BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty

BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty

Začátkem sedmdesátých let minulého století

se ve Spojených státech stále ještě zcela otevřeně pohlíželo na černošské obyvatelstvo jako na méněcennou rasu. Dokonce se tak o nich nepokrytě mluvilo i v televizi. Nicméně v té době již razantně nastupovaly rozsáhlé černošské nepokoje hlasitě vyžadující rovnoprávnost. Situace byla čím dál méně udržitelnou a ústupky se jevily jako nezbytné. BlacKkKlansman vypráví o prvním černošském policistovi v Coloradu. Tyto události se doopravdy odehrály. Ron Stallworth (John David Washington, syn Denzela Washingtona) nastoupil k policii a vzápětí byl odklizen do archivu, aby neprovokoval tak na očích. Jenže to mu nevyhovovalo, a postupně se úspěšně stal součástí vyšetřovacího týmu.

Absurdita BlacKkKlansman

Nejprve dostal za úkol monitorovat demonstrace svých „bratrů“. Ani tím si nepřišel dostatečně využit, a tak si po telefonu omotal kolem prstu šéfa coloradské buňky Ku-klux-klanu Davida Dukea (Topher Grace, jinak rovněž reálná osoba). Ten uvěřil, že hovoří s nadšeným zastáncem bílé rasy a přesvědčeným antisemitou do morku kostí. Dokonce mu osobně nechal vystavit členskou průkazku KKK. Stallworth se tak stal zřejmě prvním a posledním právoplatným černošským členem v historii rasistického Ku-klux-klanu.

Když nastala potřeba osobní účasti na tajných schůzích, zaskakoval za něj kolega detektiv Flip Zimmerman (Adam Driver), pro změnu Žid, tedy další absurdita. Za dobu svého působení získali spoustu informací a strukturu organizace citelně narušili. Jenže ve Spojených státech rasismus jen tak snadno nezmizí.

I proto se režisér Spike Lee velmi vymezuje vůči tomu, aby byl film prezentován jako komedie. „Věděl jsem přesně, jak to chci točit, protože už v  minulosti jsem točil věci, které se prostřednictvím humoru dívají na velmi vážné věci. U mého filmu se budete smát, ale komedie to není. Na Klanu a všech těch náckovských partičkách nic vtipného nenajdete,“ dodává režisér, který za film získal Velkou cenu poroty na festivalu v Cannes.

Aktivistický přívěšek

Snímek BlacKkKlansman zdobí nejen neuvěřitelně zajímavý a vtipný příběh, ale i inteligentně napsané dialogy. Děj má spád, herecké výkony nelze než pochválit a celý film tedy doporučit.

Poněkud rozpačitě působí pouze Leeho snaha aktualizovat děj a protáhnout jeho možnosti až do současnosti. Tato aktivistická snaha přilepením skutečných zpravodajských šotů vyznění trochu znásilňuje a překrucuje. Od sedmdesátých let už se rasismus přeci jen neprojevuje s takovou neomalenou, okázalou masovostí, a většinou ani ne brutalitou. To by však nebyl Spike Lee, aby nenapnul tětivu vyprávění až nadoraz. Celkově pozitivní dojem z filmu vám těch pár momentů snad zkazit nestihne.

7,5/10

JJ

BlacKkKlansman (BlacKkKlansman, USA, 2018)

žánr: drama

režie: Spike Lee

předloha: Ron Stallworth (kniha)

scénář: Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott

kamera: Chayse Irvin

hudba: Terence Blanchard

hrají: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Jasper Pääkkönen, Michael Buscemi, Ryan Eggold, Paul Walter Hauser, Corey Hawkins, Frederick Weller, Robert John Burke, Alec Baldwin, Ashlie Atkinson, Isiah Whitlock Jr., Arthur J. Nascarella, Craig muMs Grant, Michael J. Burg, Harry Belafonte, Danny Hoch

délka: 134 minut

O Ku Klux Klanu se více dozvíte zde.

BlacKkKlansman

Adam Driver a John David Washington

O dalších filmech s Adamem Driverem si můžete přečíst například zde a zde.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...