Božská Florence, nejhorší operní zpěvačka všech dob!

Božská Florence, nejhorší operní zpěvačka všech dob!

Fascinující příběh podle skutečné události

Jsme v New York City, píše se rok 1944, a mezi místní společenskou smetánkou kraluje jako největší hvězda oblíbená zpěvačka operních árií, známá božská Florence Foster Jenkins (Meryl Streep).Pořádá večery operních recitálů nejslavnějších árií, bere lekce zpěvu u renomovaných pedagogů, to vše si může dovolit, neboť je pohádkově bohatá a její manžel St. Clair Bayfield (Huge Grant), známý štědrý mecenáš klasické hudby, ji v uměleckých ambicích po všech stránkách ze všech sil podporuje.

Až potud by bylo všechno v nejlepším pořádku, situace vypadá vrcholně idylicky. Celá záležitost má ale zapeklitý háček. Florence zpívá naprosto hrozně, falešně, neumí frázovat, prostě katastrofa. Ona sama je však přesvědčena o svém božském pěveckém nadání. Její manžel ji hluboce miluje, a snaží se Florence za každou cenu uchránit posměchu a zklamání. Organizuje veškerá její vystoupení výhradně buď před tolerantními přáteli či velkoryse podplaceným publikem, hudební kritiky nevyjímaje. Až jednou, kdy se stárnoucí Florence rozhodne splnit si svůj sen zazpívat před vyprodanou Carnegie Hall, nastane problém.

Od začátku jsou pochopitelně největší lahůdkou do detailu propracované perfektní herecké výkony tří hlavních představitelů. Huge Grant má za úkol vytvářet image a chránit pověst své milované ženy, zároveň je nápaditým, pracovitým manažerem i dokonale pozorným, galantním manželem.

Přitom z důvodů, které netřeba vyzrazovat, má ještě přítelkyni, o které Florence ví, na jejich manželství však tato okolnost nemá vliv. „Bayfield byl manažer, který měl skvělý smysl pro absurditu,“ říká režisér Frears. „Florence a Bayfield žili v bublině a Bayfield se vždy soustředil na to, aby Florence chránil.“

04187 Florence Foster Jenkins - Photo Nick Wall.NEF

Božská Florence je nevšední úkaz

Dále tu máme Meryl Streepovou. Ani její postava v podstatě nemá žádný velký vývoj. Blahosklonně přijímá obdiv, zakládá a provozuje různé organizace a spolky za účelem šíření a podpory hudby, kterou nadevše miluje. Meryl Streepová už v muzikálu Mamma Mia! prokázala, že je kromě skvělé herečky i výbornou zpěvačkou. Nyní se musela tedy naopak naučit zpívat špatně. Ale ne ledajak, naučila se zpívat podle dobových nahrávek se stejnými chybami jako skutečná Florence.

Při porovnání nahrávek Meryl a Florence takřka není slyšet rozdíl. Pro Meryl Streep to samozřejmě byla výzva: „Myslela jsem, že to bude hračka, ale paradoxně to bylo mnohem složitější než zpívat dobře a čistě. Zaprvé Florence zpívala ty nejtěžší operní árie – Královnu noci z Mozartovy Kouzelné flétny a indickou Bell Song od Lakmé Delibes. To, co dělá její zpěv zábavným, je to, že je tak blízko správnému tónu a najednou je naprosto mimo, což je k popukání. V její mysli ovšem byl její zpěv dokonalý.“

Jediná postava, která naopak prochází dost dramatickým vývojem, je najatý doprovodný klavírista Cosme McMoon, představovaný Simonem Helbergem. Od prvních okamžiků, kdy se snaží pochopit a zorientovat v tragikomedii, ve které se rovnýma nohama ocitl, přes učení se co nejlépe hrát se všemi požadovanou hru, až po téměř láskyplný vztah k Florence na závěr. Jeho herecký výkon je ve filmu velkým překvapením, a nerozpakoval bych se ho ohodnotit jako bezvýhradně obdivuhodný.

Natáčení filmu probíhalo ve Velké Británii. Liverpool tak nahrazoval New York. Dvě hlavní koncertní scény byly obě natáčeny v Londýně, Carnegie Hall byla v Hammersmith Apollo a Ritz Carlton byl v hotelu Park Lane. Režisér Frears k tomu říká: „Nemohli jsme tento film natočit v současném New Yorku, protože už nevypadá jako ve čtyřicátých letech.“

Přestože filmu mnoho nechybí do dvouhodinové stopáže, udržuje si po celou dobu zábavné tempo, je vtipný, zkrátka jeho sledování od začátku do konce baví.

9/10

JJ

Božská Florence (Florence Foster Jenkins, Velká Británie, 2016)
žánr: životopisný, komedie
režie: Stephen Frears
scénář: Nicholas Martin
kamera: Danny Cohen
hudba: Alexandre Desplat
hrají: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson a další
délka: 110 minut

Skutečná Florence Foster Jenkins
Narodila se v roce 1868 v Pensylvánii. Jako dítě hrála skvěle na klavír. Když dospěla, její hudební ambice zmařil bohatý otec, který jí odmítl financovat studium v zahraničí.
Florence odešla z domova a živila se jako učitelka klavíru. V roce 1900 se usadila v New Yorku a rozhodla se stát zpěvačkou. Roku 1909 došlo ke dvěma zásadním událostem, které jí pomohly splnit její sen. Zemřel jí otec a zanechal po sobě obrovské dědictví. A Florence potkala St. Clair Bayfielda, nemanželského syna anglického hraběte a neúspěšného herce.
Začala brát hodiny zpěvu. Založila vlastní hudební společnost – Verdiho klub.

Jako hudební režisérka a producentka hrála v takzvaných populárních živých obrazech pro vybrané soukromé publikum. Velmi brzy si troufla zpívat árie Verdiho, Mozarta či Johanna Strausse a dokonce Brahmsovy lieder (druh německé písně), a to za doprovodu svého klavíristy Cosme McMoona.
Přesto – nebo možná právě proto – nedostatek jejího pěveckého talentu lákal další a další nadšence, její sláva se tak rozšířila do všech salónů, kam chodila nejvyšší newyorská smetánka. Jejím největším triumfem byl koncert v Carnegie Hall dne 25. října 1944. Vstupenky byly vyprodané za pouhé dvě hodiny a mezi nadšeným publikem byly takové osobnosti jako Cole Porter (autor písní), Gian Carlo Menotti (skladatel), Lily Pons (sopranistka).

_DSC9294.NEF

05701 Florence Foster Jenkins - Photo Nick Wall.NEF

08956 Florence Foster Jenkins - Photo Nick Wall.NEF

05422 Florence Foster Jenkins - Photo Nick Wall.NEF

xxxFFJ_02619

Florence

Screen Shot 2016-08-16 at 17.34.10

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...