Blade Runner 2049 přináší pokračování legendárního filmu

Blade Runner 2049 přináší pokračování legendárního filmu

Nejde tedy o pouhý remake, ale nový příběh

Blade Runner 2049 pokračuje o třicet let později. V roce 1982 Ridley Scott svého prvního Blade Runnera situoval do Los Angeles roku 2019. Dnes je jasné, že tato americká metropole za dva roky takhle vypadat nebude. Na druhou stranu se možná tvůrci tehdy nespletli zase až tolik, jako jeden známý český rocker, podle kterého už bychom jedenáct let pořádali pikniky na Venuši. Každopádně na létající auta je zjevně ještě času dost. Proto by se mohlo zdát, že by bylo prozíravější posunout pro jistotu pokračování dále do budoucnosti. Bohužel něco takového nebylo možné, pro děj je důležité zastihnout ještě předchozího Blade Runnera Ricka Deckarda (představovaného i zde Harrisonem Fordem) naživu.

Během oněch třiceti let zkrachovala splečnost Tyrell, produkující replikanty, tedy umělé lidi, se kterými začaly potíže, takže museli nakonec být vykázáni ze Země na jiné planety. Občas se někteří pokusí vrátit, a od toho je Blade Runner (Ryan Gosling), člen losangeleské policie, aby je zlikvidoval. Miliardář Niander Wallace (Jared Leto) však zbytky Tyrell Corporation koupí a rozhodne se tento byznys nejen obnovit, ale i povýšit na novou, mnohem nebezpečnější úroveň. A lidstvu začne jít nevyhnutelně o život.

Kam Blade Runner 2049 pokročil

Už původní Blade Runner byl na svou dobu vyspělý svými pokročilými filmovými triky a efekty. Zároveň se odlišoval od tehdejší filmové tvorby kombinací dramatického děje a dlouhých obrazových i zvukových ploch, vytvářejících zvláštní kontrast.

Nové pokračování vynikajícího režiséra Denis Villeneuve na tuto osobitou poetiku zdařile navazuje. Znovu se ocitáme v ještě více stylizovaném Los Angeles budoucnosti, plného virtuálních reklam. Opět jsme svědky dlouhých (nikoliv nudných), statických záběrů, a epického vyprávění bohatého děje, podbarvené rozsáhlými zvukovými kompozicemi. Ty mimochodem značně zdrsněly, přitom ve většině případů ani nejde o melodickou hudbu, spíš o jakési drásavé industriální zvuky, které ovšem s prostředím i dějem většinou dobře korespondují.

Určitým zklamáním je nevýrazný výkon nového Blade Runnera v podání Ryana Goslinga. Herce, který je znám střídmými výrazovými prostředky, avšak schopného vyjádřit i jemná hnutí mysli. Zde ani při minutových záběrech na jeho poker face většinou netušíme, co se v něm odehrává. Proto je oborvským zpestřením, když se do příběhu vrátí Harrison Ford. I ve svém věku najednou film výrazně rozzáří a probudí k novému životu.

Skoro tři hodiny je příliš

Přestože se odehraje poměrně složitý příběh s mnohými reminiscencemi, je volba stopáže bez patnácti minut tři hodiny přeci jen zbytečně přemrštěná. Jestliže už první Blade Runner byl svojí délkou a tempem na hranici únosnosti, pokračování v tomto stylu drnká na strunu trpělivosti nesrovnatelně silněji, navíc ve zcela jiné době. Dnes už na nekonečně dlouhé záběry a pomalý děj není divák zvyklý. Tento snímek se dočká nepochybně i v tomto ohledu značné tolerance, ale zkrácení by mu v každém případě prospělo. Přes uvedené výhrady je Blade Runner 2049 zajímavý, neobvyklý film, který stojí za vidění.

Dlužno podotknout, že pro pochopení děje není nutné znát přechozího Blade Runnera, vše podstatné se z filmu dozvíte. Není však pravděpodobné, že bude příliš mnoho diváků, kteří by šli na tento film a předchozí neznali. Určitě si pak vychutnají spoustu narážek a odkazů, které by jinak spadly pod stůl nepochopeny.

Natáčení probíhalo v Maďarsku a na speciálních efektech se podílelo i české trikové studio UPP.

8/10

JJ

Blade Runner 2049 (Blade Runner 2049, USA, Kanada, Velká Británie, 2017)

žánr: sci-fi, thriller

režie: Denis Villeneuve

předloha: Philip K. Dick (kniha)

scénář: Hampton Fancher, Michael Green

kamera: Roger Deakins

hudba: Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer

hrají: Harrison Ford, Ryan Gosling, Ana de Armas, Jared Leto, Robin Wright, Dave Bautista, Sylvia Hoeks, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, Edward James Olmos, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James, Mark Arnold

délka: 163 minut

Blade Runner Blade Runner

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...