Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe

Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe

Elitní zabiják

Henry Brogan (Will Smith) je ve svém oboru bezkonkurenčně nejlepší. Pracuje i pro vládu Spojených států, a právě té se jednoho dne znelíbí. Upadne v podezření, že získal vysoce tajné informace a hodlá je zneužít. Tomu musí za každou cenu zabránit. Brogana je nutno zlikvidovat. Jenže koho poslat proti tomu, kdo je nejlepší? Ideální by byl Henryho dvojník, jen o třicet let mladší, tedy jakýsi Blíženec.

Pochopitelně nejde o dvojče v původním astrálním smyslu. Tajný vládní program Gemini však řešení nabídne. Henry Brogan se setká sám se sebou. Poprvé v životě se bude bát o život.

Vše v nejvyšší kvalitě

Proti Broganovi stojí protivník, jakého dosud nezažil. Předvídá každý jeho krok a na údery odpovídá odvetou ještě drtivější. Pronásleduje Henryho přes několik kontinentů, a Broganovi pomalu dochází, že nemá šanci uniknout. Jediné východisko znamená postavit se svému klonu tváří v tvář. K tomu dojde v ponurých Budapešťských katakombách.

Film je natočen ve vysokém rozlišení, ve 3D a snímkovou frekvencí 120 snímků za sekundu. Zároveň se setkáme s tím nejlepším, co dnešní triková studia nabízejí. Will Smith představuje současně stárnoucího jednapadesátiletého zabijáka, jakož i o třicet let mladšího, rovněž zabijáka. Silnějšího, rychlejšího a rozhodně motivovanějšího. Bojuje tedy nerovný boj sám se sebou.

Will proti Willovi

Držitel dvojnásobného Oscara, režisér snímku Blíženec Ang Lee se chlubí, že přináší filmovým divákům zážitek, jaký dosud neviděli. To je sice poněkud nadnesené tvrzení, při bližším pohledu však zase tolik od pravdy vzdálené není. Will Smith je bezpochyby excelentní herec, což v tomto filmu opět dokazuje. Nápad bojovat prakticky sám se sebou skutečně přinesl ojedinělý pohled na mezigenerační uvažování stejného člověka v mezní situaci. A akční scény se podařilo vymyslet i zpracovat originálním, neotřelým způsobem. Zcela rovnocennou partnerkou je Smithovi Mary Elizabeth Winstead. Jak o roli sama říká, je hrdá na to, že se naučila tak dobře bojovat. Ve filmu díky tomu nepředstavuje pouhý ženský objekt mužského zájmu ve stylu Jamese Bonda.

Blíženec

Je mimo veškerou pochybnost, že se tvůrcům podařilo natočit vynikající akční thriller. Podívaná, kterou od začátku nabízí, potěší oko i zaujme zápletkami příběhu, byť nikterak složitého. Děj sice někdy trochu zklame svou předvídatelností, většinou ale na takové pochybnosti není moc čas. Při zpracování bojových scén Willa proti Willovi se podařilo vymyslet triky téměř kouzelnické, které opravdu překvapí. Nudit se při tomto skoro dvouhodinovém filmu tedy nejspíš nebudete, byť pověst, jež ho předchází, je dost nadsazená.

7/10

JJ

Blíženec (Gemini Man, USA, 2019)

žánr: akční, thriller, drama, sci-fi

režie: Ang Lee

scénář: David Benioff, Billy Ray, Darren Lemke

kamera: Dion Beebe

hudba: Lorne Balfe

hrají: Will Smith, Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen, Benedict Wong, Douglas Hodge, Ralph Brown, Theodora Miranne, Linda Emond, Ilia Volok, David Shae, Björn Freiberg, Alexandra Szűcs

délka: 117 minut

O jiném filmu s Willem Smithem si můžete přečíst zde.

Blíženec

Další příspěvky
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Psi nenosí kalhoty je film o člověku, který je rád bez kyslíku
Hlavním hrdinou filmu Psi nenosí kalhoty je chirurg Juha (Pekka Strang). Jeho žena (Ester Geislerová) se před pár lety nešťastnou...
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Richard Jewell – hrdina nespravedlivě obviněný z atentátu
Clinta Eastwooda zaujal skutečný příběh z roku 1986. Tehdy byl spáchán atentát na olympijských hrách v Atlantě. Jen díky bdělosti...
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Nejvíce nominací na cenu Český lev 2020 patří filmu Vlastníci
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznámila nominace pro 27. ročník výročních cen Český lev. Akademici vybírali z celkem 64...