Borg/McEnroe – souboj, který vstoupil do historie

Borg/McEnroe – souboj, který vstoupil do historie

Dvě tenisové legendy

přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se v roce 1980 poprvé střetly ve finále Wimbledonu. Hvězdný Björn Borg se pokoušel vyhrát tento nejvyšší tenisový turnaj popáté v řadě za sebou, talentovaný mladík John McEnroe toužil získat své první vítězství. Ve filmu Borg/McEnroe jsme svědky úžasného a napínavého utkání nejen sportovního, ale především psychologického souboje dvou odlišných povah patřících silným osobnostem s obrovskou vůlí. Dlouhovlasý, málomluvný Švéd Björn Borg (Sverrir Gudnason), chladný jako led, nikdy nedával znát žádné emoce. Vždy musel bydlet ve stejném hotelu, jezdit ve stejném autě a na kurtu mít k dispozici svoje dva ručníky. Přesným opakem byl tehdy kudrnatý Američan John McEnroe (Shia LaBeouf). Výbušný, impulzivní, cholerický, hádavý, vyrábějící si nepřátele jak na běžícím pásu všude, kam vkročil.

Snímek je především o Björnu Borgovi. Retrospektivně se po kouskách dozvídáme, jak postupovala od dětství jeho kariéra. Jak přemýšlel, jaké měl zvyky. Především však všechno směřuje k legendárnímu wimbledonskému finále. Postupujeme jednotlivými zápasy, což chvílemi až tolik zábavné úplně není, vzhledem  tomu, že víme, jak musí dopadnout výsledky, abychom se dočkali očekávaného vyvrcholení. Závěrečný souboj nás bohatě odškodní, neboť je opravdu strhující.

Borg/McEnroe – výjimečná podoba

Oba hlavní představitelé byly vybráni naprosto přesně, nejen podobou, ale podařilo se jim vytvořit své postavy do nejmenších detailů, téměř jako by to skutečně byli oni. Což je samozřejmě nemyslitelné, dnes jsou z nich šedesátiletí pánové. A mimochodem, celoživotní přátelé.

Nemusíte být žádný velký příznivec tohoto sportu, přesto vás snímek nekompromisně vtáhne. Je natočen silně dramaticky, emotivně, napětí z něj, zejména ke konci, doslova kape. Detailní záběry kamery, rychlé střihy, střídavé pohledy do očí. A pokud se vám podaří, že nebudete vědět výsledek finále Wimbledonu roku 1980, buďte rádi, máte o nezapomenutelný filmový zážitek postaráno tím více.

Pár slov k historii Wimbledonu

Stejného počtu wimbledonských titulů v řadě se v historii tohoto nejslavnějšího tenisového turnaje podařilo kromě Borga dosáhnout mezi muži jen Rogeru Federerovi. Ten za svou kariéru navíc získal tento titul celkem osmkrát. Mezi ženami ho předčila Martina Navrátilová se svými devíti tituly.

7,5/10

JJ

Borg/McEnroe (Borg/McEnroe, Švédsko, Dánsko, Finsko, 2017)

žánr: drama, životopisný, sportovní

režie: Janus Metz

scénář: Ronnie Sandahl

kamera: Niels Thastum

hudba: Vladislav Delay, Jonas Struck

hrají: Sverrir Gudnason, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Tuva Novotny, David Bamber, Robert Emms, Björn Granath, Demetri Goritsas, Claes Ljungmark, Scott Arthur, Ian Blackman, Colin Stinton, Dag Malmberg, David Bowles, Zuzana Geislerová, Peter Hosking

délka: 90 minut

Björn Borg (* 6. června 1956) je bývalý profesionální švédský tenista. Je považován za jednoho z nejlepších tenistů všech dob.

Za svou kariéru vyhrál 64 turnajů ATP ve dvouhře, z toho 11 grandslamových. Nikdy ovšem nezískal titul na US Open, ačkoliv byl čtyřikrát ve finále. V letech 1976 a 1978 podlehl Jimmy Connorsovi, v roce 1981 pak Johnu McEnroeovi.

V roce 1987 byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Wimbledon je nejstarší a nejslavnější tenisový turnaj na světě, odehrává se v Londýně, o jeho historii se více můžete dočíst zde.

Jak pracuje branková technologie na fotbalovém mistrovství světa se dočtete zde.

Borg/McEnroe

Další příspěvky
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
V síti – A nevadí, že mi je teprve dvanáct?
Před několika lety oslovila společnost O2 režiséra Víta Klusáka s nabídkou natočit naučný videoklip pro mládež o nebezpečích číhajících na...
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Festival La Película 2020 představí latinskoamerické filmy
Originální bláznivé komedie zvané españolada z rukou mistrů španělského filmu, psychologická dramata, kriminální thrillery i zajímavé sondy do historie i...
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...