vystoupení Queen, jedné z nejvýznamnějších rockových skupin všech dob, na největším koncertě, co se počtu diváků týče, Live Aid v létě roku 1985. Nesnadno zařaditelná hudba této britské hudební formace v čele s výrazným frontmanem Freddiem Mercurym se nesmazatelně zapsala do historie. Kdo by neznal nezaměnitelný úvod skladby „We Will Rock You”, ohromující sbor z „We Are the Champions” nebo uchvacující operní tóny „Bohemian Rhapsody”? Uplynulo více jak čtvrt století od Freddieho smrti a do kin přichází film popisující kariéru nejen Queen, ale především Freddieho Mercuryho.
Vznik filmu provázela celá řada změn a odkladů, týkajících se nejen obsahu, ale i obsazení. Nakonec se ztvárnění postavy a neobyčejného života zpěváka Freddieho Mercuryho, (vlastním jménem Farrokh Bulsara) ujal Rami Malek (seriál Mr. Robot, sága Twilight, Need For Speed). Režie se ujal Bryan Singer (X-Men, Valkýra).
Společně s ním se ve filmu také objeví například Lucy Boynton (Vražda v Orient Expressu) v roli Mary Austin, Gwilym Lee (seriál Jamestown) jako kytarista Brian May, Ben Hardy (seriál The Woman in White) v roli bubeníka Rogera Taylora, Joe Mazzello (Jurský park) coby basskytarista John „Deacy“ Deacon.
Tvůrci filmu tedy vybrali pro roli Mercuryho držitele ceny Emmy, Ramiho Maleka, hvězdu seriálu Mr. Robot a rodáka z Los Angeles. Rami Malek má hudbu Queen rád a byl nadšený, že bude mít možnost dozvědět se víc o svém hudebním oblíbenci.
„Věděl jsem, že Queen mají ohromné množství příznivců a Freddie Mercury byl ikonou a hrdinou pro mnoho lidí,“ říká Malek. „Ale nemyslím, že bych dokázal zcela pochopit, jak obrovský vliv měl na lidi po celém světě. Queen mají neskutečné množství fanoušků. Já byl vždycky jedním z nich. Myslím, že většina z nás si vybavuje Freddieho jen jako nakrátko ostříhaného, svalnatého muže s knírkem, oblečeného v nátělníku a překypujícího sebevědomím a mužností. Pokusil jsem se ukázat jeho schopnost ovládnout pódium, zpěv, hru na piano. A uprostřed toho všeho jsem objevil velmi složitého muže, který se snažil najít sebe samého.“
Patrně nejvěrněji se podařilo napodobit kytaristu Briana Maye a také ostatní členy kapely. Na druhou stranu jejich úkol byl o mnoho snazší. Především film není tolik o nich, a když se v hudbě objeví náročnější instrumentální výkon, nikdy je kamera nezabrala v detailu. A pak také měli k dispozici svůj předobraz, který představovali. Ostatní členové kapely jim ochotně pomáhali ztvárnit sebe sama, radili se svými zvyky a způsoby chování.
Pro vytvoření soundtracku, hudební stopy filmu, vznikla rozsáhlá knihovna sestavená z originálních Freddieho nahrávek, často jen pracovních. Malek však musel z důvodu věrohodné práce obličejových svalů a frázování ve všech záběrech zpívat naplno, byť hlas je Freddieho. I když to ve filmu nevypadá, jedna z nejjednodušších věcí byla znovu natočit vystoupení na Live Aid, kterým film začíná a končí. Malek přitom strávil mnoho času studiem filmových záznamů, aby se dokonale naučil napodobovat Freddieho pohyby, mimiku a dýchání.
Dokonce nezapomněl od klavíru ve Wembley poslat přes kameru při smutném textu písně Bohemian Rhapsody vzdušný polibek své mámě, jak jí doma slíbil, stejně jako ho tehdy v roce 1985 při Live Aid poslal i Freddie.
