Cesta do pravěku jde nádherně zrestaurovaná znovu do kin

Cesta do pravěku jde nádherně zrestaurovaná znovu do kin

Stejně jako geniální

český filmový tvůrce Karel Zeman, patří jeho film Cesta do pravěku z roku 1955 neodmyslitelně k dětství mnoha generací Čechů. Proto je určitě dobrá zpráva, že se tento světově proslulý film podařilo ve studiu UPP, v rámci projektu Čistíme svět fantazie a za pomoci sponzorů, digitálně zrestaurovat. Největší zásluhy patří nepochybně Muzeu Karla Zemana. Právě pro něj je Cesta do pravěku už třetím zachráněným Zemanovým filmem. Děj vypráví o putování čtveřice chlapců, inspirovaném nálezem zkamenělého trilobita, a touze malého Jirky spatřit naživo exponáty, které ho okouzlily v muzeu. Vypravěč Petr, vedoucí výpravy Jenda, fotograf Toník a nejmladší Jirka se rozhodnou proplout na lodičce jeskyní, u níž Jirka starodávnou fosilii objevil. Vydají se tak na cestu do pravěku, během níž uvidí mnohem víc než jen vytouženého mamuta. O celé výpravě si přitom pečlivě vedou deník.

Od začátku těžkosti

Restaurování trvalo dva roky a mělo náročný průběh. Na počátku bylo třeba sehnat po celém světě co nejkvalitnější kopie, protože originální negativ filmu nebyl k nalezení. A to ani v Národním filmovém archivu. Když byl film téměř hotov, jakýmsi zázrakem se na poslední chvíli přeci jen podařilo získat originál, a všechno začalo nanovo.

Cesta do pravěku

Žalostný stav

Po odplísnění původního negativu se ukázalo, že jsou některé části tak poškozené, že bude stejně třeba tu a tam použít už zrestaurovanou kopii. Celkem tedy bylo opraveno a zrekonstruováno kolem 150 000 filmových políček na zhruba třech kilometrech filmu. Každé políčko bylo nutno zvlášť naskenovat a opravit. Vyretušovat nejen škrábance, ale především všechna leckdy nemalá poškození. Podle pamětníků, Zemanovy dcery paní Ludmily Zemanové a dochovaných rekvizit, byl film na závěr citlivě opatřen realistickými barvami.

Cesta do pravěku

Vlevo původní stav, vpravo zrestaurováno.

Britský režisér kmotrem filmu

Karel Zeman bývá označován za pokračovatele Georgese Mélièse. Natočil na tři desítky filmů a většina z nich se proslavila i ve světě. Kmotrem digitálně restaurované Cesty do pravěku je britský režisér filmu Kung Fu Panda a nadšený obdivovatel Karla Zemana – John Stevenson: „Cesta do pravěku byla digitálně restaurována a vypadá naprosto překrásně. Určitě se na ni běžte podívat do kin. Nebo si kupte Blu-ray či DVD. Od té doby, co byla poprvé v kinech, ještě nikdy nevypadala lépe. Takže se na ni určitě podívejte. Je to báječný film.“

Cesta do pravěku v kinech!

Cesta do pravěku z roku 1955 se pro režiséra Karla Zemana stala průlomovým dílem, prvním filmem kombinujícím hranou, animovanou a loutkovou složku. U některých triků není dodnes jasné, jak je s tehdejší technikou provedl. O čtyři roky později mu Vynález zkázy přinesl světovou slávu – film byl okamžitě prodán do 72 zemí světa a stal se tak nejúspěšnějším českým filmem všech dob.
Ze všech prozatím zrestaurovaných Zemanových filmů byla Cesta do pravěku v nejhorším stavu. Postprodukční a trikové studio UPP Víta Komrzého odvedlo obrovský kus skvělé práce. A vy si díky všem zúčastněným můžete na Cestu do pravěku vyrazit od 25. 4. v celé ČR do kina. Případně si ji v rozlišení 4K koupit na Blu-rayi nebo DVD.

Co je Nadace české bijáky

Posláním Nadace české bijáky je digitálně restaurovat významná díla české kinematografie a uchovávat je pro další generace filmových fanoušků. Nadace české bijáky se jako vůbec první organizace v ČR systematicky zabývá digitálním restaurováním hraných filmů.

Muzeum Karla Zemana

Je nestátní neziskovou organizací, která pečuje o uchování, propagaci a rozvoj odkazu filmového tvůrce Karla Zemana a prezentuje jeho osobnost a dílo veřejnosti. Jádro tvoří interaktivní expozice díla v Praze na Malé Straně, mapující život a dílo Karla Zemana. Spoluzakladatelkou muzea je režisérova dcera Ludmila Zemanová.

JJ

Zde si můžete porovnat Cestu do pravěku s moderním filmem o prehistorických ještěrech. Časový odstup mezi nimi je 63 let!

Cesta do pravěku

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...