Captain Marvel – zrodila se dosud nejmocnější superhrdinka

Captain Marvel – zrodila se dosud nejmocnější superhrdinka

Marvelovský svět

se už od loňska připravuje na osudový souboj s Thanosem, nekonečně posíleným kompletní rukavicí s kouzelnými kameny. Jestli si všichni kladli otázku, kdo se mu dokáže postavit, známe nyní odpověď. Captain Marvel se od teď stala nejmocnější a nejsilnější superhrdinkou. Jen ona se v čele s ostatními Avengers má šanci vzepřít dosud neporazitelnému Thanosovi.

V nejnovějším snímku se v roli Captain Marvel představila výborná herečka Brie Larson. Režie se ujala poměrně nezkušená dvojice Anna Boden a Ryan Fleck. Což je strategie, která u Marvelů v minulosti párkrát vyšla. Brie Larson, na rozdíl od režijního dua, doslova exceluje. Není tuctovou kráskou, spíše takovou holkou od vedle, zvyklou se o sebe za všech okolností postarat. Sympatická, inteligentní, jen její postava ke svým mimořádným schopnostem přišla trochu záhadně. Nafasovala je zkrátka před misí za osvobození zajatého agenta a hotovo.

Všechno je jinak

Během mise dochází k překvapivým komplikacím a zvratům. Není jisté, kdo všechno je vlastně nepřítel a kapitánka se nečekaně ocitá na Zemi. Jejím kolegou se zde řízením osudu stává policista Fury (Samuel L. Jackson). Nakonec z nich vznikne slušně sehraný tým. Kapitánce se začíná vracet zablokovaná paměť a zjišťuje děsivé skutečnosti.

Není Captain Marvel feministka?

V jistém smyslu trochu ano. Nejednoho diváka překvapí rozhodnutí učinit nejsilnější bojovnicí ženu. A to přesto, že zkraje filmu jeden z důstojníků upozorňuje, jakými nevýhodami ženy bojovnice jsou její náladovost a emoce. Jenže celkově se všichni právě tomuto intuitivnímu, nevypočitatelnému ženskému uvažování podřizují. Carol (křestní jméno kapitánky) se setkává s dřívější pozemskou kolegyní a kamarádkou, aby přišla na kloub své minulosti. I jedna z dalších významných postav je žena. Málo platné, tento film ženské hrdinky ovládly.

Tuctové střílečky

Naproti tomu nic nového nepřinesly bojové scény. Vesmírné souboje začnou brzy nudit a připomínají druhořadé puberťácké počítačové střílečky. Postupně scénář rezignuje na propracovanou návaznost situací a stane se předvídatelným. Děj se omezí na likvidaci nepřátel a zachraňování přátel, a to v pořadí, jak přicházejí na scénu. Kdo přijde, dostane, co mu náleží. Captain Marvel disponuje stále monumentálnějšími schopnostmi, které jsou v závěru prakticky bez omezení. Čím to, nikdo už neřeší, nicméně působí v závěru až naivně a komicky. Hodně v rámci děje boduje jeden domácí mazlíček (neprozradím jaký). Ten zachraňuje tradiční marvelovské prvky humoru, vlastně je jediným nápaditým oživením, škoda, že nedostal větší prostor. Režii se nepodařilo vždy udržet a stupňovat napětí, nicméně hlavní cíl snímek splnil. Thanos má pro blížící se film Avengers: Endgame nebezpečného protivníka.

Komiksoví fanoušci ovšem už viděli celou řadu mnohem lepších a propracovanějších marvelovských příběhů než vlažný Captain Marvel. Doufejme, že v legendárním studiu nedochází tvůrčí dech a nezačínáme paběrkovat.

6/10

JJ

Captain Marvel (Captain Marvel, USA, 2018)

žánr: akční, dobrodružný, sci-fi

režie: Anna Boden, Ryan Fleck

scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet

kamera: Ben Davis

hudba: Pinar Toprak

hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg, Mckenna Grace, Rune Temte

délka: 124 minut

Předchozí marvelovský snímek Avengers: Infinity War si můžete připomenout zde.

Další příspěvky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
Laserový televizor se zvukem přímo z obrazovky
První sonický laserový televizor na světě Hisense HE88L5V dokonale propojuje 4K obraz se zvukem v nejpokročilejším zvukovém standardu Dolby Atmos. Zvuk...
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Luxusní obytný vůz na pohodlné cestování a pobyt v přírodě
Spokojte se prostě s tím nejlepším Popularitu obytných vozů ještě umocnila pandemie covid-19. Naprostá nezávislost a svoboda na cestách, spojená...
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
Šarlatán se ocitl před soudem kvůli nelegálnímu šíření
CinemArt se obrátil na soud kvůli porušování autorských práv provozovatelem služby ulož.to v případě filmu Šarlatán a uspěl. Předběžné opatření...