Bohemian Rhapsody nezobrazuje stejným dílem všechny etapy Freddieho života ani historie Queen. Výrazně potlačuje ty negativní. Stává se proto spíš oslavným pomníkem než objektivní výpovědí, ale to vůbec nevadí. Mercuryho arogantní období, kdy nekomunikoval s kapelou a pořádal dekadentní, oplzlé sexuální večírky, jaké neměly obdoby, je spíše jen naznačeno a zmíněno. (Ostatně za ně zaplatil v roce 1991 cenou nejvyšší.)
Podstatné je, že ukazuje Freddieho jako výjimečnou osobnost a ohromně talentovaného hudebníka. Člověka nadšeného pro svoji práci a milujícího své blízké. Jeho celoživotní láskou zůstala i Mary, se kterou žil před svým nečekaným coming outem.
Rami Malek se nevděčné úlohy zhostil znamenitě. Jistě, není to Freddie, ale odvedl velký kus poctivé práce a staví památku Freddieho na důstojný piedestal. Snímek Bohemian Rhapsody navždy zvěčnil Mercuryho jako sympaťáka s dětsky upřímnýma očima a jednu z nejvýznamnějších osobností světové rockové hudby. A skupinu Queen jako jeho dítě a současně jedinou rodinu, kterou kdy měl.
● V době, kdy Queen zatím čekali na svůj úspěch, Brian May učil matematiku a přírodní vědy ve škole v centru Londýna.
● „Bohemian Rhapsody“ je jediným singlem, který ve Velké Británii dostáhl první příčky ve čtyřech letech – a to v roce 1975, 1976, 1991 a 1992.
● Queen neměli v plánu vydat single „Another One Bites the Dust“, dokud je nepřesvědčil Michael Jackson. Píseň se stala nejúspěšnějším americkým singlem jejich kariéry.
● Přestože nevěřil v astrologii, navrhl Freddie znak Queen složený z astrologických znamení čtyř členů: dva Lvi, jeden Rak a jedna Panna.
● Freddie Mercury se narodil jako Farrokh Bulsara na Zanzibaru (nyní součást Tanzanie).
● Jméno Freddie přijal na anglické internátní škole St. Peter’s v Indii, kterou navštěvoval, než se jeho rodina přestěhovala do Anglie.
● Freddie se ve škole stal šampionem ve stolním tenise, věnoval se i boxu.
● Freddie kdysi pracoval na částečný úvazek jako bagážista na letišti Heathrow Airport.
● Freddie měl v horní čelisti o čtyři zuby navíc, což zapříčinilo, že mu přední zuby znatelně vyčnívaly. Nikdy ale neuvažoval, že by si chrup nechal opravit, protože věřil, že to dodává jeho hlasu zvláštní zvuk – legendární čtyřoktávový rozsah.
● Freddie byl druhým na seznamu MTV 22 nejlepších zpěváků za posledních 25 let, porazila ho jen Mariah Carey.
● Freddie byl velkým fanouškem španělské sopránové operní pěvkyně Montserrat Caballé. V roce 1987 společně nahráli album „Barcelona“ a hit se stejným názvem. Ačkoliv se toho Freddie nedožil, „Barcelona“ byla úvodní písní na olympijských hrách. V roce 1992 se stala nejznámější olympijskou písní všech dob.
● Na památku jeho nedožitých 70. narozenin v září 2016 byl po Freddiem pojmenován asteroid. Mezinárodní astronomická unie označila asteroid 17473 jako Freddiemercury. Asteroid byl objeven v roce 1991, v témže roce, kdy Freddie zemřel.
9/10
JJ
Bohemian Rhapsody (Bohemian Rhapsody, Velká Británie USA, 2018)
žánr: životopisný, drama, hudební
režie: Bryan Singer
scénář: Anthony McCarten
kamera: Newton Thomas Sigel
hudba: Queen, John Ottman
hrají: Rami Malek, Lucy Boynton, Joseph Mazzello, Mike Myers, Ben Hardy, Aidan Gillen, Gwilym Lee, Tom Hollander, Allen Leech, Jess Radomska, Aaron McCusker, Michelle Duncan, Max Bennett, Ace Bhatti
délka: 134 minut
O dalším zajímavém hraném hudebním filmovém dokumentu si můžete přečíst zde.