Chytré auto pro majitele starších vozů od T-Mobile

Chytré auto pro majitele starších vozů od T-Mobile

Na český trh přichází unikátního řešení, určené především majitelům starších vozů.

Malá krabička nazvaná Chytré auto vybavená SIM kartou se jednoduchým způsobem nainstaluje do tzv. OBD portu. Ten mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion (Android, iOS). Majitele první generace Octavie jistě potěší, že už má tento port také. OBD port je konektor, zpravidla ve spodní části palubní desky, kam se například v servisu připojuje diagnostika.

Gadget nazvaný jednoduše Zařízení čte z vozu data a posílá informace přímo do aplikace v mobilním telefonu. 

Z obyčejného se stane chytré auto

Majitel vozu se prostřednictvím Zařízení přes aplikaci Motion dozví podrobnosti o vozidle. Například o stavu a poloze svého auta (i prostřednictvím Google Street View), o překročení rychlosti, o tom, že do jeho zaparkovaného vozu někdo naboural, o odtahu či stavu autobaterie. Dále může exportovat knihu jízd, sdílet polohu automobilu a sledovat statistiku. Počet ujetých km, dobu jízdy, průměrnou rychlost, výjezd z nastavené oblasti a mnohé další užitečné informace. Stačí udělat tři věci. Zařízení zasunout do OBD portu v autě, stáhnout si do telefonu aplikaci Motion a naprosto jednoduše nainstalovat podle pokynů. Umístění OBD konektoru v konkrétním vozidle lze vyhledat na www.t-mobile.cz/chytreauto. Celá instalace je snadný úkon, který zvládne bez problémů i naprostý laik.

„Čeká nás období digitalizace, sdílení a připojování. Předpokládáme, že IoT zařízení budou hrát v roce 2018 velmi důležitou roli. Nyní jsme tak udělali první velký krok v digitálním světě. Umožníme našim zákazníkům propojit jejich vůz s mobilním telefonem,“ uvedl Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Senior Vice President  B2C Commercial Excellence Europe Deutsche Telekom, Attila Keszég, doplnil: „S tímto inteligentním DT řešením oslovíme 270 milionů uživatelů starších vozů v Evropě. Stavíme na skvělých výsledcích TMCZ v oblasti vývoje propojených automobilů, DT Mojio Motion a jejich partnerů (např. eParkomat). TMCZ je první zemí a my bychom rádi umožnili všem ostatním ve skupině DT v EU využívat stejné služby.”

Generální ředitel kanadsko-americké společnosti Mojio, která ve spolupráci s Českou republikou rok aplikaci pro skupinu DT vyvíjela, Kenny Hawk, dodal: „Jsme neobyčejně rádi, že ve spolupráci s naším partnerem, společností T-Mobile Czech Republic, můžeme v Evropě spustit platformu Mojio pro chytré automobily.  Společně tak budeme řidičům pomáhat v lepším zabezpečení a připravenosti jejich vozů nejen pro jejich blízké, ale třeba i zaměstnance. Zároveň může pomoci ušetřit náklady a předcházet nepříjemným situacím, které s provozem auta souvisí.”

Chytré auto čekají neustálá vylepšení

Operátor plánuje další vývoj tohoto zařízení – časem se v aplikaci budou ukazovat například i informace o stylu jízdy, stavu paliva, SOS alert (notifikace v případě nehody) či Wi-Fi hotspot. Všechny nové funkce budu pro stávající zákazníky k dispozici automaticky. Platforma, na které aplikace běží, je i nadále otevřená. Operátor oslovil české vývojáře v rámci T-Mobile hackathonu, aby vymysleli další možnosti rozvíjející koncept Chytrého auta. Akce se uskuteční první prosincový víkend.

V prodeji od 1. prosince

Řešení stojí standardně 2 599 Kč s tarifem za 75 Kč měsíčně. V rámci předvánoční promo nabídky získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky na Zařízení slevu 1 150 Kč, zaplatí tedy jen 1 449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně, lze platit najednou, ročně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se zařízením v autě.

Novinku lze získat i na splátky. V rámci promo akce před Vánocemi činí akontace 299 Kč s měsíční splátkou 125 Kč (23×50 Kč + 75 za tarif) se smlouvou na 2 roky. V předplacené sadě stojí Zařízení 3 499 Kč včetně ročního provozu (roční paušál 900 Kč + cena Zařízení 2 599 Kč).

Součástí tarifu je pravidelně (měsíčně) se obnovující a pro tuto službu naprosto dostačující datový limit 50 MB, který pokrývá datovou spotřebu SIM doma i v EU.

Chytré auto Chytré auto

Příklad umístění OBD portu, zde Škoda Fabia druhé generace.

Příklad umístění OBD portu, zde Škoda Fabia druhé generace.

Další příspěvky
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
Last and First Men – film, jakých jste nejspíš mnoho neviděli
První překvapení způsobí zjištění, že snímek Last and First Men se odehrává nečekaně zcela bez herců. Tedy bez herců viditelných....
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Marco přichází s pátým případem dánského oddělení Q
Čtrnáctiletý Marco je dopaden policií na  dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního...
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Svéráz českého rybolovu je naprostým fiaskem režisérky
Parta šesti českých rybářů vyráží na dalekou cestu za rybami do Norska. Spojuje je dlouholeté přátelství a touha po mužském...