Canon EOS R, nová full frame bezzrcadlovka nastupuje

Canon EOS R, nová full frame bezzrcadlovka nastupuje

Světový lídr

v oblasti digitálního zpracování obrazu doplnil svůj full frame svět představením nového fotoaparátu EOS R, přístrojem s pokročilými vlastnostmi. Canon EOS R je prvním fotoaparátem, který je opatřen  RF bajonetem o průměru 54 mm, vzdáleným 20 mm od snímač a opatřeným 12 konektory pro komunikaci s  objektivy. Díky nejrychlejšímu systému automatického zaostřování a možnosti ostřit ještě v tak nízkých světelných podmínkách jako je minus 6EV se stává EOS R perfektním volbou pro profesionální výsledky každého záběru. 

Kombinace vysoce výkonných objektivů řady RF, full frame CMOS senzoru s  přibližně 30,3 miliony efektivních pixelů a nejnovějšího procesoru DIGIC 8, umožňuje vytvářet nejvyšší kvalitu obrazu. Komunikace mezi tělem fotoaparátu a objektivem RF je na takové úrovni, že dokonce i režim Digital lens optimizer, který díky informacím přenášeným bajonetem „dočišťuje“ optický výsledek, má minimální dopad na zpomalení kontinuálního snímání.

Momentálně nejrychlejší systém automatického zaostřování na světě – jen 0.05 sekundy má schopnost souvisle zachytit pohybující se objekty frekvencí až 8 snímků za sekundu. EOS R má funkcionalitu „Touch and drag AF“, která umožňuje intuitivní možnost výběru z 5655 pozic AF, což je více než kolik má jakýkoliv jiný fotoaparát v této třídě.

Canon EOS R

Jelikož je toto zařízení první na světě, které dokáže automaticky zaostřovat v tmavém prostředí až do – 6EV, je EOS R optimalizován na focení v prostředí s nízkým množstvím světla. Pokročilý elektronický hledáček (Electronic Viewfinder – EVF) s 3,69 miliony body poskytuje 100 % pokrytí snímané scény. Dává tak možnost vidět objekty v jejich skutečných barvách i za skoro absolutní tmy.

Novinka nabízí možnost neslyšitelného snímání obrazu díky reálně tiché závěrce a poskytuje tím totální diskrétnost i v  těch nejosobnějších fotografických prostředích, takže je ideální například pro fotožurnalisty č svatební fotografy. Při sejmutí objektivu z vypnutého fotoaparátu se zakryje snímač, takže se zabrání jeho znečištění nebo poškození.

Canon EOS R a nové funkce

EOS R je skutečně mistrným nástrojem pro tvůrce filmů. Mají možnost točit na formát 4K s plnou kontrolou audio záznamu, díky variabilitě otočého displeje a pomocníkovi pro manuální ostření (funkce peaking). Dodatečně mohou tvůrci filmů použít 10 bitový výstup skrze HDMI. Prostřednictvím profilu Canon log mohou snímat záznam v neutrálním kontrastu až do dynamického rozsahu 12 EV kroků při nastavení ISO 400. To umožní následné úpravy v post-processingu, aby se vyhnuli i sebemenší nuanci v barevném detailu, stínech a přepalech.

Canon EOS R

Část ovládání na těle EOS R je přizpůsobitelná, což přináší nový rozměr personalizace a užívání EOS majiteli. Robustní tělo z hliníkové slitiny odolné proti povětrnostním vlivům dovoluje uživatelům fotit delší dobu, a přitom si stále užívat pohodlí gripu a intuitivního rozhraní. Jako první v  modelové řadě EOS má EOS R přizpůsobitelnou multifunkčí lištu, na které si uživatel může přednastavit preferovanou funkci, například citlivost ISO. Pro ty, kteří jsou stále v  pohybu, nabízí EOS R Bluetooth spárování s mobilním telefonem, a také ukládání GPS polohy u každé pořízené fotografie. Dodatečně lze využít také aplikace Canon Camera Connect, která nabízí svobodu tvůrčímu fotografování focením dálkové ovládání.

Špičková optika

Odstup bajonetu RF s průměrem 54 mm pouhých 20 mm od fokální roviny nabízí zcela nové možnosti v  optické konstrukci objektivů. Umožnil konstruktérům společosti Canon sestrojit takové objektivy, které dříve nebyly možné. Vedle objektivů v rámci existujícího systému EOS dnes Canon uvádí také 4 nové objektivy v  systému EOS R, které posouvají hranice optiky.

