Catching Breathe – extrémní dokument o extrémním sportu

Catching Breathe – extrémní dokument o extrémním sportu

Nápad, původně zrozený v mladoboleslavské kanceláři,

se dočkal úspěšné realizace na druhém konci světa pod názvem Catching Breathe. Představte si, že jste zaměstnancem automobilky Škoda a jednoho krásného dne jste svým nadřízeným pověřeni, abyste vymysleli a připravili neotřelý, zajímavý, nadnárodní projekt na podporu tuzemské automobilové značky. Co byste udělali? 

Škodovka je jako sponzor Tour de France dlouhodobě spjatá s cyklistikou, takže proč u ní nezůstat. Jak ale ještě více zaujmout? Jedině ještě extrémnějšími výkony při neobvyklém, jedinečném závodu, nejlépe ve velmi atraktivním prostředí. Jenže kde? Všechno už tu přeci bylo. Volba nakonec padla na Himaláje. Nejvyšší hory, řídký vzduch ve vysoké nadmořské výšce, to vše se stává obrovskou výzvou. Nejvýše položená horská silnice na světě. V celosvětovém konkurzu jsou vybráni čtyři špičkoví účastníci. Pokusí se pokořit rekord rakouského atleta Christopha Klugeho z roku 2012 (3 hodiny a 4 minuty). Stejná trasa, stejné podmínky. Přípravy závodu, a pochopitelně jeho natáčení, se rozbíhají na plné obrátky.

Kdo bude lapat po dechu?

Za účastníky závodu byli nakonec v nejužším a náročném konkurzu vybráni Andrea Schiliro, italský fotograf a celoživotní cyklistický fanatik. Dále známý vloger Valentí Sanjuan, nezničitelný španělský bojovník, který si přivezl i kameramana, aby vytvořil pro svůj internetový kanál vlastní videa. Jedinou ženou ve vrcholové čtveřici se stala švédská Iron lady a držitelka titulu Královna hor Eva Linskog. Největším favoritem pak patrně všem přítomným připadal Bartosz Huzarski, profesionální polský cyklista, několikanásobný účastník Tour de France. Kdo z těchto soutěžících pokoří Klugeho rekord? A podaří se to vůbec někomu?

Catching Breathe

Organizační labyrint

Uspořádat takovouhle akci v Indii se ukázalo být neméně náročnou výzvou také pro pořadatele. V místech, kde čas nic neznamená, veškerý pracovně-společenský život podléhá neprodyšnému kastovnímu systému, a užití mobilů je značně nespolehlivé, ke všemu za humny probíhá válka. Nekonečná množství povolení, výjimek a překonání pro nás neznámých nařízení a předpisů provází naprostá nezbytnost zevrubné orientace v neznámém společenském i náboženském prostředí. Ovšem takto nákladný projekt nesmí nic ohrozit. Ani domácí poradci a průvodci bohužel nejsou zárukou, že všechno klapne.

Pro co nejlepší fungování lidského organismu ve vysoké nadmořské výšce se stal poradcem člověk nejpovolanější, zkušený český horolezec Radek Jaroš. Aklimatizaci na nové podmínky značně usnadnily a urychlily hypoxické stany. Umožňují nasimulovat podmínky cílového prostředí ještě dříve, než se v něm člověk ocitne, čímž významně zkrátí nezbytnou dobu aklimatizace. Veškerá potřebná vozidla Škoda Karoq a Kodiaq byla nakonec letecky dopravena z Čech. Spolehnout se na domluvu s místním importérem se ukázalo přeci jen příliš riskantní.

Catching Breathe – den D

Závodníky čekalo překonání 1 800 metrů výškového rozdílu během zhruba 3 až 4 hodin. Z nadmořské výšky 3 500 metrů se velmi rychle ocitnou ve výšce 5 359 metrů, kde je o polovinu méně kyslíku. Ani tvrdě trénované tělo nemusí takový nápor vydržet. Cestou se ještě zhoršilo počasí, takže sáhnout si na dno nabralo drsnou podobu. Přesto všichni závodníci s vypětím všech sil dorazili do cíle. Užitečnou motivací jim bylo jedno doprovodné vozidlo Škoda, jedoucí s nimi přesně tempem Christopha Klugeho. Neustále měli tedy všichni přehled o tom, jestli je jejich výkon lepší nebo horší.

Z celé akce vznikl napínavý, téměř půlhodinový dokument režisérů Alberta Accettulliho a Jana Pavlackého o překonání ultimátního rekordu.

Naleznete ho zde, určitě stojí za vidění.

JJ

Další příspěvek ze sportovního prostředí si můžete přečíst zde.

Catching Breathe

Další příspěvky
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Oscars 2020 – 92. udílení prestižních filmových ocenění
Nejprestižnější událost pro všechny kolem filmu proběhla v noci 9. února z neděle na pondělí. Ceremoniál Oscars 2020 se ve...
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn)
Akční podívaná pro holky, tak by se asi nejlépe dalo popsat řádění bývalé Jokerovy partnerky Harley Quinn (Margot Robbie) ve...
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Modelář – pět let připravovaný film Petra Zelenky v kinech
Režisér a scenárista, podepsaný režijně či autorsky (většinou oboje) pod úspěšnými filmy jako Knoflíkáři, Samotáři, Ztraceni v Mnichově a oceněným...