Captain Marvel – zrodila se dosud nejmocnější superhrdinka

Captain Marvel – zrodila se dosud nejmocnější superhrdinka

Marvelovský svět

se už od loňska připravuje na osudový souboj s Thanosem, nekonečně posíleným kompletní rukavicí s kouzelnými kameny. Jestli si všichni kladli otázku, kdo se mu dokáže postavit, známe nyní odpověď. Captain Marvel se od teď stala nejmocnější a nejsilnější superhrdinkou. Jen ona se v čele s ostatními Avengers má šanci vzepřít dosud neporazitelnému Thanosovi.

V nejnovějším snímku se v roli Captain Marvel představila výborná herečka Brie Larson. Režie se ujala poměrně nezkušená dvojice Anna Boden a Ryan Fleck. Což je strategie, která u Marvelů v minulosti párkrát vyšla. Brie Larson, na rozdíl od režijního dua, doslova exceluje. Není tuctovou kráskou, spíše takovou holkou od vedle, zvyklou se o sebe za všech okolností postarat. Sympatická, inteligentní, jen její postava ke svým mimořádným schopnostem přišla trochu záhadně. Nafasovala je zkrátka před misí za osvobození zajatého agenta a hotovo.

Všechno je jinak

Během mise dochází k překvapivým komplikacím a zvratům. Není jisté, kdo všechno je vlastně nepřítel a kapitánka se nečekaně ocitá na Zemi. Jejím kolegou se zde řízením osudu stává policista Fury (Samuel L. Jackson). Nakonec z nich vznikne slušně sehraný tým. Kapitánce se začíná vracet zablokovaná paměť a zjišťuje děsivé skutečnosti.

Není Captain Marvel feministka?

V jistém smyslu trochu ano. Nejednoho diváka překvapí rozhodnutí učinit nejsilnější bojovnicí ženu. A to přesto, že zkraje filmu jeden z důstojníků upozorňuje, jakými nevýhodami ženy bojovnice jsou její náladovost a emoce. Jenže celkově se všichni právě tomuto intuitivnímu, nevypočitatelnému ženskému uvažování podřizují. Carol (křestní jméno kapitánky) se setkává s dřívější pozemskou kolegyní a kamarádkou, aby přišla na kloub své minulosti. I jedna z dalších významných postav je žena. Málo platné, tento film ženské hrdinky ovládly.

Tuctové střílečky

Naproti tomu nic nového nepřinesly bojové scény. Vesmírné souboje začnou brzy nudit a připomínají druhořadé puberťácké počítačové střílečky. Postupně scénář rezignuje na propracovanou návaznost situací a stane se předvídatelným. Děj se omezí na likvidaci nepřátel a zachraňování přátel, a to v pořadí, jak přicházejí na scénu. Kdo přijde, dostane, co mu náleží. Captain Marvel disponuje stále monumentálnějšími schopnostmi, které jsou v závěru prakticky bez omezení. Čím to, nikdo už neřeší, nicméně působí v závěru až naivně a komicky. Hodně v rámci děje boduje jeden domácí mazlíček (neprozradím jaký). Ten zachraňuje tradiční marvelovské prvky humoru, vlastně je jediným nápaditým oživením, škoda, že nedostal větší prostor. Režii se nepodařilo vždy udržet a stupňovat napětí, nicméně hlavní cíl snímek splnil. Thanos má pro blížící se film Avengers: Endgame nebezpečného protivníka.

Komiksoví fanoušci ovšem už viděli celou řadu mnohem lepších a propracovanějších marvelovských příběhů než vlažný Captain Marvel. Doufejme, že v legendárním studiu nedochází tvůrčí dech a nezačínáme paběrkovat.

6/10

JJ

Captain Marvel (Captain Marvel, USA, 2018)

žánr: akční, dobrodružný, sci-fi

režie: Anna Boden, Ryan Fleck

scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet

kamera: Ben Davis

hudba: Pinar Toprak

hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg, Mckenna Grace, Rune Temte

délka: 124 minut

Předchozí marvelovský snímek Avengers: Infinity War si můžete připomenout zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...