Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky

Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky

Udílení cen tomu nejlepšímu,

co se za uplynulý rok v české kinematografii urodilo, proběhlo tentokrát v pražském Rudolfinu. Mezi 40 celovečerními nominovanými hranými filmy a 29 dokumenty vybíralo 166 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). O tom, kdo všechno nakonec ocenění Český lev 2019 získal, se mohli diváci České televize přesvědčit v sobotu v přímém přenosu na televizních obrazovkách.

Večer moderoval Václav Kopta civilním, šedivým způsobem, takřka bez humoru, občasný pokus o vtípek většinou úplně nevyšel. Celkově lze říci, že udílení scházel lesk, noblesa a dojem slavnostní události.

Český lev 2019 leckdy překvapil

Smutným okamžikem byla nečekaně rozsáhlá vzpomínka na herce, kteří za poslední rok odešli do hereckého nebe. V takto uceleném přehledu překvapilo, kolik vynikajících herců v poslední době zemřelo.

Jednotlivé kategorie uváděla vždy jakási předtočená rozpačitá etuda nominovaných se svítící koulí, připomínající obří žárovku. Většina z nich nevěděla, co si s ní počít, což bylo někdy hodně vidět. Vítězný film Všechno bude odjel už na podzim sklízet úspěchy na filmový festival do Toronta, takže se proměnění alespoň několika nominací očekávalo i na domácí půdě. Ovšem šest získaných sošek se stalo událostí večera. Naproti tomu největší zklamání čekalo tvůrce snímku Toman. Ze třinácti nominací neproměnil ani jedinou.

Co člověk, to názor

S Dabing street jako nejlepším seriálem a King Skate jako nejlepším dokumentem lze souhlasit. Jenevéfě Bokové gratuluji k Českému lvu za hlavní roli ve filmu Chvilky, kterého si za svůj výkon zaslouží. Naproti tomu naprosto nechápu, jak někdo mohl udělit cenu pro nejlepšího herce Karlu Dobrému. Osobně jsem i velmi zklamán, že se žádného uznání nedočkaly výborné filmy Zlatý podraz a Jan Palach. Vladimír Smutný by si cenu za skvělou kameru filmu Zlatý podraz nepochybně zasloužil. Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli podle akadamie předvedl Jan František Uher v road movie Všechno bude. Při vší úctě k výkonu v tak mladém věku vypadá nicméně toto rozhodnutí spíš jako vtip.

Nejlepší film

Všechno bude, další nominace: Jan Palach, Tlumočník, Toman, Zlatý podraz.

Nejlepší režie

Vyhrál snímek Všechno bude – Olmo Omerzu, další nominace: Hmyz – Jan Švankmajer, Jan Palach – Robert Sedláček, Tlumočník – Martin Šulík, Toman – Ondřej Trojan.

Nejlepší scénář

Všechno bude – Petr Pýcha, další nominace: Chata na prodej – Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová, Jan Palach – Eva Kantůrková, Tlumočník – Marek Leščák a Martin Šulík, Toman – Zdenka Simandlová a Ondřej Trojan.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Cenu získala Jenovéfa Boková (Chvilky), další nominace: Simona Zmrzlá (Hastrman), Ivana Chýlková (Chata na prodej), Zuzana Bydžovská (Jan Palach), Kateřina Winterová (Toman).

Nejlepší herec v hlavní roli

Karel Dobrý (Hastrman), další nominace: Martin Huba (Hovory s TGM), Viktor Zavadil (Jan Palach), Jiří Macháček (Toman), Tomáš Mrvík (Všechno bude).

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Cenu získala Eliška Křenková (Všechno bude), další nominace: Jana Synková (Chata na prodej), Tatiana Vilhelmová (Tátova volha), Kristýna Boková (Toman), Lenka Vlasáková (Chvilky).

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Vyhrál Jan František Uher (Všechno bude), další nominace: Jan Hartl (Zlatý podraz), Jan Kolařík (Hastrman), Jiří Lábus (Hmyz), Jan Vondráček (Jan Palach).

Nejlepší kamera

Vyhrál Diviš Marek (Hastrman), další nominace: Martin Štrba (Tlumočník), Tomáš Sysel (Toman), Lukáš Milota (Všechno bude), Vladimír Smutný (Zlatý podraz).

Přehled o počtu získaných Českých lvů

Všechno bude – 6

Hastrman – 4

Čertí brko – 1

Domestik – 1

Chvilky – 1

Hmyz – 1

King Skate – 1

Česká televize – 2

Letošní šestadvacátý ročník udílení Českých lvů se obešel bez politických proklamací i skandálů. Cenu za celoživotní přínos české kinematografii získala letos režisérka Věra Plívová-Šimková.

JJ

Kompletní přehled oceněných, a kdo vyhrál v minulých letech, si můžete přečíst zde.

O filmu Všechno bude si můžete přečíst zde.

O filmu Hastrman si můžete přečíst zde.

O filmu Zlatý podraz si můžete přečíst zde.

O filmu King Skate si můžete přečíst zde.

O filmu Toman si můžete přečíst zde.

O filmu Jan Palach si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Poslední závod – tragický příběh Bohumila Hanče
Příští rok uplyne 110 let od nešťastného úmrtí skvělého českého lyžaře a vlasteneckého závodníka s mistrovským titulem, Bohumila Hanče (Kryštof...
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...