ

(Dovozce na svém webu uvádí, že sluchátka dodává s hliníkovým pouzdrem. V balení, které jsme obdrželi na test, ani v jiném, které jsme našli v obchodě, žádné pouzdro přiloženo nebylo.)

Bezdrátová sluchátka Pioneer

O dalších produktech Pioneer jsme psali zde.

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...