RF 50mm f/1.2L USM je extrémně světelný zástupce kategorie L je nejsvětelnější v této třídě. Mimořádné zobrazení detailů, vysoká ostrost, ohromující hloubka ostrosti a pozoruhodný výkonem při nízké hladině světla – to jsou výhody této optické konstrukce.

Model RF 24-105mm f/4L IS USM patří do modelové řady „eLkových“ zoom objektivů a stává se prvním modelem, který využívá technologii Nano USM. Ideální pro tvůrce filmů při potřebě nepřerušovaného zaostřování za účelem přirozeně vypadajících přechodů mezi snímky při sledování pohybujícího se objektu. Je tenký a jednoduše ovladatelný a má fixní světelnost 4. Rychlý a tichý systém automatického zaostřování a pětistopá stabilizace obrazu z něj dělá ideální model pro filmaře.

RF 28-70mm f/2L USM je prvním na světě, který nabízí takto vysokou světelnost f/2 skrze celý rozsah ohniskových vzdáleností. Konstrukce absorbuje případné pády či nárazy, zabraňuje jejich ničivým následkům. Posledním z  představovaných modelů je vysoce světelný makroobjektiv RF 35mm f/1.8 MACRO IS STM, ideální pro street foto, cestování a pořizování detailních záběrů. Nabízí přirozené širokoúhlé záběry, pohledy do makrosvěta a hybridní stabilizaci obrazu. Ostření, clona a stabilizace obrazu jsou integrovány do jedné konstrukčí jednotky.

Adaptéry

Tři nově představené adaptéry umožňují více než 70 modelům objektivů EF a EF-S využívat inovativního systému EOS R. Tento adaptér přináší uživateli možnost ovládacího prstence, který se nachází na RF objektivech. Drop-in filter adaptér umožňuje použití širokého spektra drop-in filtrů (Drop-in polarizačí filtr a Drop-in variabilní ND filtr). Je to ideální řešení pro filmaře využívající objektivy, ke kterým je složité nebo nemožné filtr přidat. Drop-in variabilní ND filtr řídí expozici, přičmž polarizační filtr eliminuje odrazy a vylepšuje barevnou saturaci.

Další příslušenství

Široké spektrum nového příslušenství dostupné pro EOS R obsahuje také například grip na baterii či blesk. Grip BG-E22, umožňuje použití dvou vysokokapacitních lithio-ionových LP-E6N baterií a nabízí možnost externího nabíjení skrze USB adaptér. Fotograf se tak může své činnosti věnovat déle. Má také usnadněné focení při vertikální pozici, se zachováním polohy ovládacích prvků.

Pro kreativní možnosti osvětlení nabízí BG-E22 PC terminál pro připojení na tradiční kabelový studiový blesk pro použití s EOS R. Speedlite EL-100 je kompaktní, lehký a vysoce účnný blesk s automatickým režimem, umožňujícím komunikaci s  kompatibilními přístroji.

Nově představeným uživatelským prvkem všech RF objektivů je nový ovládací prstenec, tzv. „Control ring“. Umožní rychlé nastavení clony, rychlosti závěrky, ISO či kompenzaci expozice velmi jednoduše, bez přerušení koncentrace na záběr.

Hlavní vlastnosti systému EOS R

• Vynikající optický výkon, nové možnosti konstrukce objektivů a možnost tvůrčí flexibility

• Pokročilá komunikace mezi tělem přístroje a objektivy

• Kompatibilita s existujícími EF and EF-S objektivy a příslušenstvím

• Schopnost snímání i ve zhoršených světelných podmínkách

Hlavní vlastnosti fotoaparátu EOS R

• Možnost využití s novými výkonnými RF objektivy, 35mm full frame CMOS senzor s  přibližně 30,3 miliony efektivních pixelů a nejnovější obrazový procesor DIGIC 8

• Světově první fotoaparát, který dokáže automaticky zaostřit i v tak obtížných světelných podmínkách jako – 6 EV

• Nejrychlejší možnost automatického zaostřování na světě – 0.05 vteřiny

• Digital Lens Optimizer

• Touch and Drag AF – možnost výběru z 5655 pozic AF

• Tichá závěrka

• Formát 4K videa s  možnost 10 bitového výstupu skrze HDMI

(O blesku Canon s automaticky otočnou hlavou si můžete přečíst zde.)

Canon EOS R

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...