Test: Bezdrátová uzavřená sluchátka Sony MDR-1ABT

Test: Bezdrátová uzavřená sluchátka Sony MDR-1ABT

Tato sluchátka jsou určena jak pro provoz venku na cestách,

tak pro domácí poslech. Lze je použít bezdrátově, spárovaná s telefonem nebo tabletem, ale i klasickým kabelem připojená k domácí aparatuře. Můžete přes ně telefonovat, mají mikrofony, a dotykové ovládání na pravém sluchátku. Bezdrátový provoz umožňují spárovaná sluchátka Sony přes klasický bluetooth, ale také ještě snazší a lepší NFC. V bluetooth spárovacím režimu se sluchátka ocitnou po sedm sekund dlouhém stisknutí tlačítka Power, pro NFC stačí přiblížit telefon, a je hotovo.

Náušníky jsou otočné, aby se sluchátka snáze transportovala v přiloženém látkovém pytlíku a zabírala co nejméně místa v zavazadle. V balení dostanete i kabely s 3,5mm Jackem a USB pro dobíjení, oba bohužel příliš krátké. Celkově sluchátka působí, co se provedení týče, kvalitně a důvěryhodně. Polstrování náušníků i hlavového mostu je příjemně měkké a pohodlné i při delším nošení. Design je decentní, elegantní a moderní.

sluchátka Sony

Už při testování venku jsme si říkali, jak tahle sluchátka rozehraje kvalitní zdroj signálu. MP3, byť v nejvyšší kvalitě, mají zkrátka své limity. Připojení k zesilovači přiloženým kabelem nevalné kvality není možné, potřebujete redukci na „velkého Jacka“ 6,3 mm. Ta přiložena není. S krátkým kablíkem, který dostanete v krabici, si sluchátka připojíte leda k počítači, a ještě musíte mít hlavu necelý metr od něj, protože dál kablík nedosáhne. Takhle vypadá výbava sluchátek Sony za 10 490 Kč.

Jak sluchátka Sony hrají

Při poslechu jsme vystřídali rockové skladby například Ozzy Osbourne – Ozzmosis, Pink Floyd – Perry Mason, Tina Turner – Golden Eye, Miles Davis – Siesta, Rammstein – Du hast, Slipknot – Devil In I, a další. Pro zajímavost jsme navíc jen tak orientačně zkusili je porovnat se sluchátky Beyerdynamic DT-770, Bowers & Wilkins P3 a Koss Porta Pro. Tedy sluchátka nikoliv laciná, avšak všechna populární, rozšířená a výrazně levnější, než testovaná Sony.

Dotykové ovládání na plošce pravého sluchátka je potřeba nacvičit, pak je ale příjemné, logické a praktické. Přejetím prstem vodorovně dopředu posouváte o skladbu vpřed, dozadu zpět. Vertikální pohyb prstem nahoru dolů reguluje hlasitost. Venku hrají tahle sluchátka jednoznačně mnohem lépe než Koss Porta Pro i B&W P3. Aby ne, za pětinásobek, resp. trojnásobek peněz. Svůj podíl mají i uzavřené náušníky účinněji izolující okolní hluk.

Při propojení kabelem s domácí aparaturou naopak Beyerdynamic tahle sluchátka Sony s přehledem minimálně o třídu přehrála. Přestože jsou zhruba o čtyři tisíce levnější. A co je vůbec nejpodivnější, že tytéž skladby zněly v některých případech lépe z MP3 než z mnohem kvalitnějšího nekomprimovaného zdroje CD. Tam byly nepříjemné zejména zcela nekonkrétní, slité basy a potlačené výšky. A neslyšet basovou linku v dnes již kultovní basové figuře Ozzyho skladby Perry Mason je svatokrádež.

Naproti tomu tato sluchátka Sony umí velice slušně a přehledně zahrát i metal, což většina konkurence nedovede.

Komu nevadí vypadat jak z Teletubbies, jsou tahle sluchátka na použití venku, případně při cestování, výborná. Na domácí poslech z nekomprimovaného zdroje signálu lze pořídit za mnohem méně o dost lepší zvuk.

Cena 10 490 Kč.

Sluchátka Sony MDR-1ABT

KLADY

design, ovládání, pohodlné nošení, zvuk při bezdrátovém připojení

ZÁPORY

cena, krátký propojovací kablík, absence redukce Jack 3,5/6,3 mm, průměrný zvuk při kabelovém připojení, ozvěna na obou stranách během telefonování

sluchátka Sony

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...